Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rycerska konwencja

W każdej parafii, w której działają, są prawą ręką proboszcza, angażują się w dziesiątki spraw, począwszy od formacyjnych poprzez organizacyjne po charytatywne. Po prostu można na nich polegać i prosić o pomoc. Mowa oczywiście o Rycerzach Kolumba

Niedziela sosnowiecka 22/2018, str. VI

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Piotr Lorenc

Podczas konferencji prasowej promującej konwencję stanową

Podczas konferencji prasowej promującej konwencję stanową

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Połowa maja była dla nich bardzo istotna, bowiem w dniach 18-19 maja w Katowicach i Siemianowicach Śląskich odbyła się VIII Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 Rycerzy z całej Polski i zagranicy. Podczas obrad Rycerze podsumowali miniony rok i zaplanowali działania charytatywne i formacyjne na najbliższy czas oraz wybrali polskie władze organizacji na zbliżający się kolejny rok działalności. I tak od 1 lipca br. posługę funkcjonariuszy Rady Stanowej będą pełnić: br. Tomasz Wawrzkowicz – funkcję delegata stanowego, br. Krzysztof Zuba został wybrany sekretarzem stanowym, br. Andrzej Stefaniuk – skarbnikiem stanowym, br. Marek Ziętek będzie piastował funkcję radcy stanowego zaś br. Dariusz Wolniak został kustoszem stanowym.

Podsumowując, rok 2017/18 obfitował w wydarzenia, które stanowiły dla Rycerzy Kolumba okazję do niesienia pomocy potrzebującym i służby Kościołowi w wymiarze parafialnym, diecezjalnym oraz globalnym. W kwietniu zakończyła się trwająca ponad rok ogólnopolska peregrynacja obrazów i relikwii św. Brata Alberta zorganizowana przez Rycerzy Kolumba i Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Objęła ona ponad 200 polskich parafii. Dzięki temu wydarzeniu udało się dotrzeć z relikwiami patrona roku duszpasterskiego w Polsce do kilkuset tysięcy wiernych, a także zebrano dary materialne i pieniężne o wartości ponad 100 tys. złotych na rzecz ośrodków dla bezdomnych prowadzonych przez siostry albertynki i braci albertynów. W sierpniu ubiegłego roku Rycerze Kolumba ruszyli z pomocą poszkodowanym przez nawałnice, które przeszły przez północną Polskę. Rycerze przekazali wsparcie finansowe dla najbardziej potrzebujących, organizowali koncerty charytatywne, zbiórki darów pieniężnych, sprzętu i żywności a także pomagali osobiście poprzez fizyczną pracę nad usuwaniem zniszczeń. Rycerze angażowali się także w zbiórkę podpisów pod projektem ustawy „Zatrzymaj Aborcję” oraz w akcję „Różaniec do granic”. Realizowali również program „Jaś w drodze” oparty o organizację skierowanych do młodzieży wystaw pro-life w parafiach i o promocję duchowej adopcji dziecka poczętego. Przeprowadzili również wiele innych akcji odwołujących się do ich charyzmatu opartego na 4 filarach: Miłosierdzia, Jedności, Braterstwa i Patriotyzmu.

Przypomnijmy, że Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 mln członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5 tys. członków działających w 104 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2018-05-30 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W rycerskich szeregach

Niedziela sosnowiecka 28/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Archiwum Rady Rycerzy Kolumba w Radomiu

Zakon Rycerzy Kolumba jest największą w świecie katolicką organizacją świecką o charakterze charytatywnym. Zrzesza ok. 1,7 mln członków na świecie. Organizację założył amerykański ksiądz Michael J. Mc Givney w 1882 r. Miała przyciągnąć do Kościoła mężczyzn, głównie nowo przybyłych do Stanów Zjednoczonych Ameryki emigrantów.
Tytuł rycerza ma podkreślać, że członkowie stowarzyszenia wyznają ideały rycerskie, a realizują je służąc Kościołowi i społeczeństwu. W Polsce zakon Rycerzy Kolumba działa zaledwie od kilku lat. Rozwija się jednak bardzo szybko; liczy obecnie ok. tysiąc członków. Na Śląsku Rycerze Kolumba działają w Tychach, Kobiórze i Bielsku-Białej.
Rycerze Kolumba w diecezji sosnowieckiej pojawili się razem z przybyciem do nas nowego pasterza, biskupa Grzegorza Kaszaka, który jest honorowym członkiem tego stowarzyszenia. Jednak zadanie tworzenia struktur zakonu w naszej diecezji zostało powierzone ks. Wojciechowi Kowalskiemu – diecezjalnemu koordynatorowi ds. Rycerzy Kolumba.
Podstawową i zarazem najważniejszą komórką organizacyjną w zakonie Rycerzy Kolumba jest Rada, która musi liczyć co najmniej 30 członków. Na jej czele stoi Wielki Rycerz. Wszystkie Rady lokalne podlegają pod Delegata Rejonowego, a na czele polskich struktur stoi Delegat Terytorialny. Cały zakon podlega pod Najwyższego Rycerza.
27-28 czerwca w Radomiu odbyło się zebranie półroczne Rady Stanowej zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. Wtedy też miało miejsce uroczyste wprowadzenie 21 nowych delegatów rejonowych z całego kraju, którzy otrzymali z rąk Delegata Stanowego nominacje na funkcje Delegatów Rejonowych.
– W naszej diecezji utworzono dwa nowe rejony. Rejon nr 20 składa się z rad nr 15111 ze Sławkowa i 15114 z Olkusza. Delegatem rejonowym został dotychczasowy, wieloletni Wielki Rycerz Rady w Sławkowie – zacny brat Maksym Pięta. Obszarem działalności brata Maksyma jest teren całej diecezji sosnowieckiej, z wyłączeniem miast: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Czeladzi. Stanowią go zatem dekanaty: Będzin, Jaworzno, Siewierz, Olkusz, Sławków, Sułoszowa, Wolbrom, Jaroszowiec, Pilica, Łazy, Rogoźnik, Wojkowice. Drugim utworzonym rejonem jest rejon nr 21 – obejmuje on rady 15011 z Dąbrowy Górniczej, 15249 z Sosnowca oraz rada 15523 z Czeladzi – zaznacza brat Sławomir Korczyński, który opiekować się będzie parafiami leżącymi w granicach administracyjnych Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Czeladzi.
Wszystkich mężczyzn zainteresowanych wstąpieniem w rycerskie szeregi, jak i duszpasterzy, którzy pragną, aby w ich parafii powstały nowe Rady Rycerzy Kolumba prosimy o kontakt z nowymi Delegatami Rejonowymi: Maksymem Piętą (tel. 517-210-699) oraz Sławomirem Korczyńskim (tel. 514-313-040).

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję