Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu została erygowana 19 marca 1919 r., jednakże już od 1917 r. rezydował tutaj kapłan w tzw. punkcie duszpasterskim. Właściwe funkcjonowanie parafii rozpoczęło się od 27 stycznia 1922 r. po powtórnym erygowaniu przez bp. Mariana Fulmana. Drugim patronem kościoła parafialnego jest św. Antoni z Padwy, którego relikwie znajdują się kościele, a na terenie parafii rozwija się kult Matki Bożej, o czym świadczy organizowanie pielgrzymek do Krasnobrodu i Leżajska. I to właśnie tutaj, w parafii w Księżpolu, 6 sierpnia gościło Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej.
Radość z obecności
Wszystkich zebranych powitał proboszcz księżpolskiej parafii ks. Marian Drążek. – Bardzo gorąco witam wszystkich obecnych na tej niedzielnej Eucharystii i cieszę się z obecności Katolickiego Radia Zamość w naszej parafialnej wspólnocie. Dzięki Niedzieli Radiowej mamy możliwość swoistej reklamy naszej parafii na antenie diecezjalnej katolickiej rozgłośni, a co za tym idzie – stajemy się bardziej widoczni w naszej diecezji. Módlmy się zatem w intencji katolickiego radia, jego Księdza Dyrektora i pracowników, a także niech ta Msza św. będzie naszym osobistym spotkaniem z Chrystusem – wskazał ks. Drążek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pokazać życie
Reklama
Słowo Boże wygłosił dyrektor Katolickiego Radia Zamość ks. Krystian Bordzań, który dziękował również za wsparcie radia. – Stojąc tutaj przed wami, chcę wam przede wszystkim podziękować za wszelką dobroć okazaną naszej rozgłośni. Dziękuję, że chcecie, aby to radio było i się rozwijało. Chciałbym, aby to radio wam towarzyszyło i ubogacało was swoimi materiałami, które na jego antenie są nadawane. Mamy dla was mnóstwo propozycji, zarówno modlitewnych, jak i różnorodnych audycji tematycznych, gdyż chcemy wam pokazać, że życie człowieka wierzącego nie polega tylko na całodziennej modlitwie, ale także na różnych zainteresowaniach, pracy, słuchaniu dobrej muzyki, zabawie i odpoczynku. Nasze radio to również ewangelizacja przez media. Zachęcam was do słuchania radia, czytania „Niedzieli” i dziękuję ze wszystko – podkreślił kaznodzieja.
Życie parafii
W parafii w Księżpolu działa i funkcjonuje wiele stowarzyszeń, organizacji i ruchów religijnych, m.in.: Ruch Światło-Życie, koła Żywego Różańca, ministranci, Parafialny Zespół Charytatywny, III Zakon św. Franciszka, rodziny Domowego Kościoła, Szkolne Koła Caritas w Księżpolu i Rakówce oraz Apostolat Margaretka. Katechizacja odbywa się w szkołach istniejących na terenie parafii, czyli w: Gimnazjum Publicznym w Księżpolu, Szkole Podstawowej w Księżpolu, Szkole Podstawowej w Rakówce i w Przedszkolu Publicznym w Markowiczach.
W parafii posługuje również wikariusz, a jest nim ks. Rafał Łukiewicz, który podkreśla, iż Ksieżpol to miejsce ciche, spokojne i pobożne. – Jest to parafia podmiejska, leżąca między Biłgorajem a Tarnogrodem. Przeważają tutaj ludzie w średnim wieku, gdyż młodzież wyjeżdża na studia i do pracy do większych miast. Jednak z czystym sercem mogę powiedzieć, że jest to parafia pobożna, co przejawia się w bardzo rozwiniętym kulcie św. Antoniego – wskazał.
Pod opieką Matki
Parafia posiada również kościół filialny w Rakówce pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie obecnie trwa budowa nowego kościoła, który zajmie miejsce dotychczasowej drewnianej kaplicy. Rozpoczęcie budowy nastąpiło 3 listopada 2006 r., w wigilię wspomnienia św. Karola Boromeusza – patrona papieża Jana Pawła II. Prace przy wylaniu ław fundamentowych trwały do 24 listopada 2006 r., zaś w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata bp Wacław Depo poświęcił plac i fundamenty pod nowy kościół.
Wdzięczność gospodarza
– Pragnę bardzo serdecznie podziękować całej załodze Katolickiego Radia Zamość i zamojsko-lubaczowskiej edycji „Niedzieli” za pracę i zaangażowanie na rzecz ewangelizacji. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim moim parafianom, którzy uczestnicząc w tych naszych wszelkich sprawach, zarówno duchowych, jak i materialnych, są dla mnie ogromnym wsparciem i umocnieniem. Zapraszam do naszej gościnnej parafii wszystkich tych, którzy będą przejeżdżać gdzieś po drodze, aby odwiedzić, zobaczyć świątynie, porozmawiać z kapłanami czy mieszkańcami. Niech św. Antoni, nasz wyjątkowy patron, dopomaga we wszystkich zamierzeniach i planach, a ja życzę wszystkim wielu Bożych łask, radości i pogody ducha – dziękował proboszcz ks. Marian Drążek.