Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Diecezja

Program duszpasterski

Nasza diecezja ma swój udział w opracowaniu Programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2017/2018. Ogólnopolski program pn. „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” został przygotowany przez Komisję Duszpasterską Konferencji Episkopatu Polski, której przewodniczy abp Wiktor Skworc. Katechezę o mistagogicznym wymiarze wychowania w rodzinie opracował ks. dr Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

– Zaproszenie kapłana z diecezji sosnowieckiej do opracowania programu uważam za docenienie, zauważanie i dowartościowanie naszej diecezji, która może niewielka terytorialnie, to jednak dysponuje doświadczeniem katechetycznym zdobywanym na wielu płaszczyznach, bo przecież nasi katecheci uczą na terenach poprzemysłowych, rolniczych, w dużych miastach i małych miejscowościach. Poza tym nie wolno zapominać, że jest to teren dwóch województw – małopolskiego i śląskiego, a więc dwóch różnych historycznie i zwyczajowo regionów – powiedział ks. Borda.

Program duszpasterski na rok 2017/2018 został przygotowany w formie praktycznych zeszytów, a nie jak do tej pory w formie jednego tomu o charakterze teoretycznym. Zatem kapłani tworzący projekt opracowali 5 zeszytów o charakterze warsztatowym. Tylko jeden zeszyt ma charakter teoretyczno-pastoralny. Pozostałe dają kapłanom do rąk gotowe konspekty, scenariusze, opracowania, nabożeństwa. Jest więc zeszyt z konferencjami maryjnymi, czy zeszyt liturgiczny z propozycjami konkretnych nabożeństw. Jest zeszyt homiletyczny i wreszcie zeszyt katechetyczny z katechezami, które kierowane są do rad duszpasterskich, do dzieci i rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św., do kandydatów do bierzmowania i w końcu do dorosłych. – Zostałem poproszony przez abp Wiktora Skworca, aby przygotować jedną z katechez dla rodziców, których dzieci przystąpiły już do sakramentu bierzmowania. W przygotowanej katechezie ukazałem potrzebę dalszego wtajemniczania chrześcijańskiego dorosłych, bo przecież z chwilą przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej nie kończy się rola rodziców do ciągłego wychowywania w wierze swoich dzieci i troski o ich zażyłość z Jezusem Chrystusem – podkreślił ks. dr Michał Borda.

2017-07-19 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„FOLK SOLUTION” – wkrótce premiera

W poszukiwaniu nowych form artystycznej ekspresji Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotował kolejny projekt, który łączy muzykę elektroniczną, taniec współczesny i inspiracje kulturą ludową.

Po „Soft Power” i „Exodusie”, w których mogliśmy odnaleźć te elementy, kierownik baletu i choreograf Zespołu „Śląsk” Michaił Zubkow stworzył spektakl pt. „Folk Solution”. Premiera widowiska odbędzie się 31 lipca 2021 r. podczas Festiwalu Turon Nowa Muzyka w Katowicach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęca do modlitwy za kontynent afrykański

2023-02-08 09:58

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Módlmy się, aby w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym, a także w całej Afryce, mogły wyrosnąć ziarna Bożego Królestwa miłości, sprawiedliwości i pokoju” – powiedział papież podsumowując podczas dzisiejszej audiencji ogólnej swoją zakończoną w niedzielę pielgrzymkę do tych dwóch krajów afrykańskich.

Ojciec Święty podziękował władzom oraz wszystkim, dzięki którym ta pielgrzymka była możliwa. Mówiąc o swej wizycie w Sudanie Południowym podkreślił, że odbywała się ona wspólnie z Arcybiskupem Canterbury Justinem Welby i Moderatorem Ogólnym Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. „Pojechaliśmy razem, aby dać świadectwo, że współpraca w różnorodności jest możliwa i konieczna, zwłaszcza jeśli podzielamy wiarę w Chrystusa” – podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję