Reklama

Gwiazda Niepokalanej

W Niepokalanowie powstaje Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój – „Gwiazda Niepokalanej” z oryginalną kaplicą i pięknym ołtarzem adoracji Najświętszego Sakramentu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centra modlitwy o pokój powstają w dwunastu miejscach na świecie w ramach idei „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Pomimo odległości i różnic czasowych utworzony zostanie na świecie łańcuch nieustannej modlitwy przed Eucharystycznym Chrystusem – Księciem Pokoju.

Ingerencja Boga

Idea utworzenia w bazylice w Niepokalanowie kaplicy, w której trwałaby wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, była od wielu lat nie tylko pragnieniem, ale też wielką potrzebą duchową ojców franciszkanów, lokalnej wspólnoty parafialnej i pielgrzymów, którzy licznie odwiedzają to szczególne miejsce. To pragnienie urzeczywistniło się dopiero w 2017 r. O. Andrzej Sąsiadek OFMConv, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niepokalanowie, podkreśla, że początkowo wspólnota franciszkańska sądziła, iż kaplica będzie służyć lokalnej społeczności i pielgrzymom. Wydarzyło się jednak coś niezwykłego, co ojcowie odczytali jako znak szczególnej ingerencji Boga. Otóż utworzenie Kaplicy Adoracji wymagało przebudowy bazyliki. Ojciec proboszcz zwrócił się wówczas do klasztornego archiwum z prośbą o zdjęcia, które dokumentowały, jak budowana była wcześniej świątynia w Niepokalanowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Oprócz zdjęć otrzymałem również list św. Maksymiliana Kolbego, który z misji w Japonii, w 1934 r., napisał, jak wyobraża sobie bazylikę w Niepokalanowie i ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu. „ (...) Wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu. Bracia na zmianę adorują. Kto zagląda do kościoła «bazyliki», pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia...”. Chociaż ten list był już wcześniej wydany w oficjalnych „Pismach” o. Maksymiliana, nie znałem jego treści. Byłem zdumiony faktem, że nasz projekt kaplicy pokrywał się z wizją św. Maksymiliana Kolbego! – wspomina o. Sąsiadek. – To niesamowite, że nasz projekt spełnia pragnienie św. Maksymiliana sprzed blisko 100 lat! – podkreśla.

Reklama

Pod sercem Maryi

Projekt Kaplicy Adoracji w Niepokalanowie został przygotowany w słynnej pracowni Drapikowski Studio gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Sam Ołtarz Adoracji będzie wykonany ze złota, srebra i kryształu. Jego punkt centralny będzie stanowić naturalnej wielkości, wykonana ze srebra, postać Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Niezwykłe będzie ulokowanie monstrancji. Eucharystyczny Chrystus znajdzie swe miejsce pod sercem Maryi, w dużej, 20-centymetrowej rozświetlonej hostii, ukazującej się spod rozchylonych szat Matki Bożej. Postać Niepokalanej będzie otaczać wieniec ze srebrnych lilii. Kwiaty te zostaną odzwierciedlone także w kolejnych warstwach kryształu. Niezwykle istotnym elementem kompozycji będzie światło. Podświetlone od spodu lilie wraz ze słonecznymi promieniami rozchodzącymi się wokół Maryi będą tworzyć niemal niematerialną poświatę, podobną do tej, w której Matka Boża ukazywała się podczas objawień w Guadalupe, Lourdes i Fatimie. Na jednej z warstw kryształu znajdzie się 12 szlifowanych kamieni, które będą symbolizować 12 gwiazd z apokaliptycznej wizji św. Jana i które znajdują swe odzwierciedlenie także na Cudownym Medaliku z Niepokalanowa.

Jedna z Gwiazd w Koronie

Treść listu św. Maksymiliana została odebrana przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” jako zaproszenie do utworzenia Centrum Modlitwy o Pokój i z tą propozycją w listopadzie 2017 r. zwróciło się do niepokalanowskiej wspólnoty klasztornej i parafialnej.

Wybrano Niepokalanów, ponieważ jest miejscem naznaczonym obecnością św. Maksymiliana Kolbego, który w czasie II wojny światowej złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, a wcześniej zawierzył je bezgranicznie Maryi Niepokalanej. – To był kolejny znak z nieba, że Kaplica Adoracji w Niepokalanowie powinna powstać i że będzie to miejsce wyjątkowe, które stanie się Centrum Modlitwy o Pokój i miejscem pojednania między ludźmi – mówi o. Sąsiadek.

Reklama

„Communita Regina della Pace”, by zrealizować duchowy testament św. Jana Pawła II, który w swoim nauczaniu nieustannie wskazywał na potrzebę modlitwy przed Chrystusem Eucharystycznym, podjęło w 2008 r. dzieło utworzenia na świecie 12 ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu – „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, w których będą się znajdować kaplice modlitwy o pokój. Kaplice wraz z ołtarzami adoracji powstają na wszystkich kontynentach, aby w ramach idei propagowania pokoju i pojednania między ludźmi utworzyć Międzynarodowe Centra Modlitwy o Pokój. Każdy z ołtarzy do tych miejsc jest błogosławiony przez Ojca Świętego. Dotychczas na świecie powstało 6 Centrów Modlitwy o Pokój: w Betlejem w Autonomii Palestyńskiej, w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, w Oziornoje w Kazachstanie, w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Namyang w Korei Południowej i w Kibeho w Rwandzie. Siódma Kaplica Pokoju ma powstać w Dagupan na Filipinach. W Europie Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie będzie ósmą „Gwiazdą w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, zatytułowaną: „Gwiazda Niepokalanej”.

Wspólne dzieło Polaków

Uroczyste poświęcenie i instalacja Międzynarodowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie planowane są na 1 września br. To symboliczna data – trudno bowiem o bardziej wyraziste nawiązanie do potrzeby nieustającej modlitwy w intencji pokoju niż kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że uroczystość ta odbędzie się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Patronat nad inicjatywą utworzenia Międzynarodowego Centrum w Niepokalanowie objęli dotychczas: abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, o. Wiesław Pyzio – prowincjał Ojców Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce oraz o. Grzegorz Maria Szymanik – gwardian klasztoru w Niepokalanowie. Patronatu medialnego udzieliły do tej pory: „Rycerz Niepokalanej”, Radio Niepokalanów” oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Reklama

Kaplica będzie w całości sfinansowana w ramach składki społecznej – by ją wybudować, trzeba wykonać wiele prac budowlanych, których koszt przekracza możliwości ojców franciszkanów i miejscowej wspólnoty parafialnej, tym bardziej że bazylika w Niepokalanowie, wybudowana w latach 1948-54, nie była dotąd poddawana pracom modernizacyjnym na szerszą skalę. Aby zatem ukończyć to wyjątkowe dzieło na czas, potrzebne jest nasze wsparcie. Ojcowie franciszkanie dzieło budowy Kaplicy Pokoju zawierzają Bogu i w pierwszej kolejności proszą o wsparcie modlitewne. Zachęcają, aby w tej intencji odmawiać Różaniec, podejmować wyrzeczenia, ofiarowywać cierpienia. W klasztorze w Niepokalanowie 1 grudnia 2017 r. rozpoczęła się 9-miesięczna nowenna – codziennie sprawowana jest Msza św. w intencji budowy kaplicy, wszystkich zaangażowanych w to dzieło oraz tych, którzy udzielili mu wsparcia materialnego. To wsparcie jest nadal potrzebne. Można dokonać bezpośredniej wpłaty na konto bankowe zamieszczone na stronie: www.kaplica.niepokalanow.pl w zakładce: „Jak mogę pomóc?”. Można też przekazać darowiznę materialną w postaci przedmiotów ze srebra i złota, które zostaną przetopione na kruszec i wykorzystane do budowy ołtarza.

Dary w postaci rzeczowej można przesyłać pod adresem:

Ojciec Proboszcz Andrzej Sąsiadek OFMConv

Parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niepokalanowie

ul. O. M. Kolbego 5, 96-515 Teresin.

Na podstawie materiałów udostępnionych przez Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa

2018-05-16 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

[ TEMATY ]

Czarnobyl

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Wybuch czwartego reaktora siłowni, do którego doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. Obecnie reaktor czwartego bloku jest przykryty zabezpieczającym "Sarkofagiem" i "Arką".

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

[ TEMATY ]

Ewangelia

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

W święto św. Marka Ewangelisty, ucznia Pana Jezusa, towarzysza św. Piotra i św. Pawła, apostoła - misjonarza, bp Milewski stwierdził, że dzięki jego Ewangelii poznajemy czyny miłości Boga wobec ludzkości. Naoczny świadek życia Jezusa swoją księgę zaadresował do ludzi do środowiska chrześcijan, którzy nie urodzili się Żydami. Symbolem ewangelisty stał się skrzydlaty lew, zwierzę symbolizujące potęgę i działanie, moc i odwagę, siłę ducha.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Caritas pomogła znaleźć pracę 70 tys. bezrobotnym w 2023 roku

2024-04-26 19:05

[ TEMATY ]

Caritas

bezrobotni

Hiszpania

Adobe.Stock.pl

W 2023 roku Caritas pomogła 70 tys. bezrobotnych znaleźć zatrudnienie, wynika z szacunków kierownictwa tej organizacji. Zgodnie z jej danymi w ubiegłym roku Caritas na rozwijanie programów wsparcia zatrudnienia wydała 136,8 mln euro, czyli o 16,4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dyrekcja organizacji sprecyzowała, że z kwoty ten ponad 100 tys. euro zostało przeznaczonych na rozwój inicjatyw w ramach tzw. ekonomii społecznej. Działania te polegały przede wszystkim na prowadzeniu szkoleń zawodowych służących usamodzielnieniu się na rynku pracy, w tym podjęciu aktywności zawodowej na podstawie samozatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję