Reklama

Niedziela Legnicka

Olszyna

Festyn dziękczynienia

28 maja br. olszyńscy parafianie pożegnali swego wieloletniego duszpasterza ks. proboszcza Jana Dochniaka, który po przeszło 16 latach odszedł z Olszyny, by objąć probostwo w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Bogatyni. Był to dzień pełen wzruszeń, wspomnień, dziękczynienia i życzliwości

Niedziela legnicka 26/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

proboszcz

rada

Artur D. Grabowski

Finałowe zdjęcie duszpasterzy z radą parafialną

Finałowe zdjęcie duszpasterzy z radą parafialną

Parafię pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie ks. Jan Dochniak objął 6 listopada 2000 r., zastępując na stanowisku ks. Mieczysława Panońko. Jak sam wspomina, zastał parafię dobrze zagospodarowaną, z prężnie działającymi wspólnotami. Trzeba było tylko wszystkie te dzieła podjąć i dodać coś od siebie. Przyznać należy, że było tego sporo. Remonty przy obu zabytkowych kościołach, prace przy kapliczce w Olszynie Średniej, ale przede wszystkim rozwój duchowy, który zaznaczał się w wielu nowych wspólnotach i grupach parafialnych, jak Odnowa w Duchu Świętym, Bractwo św. Józefa, czy Domowy Kościół. To była przede wszystkim troska o dusze. Natomiast dbałość o ciała parafian to Stowarzyszenie „Dar Serca”, w którym, we współpracy z olszyńskim samorządem, chrześcijańskie miłosierdzie nabrało konkretnego wyrazu w postaci pomocy potrzebującym.

Przywołując słowa znanej piosenki „ta ostatnia niedziela” była okazją do podsumowań. Wszystko rozpoczęło się od Mszy św., podczas której dziękowano za minione 16 lat kapłańskiej posługi ks. Jana w Olszynie. Po Eucharystii ks. Jakub Sikorski zorganizował pokaz zdjęć przekazanych przez parafian na tę okoliczność. Był też czas na życzenia i podziękowania, które w świątyni wyrazili burmistrz Leszek Leśko wraz z sekretarz gminy Haliną Białoń oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Wiesławem Wypychem, a także przedstawiciele Rady Parafialnej: Jerzy Migut i Anna Lelko. Potem nadeszła pora na obejrzenie niespodzianki, którą był aeroplan lecący nad Olszyną z transparentem „Proboszczu Janie dziękujemy!” oraz festyn parafialny. Na scenę wjechał tort, a następnie wystąpiła grupa Stokrotek, harcerzy, Józefinek, Amazonek, zespół Zbrucz z Ukrainy oraz parafialne trio – ks. Jakub Sikorski, dk. Przemysław Rogusz oraz organista Mirosław Matoga. Podczas festynu każdy mógł porozmawiać z ks. Janem, zrobić sobie zdjęcie oraz wpisać się do Księgi Pamiątkowej.

Kilka dni wcześniej, 24 maja br., swoje dziękczynienie celebrowali parafianie z Olszyny Średniej i Dolnej. Odprawiona została Msza św., a po niej wszyscy spotkali się na pełnej wspomnień agapie. To był dobry, owocny czas...

2017-06-22 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy proboszcz w katedrze

W parafii katedralnej w Rzeszowie 2 kwietnia obowiązki pasterza parafii przyjął ks. Krzysztof Gołąbek. W obrzędzie wprowadzenia nowego proboszcza uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie i goście

Podczas Mszy św. o godz. 9 dziekan dekanatu katedralnego ks. Stanisław Potera odczytał dekret nominacyjny. W imieniu kapłanów nowego proboszcza przywitał ks. inf. Stanisław Mac – emerytowany proboszcz katedry.

CZYTAJ DALEJ

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 4 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję