Reklama

Stulecie zatwierdzenia Orionistów

Ich polityką jest miłość

Opiekują się ciężko chorymi, ale także upadłą młodzieżą i bezdomnymi. Prowadzą duszpasterstwo parafialne, misje i rekolekcje. Księża Orioniści, duchowi synowie bł. Alojzego Orione od lat są obecni w diecezji warszawsko-praskiej i w archidiecezji warszawskiej.

Niedziela warszawska 13/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku Orioniści obchodzą stulecie zatwierdzenia ich zgromadzenia na prawie diecezjalnym. "Nie uprawiamy polityki; naszą polityką jest miłość, miłość wielka i Boska, która wszystkim czyni dobrze. Nie zmierzajmy do czego innego jak tylko do tego, aby zbawiać dusze. Jeżeli mamy kogoś wyróżniać, to zróbmy to wobec tych, którzy najwięcej potrzebują Boga, ponieważ Jezus Chrystus przyszedł raczej ze względu na grzeszników niż sprawiedliwych. Dusz, dusz! Oto całe nasze życie! Oto nasze zawołanie, nasz program!" - pisał założyciel Orionistów bł. Alojzy Orione.
Wyniesiony na ołtarze w 1980 r. ks. Alojzy Orione (1872-1940) już jako kleryk w Tortonie z myślą o dzieciach ulicy zorganizował dla nich oratorium. Później jako ksiądz bez reszty poświęcił się sierotom, chorym i ludziom z tzw. marginesu. Kiedyś powiedział: "Chrystus przychodzi i niesie w swoim sercu Kościół, w swoim ręku łzy i krew ubogich, skargi zasmuconych, zniewolonych, poniżonych, zepchniętych na margines, wdów i sierot. Za Jezusem otwiera się nowe niebo. Jest to jutrzenka triumfu Boga".
Zgromadzenie, znane dziś w Kościele pod nazwą Małe Dzieło Boskiej Opatrzności, w swoim charyzmacie ma wierność Ojcu Świętemu (Orioniści składają - obok ślubów czystości, posłuszeństwa i ubóstwa - dodatkowy, czwarty ślub - wierności Papieżowi) oraz służbę ubogim.

Kościół dla ludzi i dzieła Miłosierdzia

Kiedy w 1994 r. na bazie domu zakonnego w Wołominie otwarto dla ludzi chorych na raka Stacjonarne Hospicjum Opatrzności Bożej, obecny na uroczystości generał Orionistów o. Roberto Simionato zauważył: "Oto my synowie Księdza Orione chcielibyśmy służyć ubogim, chorym, cierpiącym i tymi dziełami wyrazić miłość Kościoła dla innych. W Wołominie istnieje piękna synteza: Kościół dla ludzi i dzieła Miłosierdzia. Moim pragnieniem jest, abyśmy potrafili żyć tą syntezą: chwalić Boga naszymi głosami i służyć mu naszymi rękami, usługując biednym".
Księża Orioniści są w Wołominie od 13 lutego 1972 r. Duszpasterstwo w tej części miasta zwanej Wołominkiem istniało już od 1958 r. i prowadzone było przez księży archidiecezji warszawskiej. Msze św. odprawiane były w niewielkiej kaplicy Sióstr Albertynek. Po przekazaniu ośrodka duszpasterskiego Orionistom, pierwszym zakonnikiem, który przybył do Wołominka był ks. Mieczysław Jańczak, który miał pozostać tu dwadzieścia lat. Po pięciu latach pobytu Orionistów władze komunistyczne (po wielu interwencjach orionisty bp. Bronisława Dąbrowskiego) wyraziły zgodę na budowę tymczasowej kaplicy murowanej, która miała służyć miejscowym wiernym do czasu wybudowania kościoła. W 1978 r. kard. Stefan Wyszyński ustanowił tu niezależny ośrodek duszpasterski św. Józefa Robotnika, który był filią parafii Matki Bożej Częstochowskiej. W latach osiemdziesiątych ks. Jańczakowi - przy dużym udziale całego Zgromadzenia oraz ks. Cirillo Longo z Włoch - udało się wybudować nową świątynię, pod którą kamień węgielny wyjęty z grobu św. Piotra poświęcił Jan Paweł II. Konsekrował ją kard. Józef Glemp w październiku 1991 r.
Orioniści już w 1981 r. rozpoczęli odprawiać regularnie Msze św. w Szpitalu Miejskim w Wołominie. Z kolei we wspomnianym Hospicjum Opatrzności Bożej znajdują opiekę ludzie zmęczeni zmaganiem się z chorobą nowotworową i cierpieniem. Celem Hospicjum jest opieka paliatywna oferowana chorym, co w praktyce oznacza osłanianie i łagodzenie przykrych oznak choroby, zwłaszcza bólu, i to nie tylko fizycznego, ale także duchowego i psychicznego. Opieka paliatywna podkreśla wartość życia: nie przyspiesza ani nie opóźnia śmierci, ale oferuje system wsparcia, pozwalając choremu na prowadzenie w miarę aktywnego życia do końca. Zespół pracujący w Hospicjum tworzy 3 lekarzy, 20 pielęgniarek, salowe, psycholog. Ponadto z Hospicjum współpracują wolontariusze, głównie młodzież.
Jak nas poinformował dyrektor Hospicjum ks. Dariusz Cupryński, obecnie w Hospicjum przebywa 26 chorych głównie z rejonu Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W służbie bezdomnym

Od listopada 1991 r. w Czarnej k. Wołomina w pomieszczeniach dawnego punktu katechetycznego prowadzone jest schronisko dla bezdomnych "Don Orione". Aktualnie znajduje się w nim 40 osób, ale - jak nam powiedział ks. Mirosław Lipka, zastępca kierownika schroniska, w okresie mrozów przebywało tu nawet 70 podopiecznych. Niektórzy z nich przybyli tu nawet z najbardziej odległych miejsc w Polsce. Z kilkoma gminami schronisko podpisało umowę, na mocy której bezdomni z tych gmin mają pierwszeństwo w przyjęciu do placówki. Schronisko w Czarnej jest jednym z dwóch tego rodzaju prowadzonych przez Orionistów w Polsce. Drugie znajduje się w Henrykowie w województwie łódzkim.
Najnowszą inicjatywą podjętą przez Orionistów na rzecz bezdomnych jest zorganizowanie w Łaźniewie opieki nad osobami bezdomnymi, ciężko chorymi, które nie są ubezpieczone. Dla dwudziestu osób zapewniono opiekę lekarską i duchową. Pomaga im się załatwić niezbędne dokumenty.

Reklama

Rekolekcje dla chorych

Działalność Orionistów w podwarszawskim Łaźniewie znana jest zresztą od lat. Ich obecność rozpoczęła się tam już w 1933 r., kiedy to zakonnicy zaczęli prowadzić sierociniec dla dzieci. W 1959 r. powstał tu Dom Starszych i Niepełnosprawnych i rozpoczęła się posługa wśród chorych. Jak nas poinformował ks. dyr. Mieczysław Malinowski, opiekę w nim znajduje obecnie około 40 osób niepełnosprawnych i starszych, którym zapewnia się opiekę duszpasterską i lekarską. Od lat przy Domu prowadzone są 10-dniowe turnusy rekolekcyjne dla chorych. Trwają one przez dwa miesiące wakacji. Średnio w jednym turnusie uczestniczy 80 chorych oraz kilkudziesięciu opiekunów, wśród których są klerycy i siostry zakonne. Celem rekolekcji jest ukazanie cierpienia widzianego w świetle cierpienia Jezusa Chrystusa. Chorzy mają Msze św., konferencje, wspólne modlitwy.
Od sierpnia 2000 r. działa też w Łaźniewie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. abp. Bronisława Dąbrowskiego. Obejmuje on opieką 30 pacjentów kierowanych przez Mazowiecką Kasę Chorych. Pensjonariuszami są osoby ciężko chore, często po amputacjach, wylewach, którym najbliżsi nie są w stanie zapewnić opieki.
13 marca Łaźniew odwiedził kard. Józef Glemp. Prymas Polski odprawił Mszę św., rozmawiał z chorymi, błogosławił pracy Księży Orionistów.

Reklama

W warszawskich szpitalach

Księża Orioniści pełnią posługę duszpasterską w wielu warszawskich szpitalach. Np. w Szpitalu Akademii Medycznej im. Dzieciątka Jezus każdego dnia 3-4 księży wychodzi z Najświętszym Sakramentem do ponad 840 pacjentów. Za chorych często modlą się ich rodziny w znajdującym się tuż przy szpitalu kościele należącym do parafii bł. Alojzego Orione. Jak nas poinformował ks. prob. Antoni Wita, na terenie szpitala odprawiana jest Droga Krzyżowa i odmawiany Różaniec. W środy o godz. 7.00 w kościele odprawiana jest Msza św. w intencji wszystkich chorych przebywających w szpitalu.

Odmieniają życie młodych

Ważną działalność prowadzą też Księża Orioniści w Warszawie przy ul. Barskiej. Kierują tam Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym. Ich wychowankami są chłopcy z różnych części Polski, którzy weszli w konflikt z prawem. Kapłani wraz z kadrą świeckich nauczycieli starają się im tak pomóc, aby odmieniło się ich życie, aby mogli skończyć szkołę, podjąć pracę, a później założyć rodzinę.
Warto dodać, że Orioniści nie są jedynym zgromadzeniem założonym przez bł. Alojzego Orione. Założył on też Małe Misjonarki Miłosierdzia (znane jako siostry orionistki), Niewidome Sakramentki oraz Pustelników Świętego Alberta.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętowali piękny jubileusz

2024-05-07 16:09

Marek Białka

    Z udziałem J.E. ks. bp. Stanisława Salaterskiego, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, wspólnota parafialna z Uszwi przeżywała radość z wydarzeń, jakie miały miejsce w czasie odpustu parafialnego.

Tarnowski sufragan, który przewodniczył uroczystej Mszy świętej, wygłosił również słowo Boże, w którym powiedział, m.in. że depozyt wiary zapoczątkowany na przestrzeni kilkuset lat przez naszych przodków, przejawiał się w trosce o tę świątynie, która dzisiaj zachwyca swoim blaskiem i pięknem.

CZYTAJ DALEJ

Na usługach prawdy

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

relatywizm

prawda

doktorat

Archiwum CIDD

Ks. dr Łukasz Suszko

Ks. dr Łukasz Suszko

O rozprawie doktorskiej pt. ,,Prawda wobec współczesnego relatywizmu w procesie rozwoju życia duchowego człowieka w teologii Kardynała Josepha Ratzingera”, procesie pisania i wnioskach, opowiada niedawno obroniony ks. dr Łukasz Suszko.

Monika Kanabrodzka: Jak wyglądał proces przygotowania i pisania pracy?

CZYTAJ DALEJ

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Uczestniczyć w nim będą naukowcy, ekonomiści, politycy, burmistrzowie, lekarze, przedsiębiorcy, pracownicy, sportowcy i zwykli obywatele z różnych krajów świata. Zasiądą oni przy 12 „stolikach” w Watykanie i emblematycznych miejscach Rzymu. „Chcemy wraz z papieżem powtórzyć: «nie» dla wojny, «tak» dla pokoju, «tak» dla negocjacji i zasady braterstwa” - tłumaczy ks. Francesco Occhetta, sekretarz generalny Fundacji Fratelli tutti, która organizuje to wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję