Reklama

Głos z Torunia

Pod opieką Maryi

Niedziela toruńska 28/2017, str. 1

[ TEMATY ]

diecezja

uroczystość

Wiesław Ochotny

Podczas procesji obraz Matki Bożej niesiony był przez różne stany

Podczas procesji obraz Matki Bożej niesiony był przez różne stany

Uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy to wyjątkowy dzień dla wszystkich mieszkańców Torunia i diecezji toruńskiej. Tego dnia wierni gromadzą się pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, by dziękować Maryi za Jej matczyną troskę i wypraszać potrzebne łaski u Patronki diecezji.

Każdego roku tłumy wiernych gromadzą się na modlitwie i procesji ulicami miasta. Tegoroczne obchody ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy miały szczególny charakter. Przeżywano je w roku jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej oraz 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej. Warto dodać, że procesja odbyła się po raz 70. Pierwsza procesja toruńskimi ulicami odbyła się w 1947 r., jako wynagrodzenie za zniewagi i świętokradztwa, które miały miejsce podczas II wojny światowej.

Uroczystość rozpoczęła się od modlitwy w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Następnie, po odmówieniu Nowenny, uczestnicy wyruszyli w procesji do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Reklama

Podczas procesji dziękowano Bogu za to, że od 70 lat mieszkańcy Torunia mogą oddawać cześć Matce Bożej poprzez publiczne procesje. Razem z Księdzem Biskupem modlono się przy czterech ołtarzach i wypraszano łaski dla wszystkich mieszkańców diecezji. W trakcie drogi śpiewano pieśni, odmawiano Różaniec i odczytywano modlitwy nadesłane na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Na zakończenie procesji biskup Andrzej przewodniczył Eucharystii. Ksiądz Biskup zaznaczył, że Maryja jest Matką każdego z nas. Jej macierzyństwo bierze swój początek u stóp krzyża. – Zanim żołnierz przebił włócznią serce Jezusa, On otworzył dla nas serce swojej Matki – mówił biskup Andrzej.

Homilię wygłosił o. Witold Kawecki CSsR. Podkreślił, że Maryja przedstawiona jest na ikonie jako Hodegetria, czyli Wskazująca Drogę. Ona jest z nami w każdej chwili życia i zawsze prowadzi do Chrystusa, który jest naszym zbawieniem.

Na zakończenie Mszy św. odmówiono akt zawierzenia diecezji Matce Bożej Nieustającej Pomocy.

2017-07-06 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości Sybirackie w Legnicy

Niedziela legnicka 41/2019, str. 5

[ TEMATY ]

Sybiracy

uroczystość

Ks. Piotr Nowosielski

Eucharystii jubileuszowej przewodniczył biskup legnicki

Eucharystii jubileuszowej przewodniczył biskup legnicki

26 września Sybiracy Ziemi Legnickiej obchodzili uroczyście 30-lecie istnienia swojego Koła, połączone ze wspomnieniem Dnia Sybiraka i 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej

Uczestnicy zgromadzili się najpierw w legnickim kościele pw. Świętej Trójcy, aby wziąć udział we Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Wśród przybyłych znaleźli się min. przedstawiciele parlamentu, samorządu, związków, organizacji i stowarzyszeń, poczty sztandarowe, służby mundurowe, delegaci Zarządu Głównego Związku Sybiraków w osobach Ryszarda Jarosza i Romana Janika, przedstawiciele Zarządu Oddziału Legnickiego i oczywiście Sybiracy i ich bliscy. W gronie duchowieństwa był natomiast obecny ks. prał. Władysław Jóźków, pełniący funkcję kapelana Sybiraków również od 30 lat. Wszystkich przybyłych przywitała Alfreda Demska, prezes zarządu Koła Związku Sybiraków w Legnicy.

CZYTAJ DALEJ

Tatry/ Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięte szklaki turystyczne

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

Tatry

Monika Książek

Popularne szlaki turystyczne do Morskiego Oka oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki zostały zamknięte z powodu wysokiego, czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Do odwołania zamknięte są również parkingi przed tymi szlakami – ogłosił Tatrzański Park Narodowy.

Z uwagi na niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin, TPN od piątku do odwołania wstrzymuje także sprzedaży biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Władze parku odradzają wszelki turystycznych wyjść w góry.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję