Reklama

Niedziela Częstochowska

Odpust i jubileusz 60-lecia kapłaństwa

Niedziela częstochowska 32/2017, str. 3

[ TEMATY ]

jubileusz

odpust

kapłaństwo

Zofia Białas

Ks. kan. Henryk Polak w gronie uczestników uroczystości

Ks. kan. Henryk Polak w gronie uczestników uroczystości

Sobota 22 lipca w parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie, której proboszczem od 2002 r. jest ks. Sylwester Rasztar, stała się dniem podwójnej uroczystości. Poza dorocznym odpustem, poświęconym św. Marii Magdalenie, patronce parafii i kościoła, mieszkańcy parafii Ożarów uczcili 60. rocznicę święceń kapłańskich ks. kan. Henryka Polaka, proboszcza w latach 1985 – 2002, autora pieśni o Marii Magdalenie, instalatora kopii obrazu „Noli me tangere” w ołtarzu głównym kościoła.

Na uroczystą Sumę odpustową przybyli księża z dekanatu Mokrsko, gwardian o. Arkadiusz Kąkol od wieluńskich franciszkanów, parafianie, chór parafialny pod przewodnictwem Bogdana Wesołego i liczni goście. Tak licznej obecności wiernych sprzyjały wolna sobota i wakacyjny czas.

Eucharystię poprzedził przemarsz pocztów sztandarowych Koła Gospodyń Wiejskich, OSP Ożarów, Szkoły Podstawowej w Ożarowie, które przy dźwiękach orkiestry OSP Ożarów wyruszyły spod Domu Ludowo-Strażackiego i dotarły do kościoła, by ubogacić liturgię Mszy św., celebrowanej przez księży: pochodzącego z Ożarowa i posługującego w diecezji kaliskiej ks. prał. Pawła Kostrzewę oraz jubilata – ks. kan. Henryka Polaka. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Kostrzewa.

Refleksję o św. Marii Magdalenie, Apostołce Apostołów, poprzedziły wspomnienia ks. Pawła o uroczystych odpustach z czasów jego dzieciństwa. Parafii przewodniczyli wówczas księża: Jan Szyca, Edward Skalik, Henryk Polak (tu odbyły się prymicje ks. Pawła w 1989 r.). – Potem – wspomniał kaznodzieja – przybywałem na odpusty, jako ksiądz, korzystając z zaproszenia kolejnego proboszcza, Sławomira Kandziory. Dziś, kiedy mam 54 lata, dodał, dane mi jest na Sumie odpustowej wygłosić słowo Boże dla mieszkańców Ożarowa i podzielić się refleksją na temat świętej, którą za przyczyną Ojca Świętego Franciszka, czcimy od ubiegłego roku świętem. Poprzez postać św. Marii Magdaleny, kobiety wyzwolonej z niewoli grzechu przez Jezusa, będącej z Nim aż do śmierci na Golgocie, zwiastunkę wielkanocnej radości o Zmartwychwstaniu – mówił – oddajemy cześć wszystkim kobietom, które w sposób cichy uczą wiary, ożywiają życie społeczne, przygotowują dzieci i młodzież do życia, pielęgnują tradycję.

Reklama

Eucharystię zakończyły: Litania do św. Marii Magdaleny, procesja z Jezusem Eucharystycznym, uroczyste „Te Deum laudamus” i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Przyszedł czas na słowa życzeń dla księdza jubilata. Jako pierwsi, życzenia złożyli: ks. prob. Sylwester Rasztar i ks. prał. Paweł Kostrzewa, a potem przedstawiciele wszystkich grup parafialnych. Były kwiaty i łzy wzruszenia oraz obietnica jubilata o modlitewnej pamięci o parafianach, których prowadził przez 17 lat.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce pełne nadziei

Niedziela szczecińsko-kamieńska 44/2017, str. 5

[ TEMATY ]

odpust

(ksa)

Korowód pod przewodnictwem młodzieżowej orkiestry dętej z Łobza

Korowód pod przewodnictwem młodzieżowej orkiestry dętej z Łobza

Bogata przeszłość, dynamiczna teraźniejszość i optymistyczna przyszłość. Te trzy wątki przewijały się ze sobą podczas wyjątkowego odpustu ku czci św. Stanisława Kostki, przeżywanego w Korytowie po raz pierwszy jako Stanisławki Korytowskie.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję