Reklama

Niedziela Częstochowska

Odpust i jubileusz 60-lecia kapłaństwa

Niedziela częstochowska 32/2017, str. 3

[ TEMATY ]

jubileusz

odpust

kapłaństwo

Zofia Białas

Ks. kan. Henryk Polak w gronie uczestników uroczystości

Ks. kan. Henryk Polak w gronie uczestników uroczystości

Sobota 22 lipca w parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie, której proboszczem od 2002 r. jest ks. Sylwester Rasztar, stała się dniem podwójnej uroczystości. Poza dorocznym odpustem, poświęconym św. Marii Magdalenie, patronce parafii i kościoła, mieszkańcy parafii Ożarów uczcili 60. rocznicę święceń kapłańskich ks. kan. Henryka Polaka, proboszcza w latach 1985 – 2002, autora pieśni o Marii Magdalenie, instalatora kopii obrazu „Noli me tangere” w ołtarzu głównym kościoła.

Na uroczystą Sumę odpustową przybyli księża z dekanatu Mokrsko, gwardian o. Arkadiusz Kąkol od wieluńskich franciszkanów, parafianie, chór parafialny pod przewodnictwem Bogdana Wesołego i liczni goście. Tak licznej obecności wiernych sprzyjały wolna sobota i wakacyjny czas.

Eucharystię poprzedził przemarsz pocztów sztandarowych Koła Gospodyń Wiejskich, OSP Ożarów, Szkoły Podstawowej w Ożarowie, które przy dźwiękach orkiestry OSP Ożarów wyruszyły spod Domu Ludowo-Strażackiego i dotarły do kościoła, by ubogacić liturgię Mszy św., celebrowanej przez księży: pochodzącego z Ożarowa i posługującego w diecezji kaliskiej ks. prał. Pawła Kostrzewę oraz jubilata – ks. kan. Henryka Polaka. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Kostrzewa.

Refleksję o św. Marii Magdalenie, Apostołce Apostołów, poprzedziły wspomnienia ks. Pawła o uroczystych odpustach z czasów jego dzieciństwa. Parafii przewodniczyli wówczas księża: Jan Szyca, Edward Skalik, Henryk Polak (tu odbyły się prymicje ks. Pawła w 1989 r.). – Potem – wspomniał kaznodzieja – przybywałem na odpusty, jako ksiądz, korzystając z zaproszenia kolejnego proboszcza, Sławomira Kandziory. Dziś, kiedy mam 54 lata, dodał, dane mi jest na Sumie odpustowej wygłosić słowo Boże dla mieszkańców Ożarowa i podzielić się refleksją na temat świętej, którą za przyczyną Ojca Świętego Franciszka, czcimy od ubiegłego roku świętem. Poprzez postać św. Marii Magdaleny, kobiety wyzwolonej z niewoli grzechu przez Jezusa, będącej z Nim aż do śmierci na Golgocie, zwiastunkę wielkanocnej radości o Zmartwychwstaniu – mówił – oddajemy cześć wszystkim kobietom, które w sposób cichy uczą wiary, ożywiają życie społeczne, przygotowują dzieci i młodzież do życia, pielęgnują tradycję.

Reklama

Eucharystię zakończyły: Litania do św. Marii Magdaleny, procesja z Jezusem Eucharystycznym, uroczyste „Te Deum laudamus” i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Przyszedł czas na słowa życzeń dla księdza jubilata. Jako pierwsi, życzenia złożyli: ks. prob. Sylwester Rasztar i ks. prał. Paweł Kostrzewa, a potem przedstawiciele wszystkich grup parafialnych. Były kwiaty i łzy wzruszenia oraz obietnica jubilata o modlitewnej pamięci o parafianach, których prowadził przez 17 lat.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości odpustowo-jubileuszowe i patriotyczne w parafii Zagorzyce Dolne

[ TEMATY ]

jubileusz

odpust

Ryszard Ciołkosz

Zgorzyce Dolne

Zgorzyce Dolne

W sobotę 4 czerwca ks. bp Jan Wątroba Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej przewodniczył uroczystościom odpustowym i Jubileuszowi 10 lecie parafii. Poświęcił także memoriał poświęcony żołnierzom Armii Krajowej, poległym, więzionym, zesłanym, pomordowanych pochodzącym z Zagorzyc Dolnych na podkarpaciu.

Miejscowość i parafia Zagorzyce Dolne znajduje się w województwie podkarpackim i diecezji rzeszowskiej. Jest położona w malowniczej dolinie otoczonej zalesionymi pagórkami w niedalekiej odległości od głównej drogi wiodącej z Rzeszowa do Dębicy.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję