Reklama

Polska

„Niedziela” - narzędzie nowej ewangelizacji

[ TEMATY ]

Niedziela

ewangelizacja

Bożena Sztajner

Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna "Niedzieli"

Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Niedziela” w dziele Nowej Ewangelizacji” - to temat konferencji naukowej, która odbyła się wieczorem 30 stycznia w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. W konferencji wzięli udział m. in. profesorzy, wykładowcy i studenci Wyższego Instytutu Teologicznego oraz pracownicy tygodnika katolickiego „Niedziela”.

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

„Niedziela” miała i ma ogromną rolę do spełnienia w dziele Nowej Ewangelizacji. Dzisiaj pochylamy się nad tym wielkim dziełem i dorobkiem tygodnika katolickiego „Niedziela” - mówił, otwierając konferencję, ks. prof. dr hab. Marian Duda, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Nie da się dzisiaj podjąć dzieła ewangelizacji bez środków społecznego przekazu” - dodał ks. Duda i podziękował za wielki wkład w budowanie dzieła ewangelizacji i „Niedzieli” ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi.

Rys historyczny „Niedzieli” oraz znaczenie tygodnika dla Kościoła dzisiaj przybliżyła Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”. W referacie zatytułowanym „Z Piwnicy na świat” przybliżyła nie tylko tematykę „Niedzieli” od jej początków, od 1926 r., ale szczególne miejsce poświęciła okresowi zmagań „Niedzieli” z cenzurą w okresie PRL-u. - Ks. Antoni Marchewka jako redaktor naczelny „Niedzieli” zmagał się z bezlitosną cenzurą. Za swoją niezłomną postawę zapłacił również więzieniem. Przez jedenaście miesięcy przebywał w więzieniu komunistycznym - mówiła Lidia Dudkiewicz.

Redaktor naczelna „Niedzieli” przybliżyła również osoby publicystów, którzy współtworzyli dzieje tygodnika, m. in. Zofię Kossak Szczucką, Stefana Kisielewskiego, Bohdana Cywińskiego, Juliusza Brauna. - Bardzo ważna przy tym wszystkim była przyjaźń kard. Stefana Wyszyńskiego z ks. Antonim Marchewką. Dlatego list Prymasa Tysiąclecia napisany do „Niedzieli”, po jej wznowieniu w 1981 r., tratujemy jako testament dzisiaj juz sługi Bożego dla „Niedzieli” - podkreśliła Lidia Dudkiewicz i wyjaśniając tytuł swojego referatu dodała, że „najnowsze dzieje „Niedzieli” zaczęły się w piwnicy Domu Biskupiego, gdzie działało duszpasterstwo akademickie”.

Reklama

„Ks. Ireneusz Skubiś jako ówczesny duszpasterz akademicki zbudował redakcję „Niedzieli” ze swoimi studentami” - kontynuowała Lidia Dudkiewicz.

Redaktor naczelna podsumowała, że „dzisiaj „Niedziela” służy Nowej Ewangelizacji jako instytucja multimedialna ze studiem telewizyjnym i radiowym oraz z dynamicznie rozwijającym się portalem”. - „Niedziela” to także wydawnictwo książkowe - podsumowała Lidia Dudkiewicz.

Natomiast ks. red. Mariusz Frukacz przedstawił temat: „Kościół, świat i Polska na łamach „Niedzieli” w latach 1926-1953”. Prelegent dużo miejsca poświęcił m. in. relacji „Niedzieli” z papieżem Piusem XI - Już w 1928 r. w kazaniu na zakończenie roku w katedrze częstochowskiej bp Teodor Kubina poinformował diecezję o życzliwym przyjęciu Rocznika "Niedzieli" przez Piusa XI. Ojciec Święty udzielił wówczas błogosławieństwa redaktorowi, współpracownikom i czytelnikom Tygodnika - mówił ks. Frukacz i dodał, że również w 1933 r. „Niedziela” otrzymała list ze Stolicy Apostolskiej z błogosławieństwem Piusa XI. „List ten podpisał Eugenio Pacelli, późniejszy papież Pius XII” - podkreślił ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” zwrócił uwagę na obecność na łamach „Niedzieli” tematyki związanej z emigracją i pracą robotników na wychodźstwie. - W 1930 r. „Niedziela” opublikowała list pasterski bp. Teodora Kubiny „Do Drogich Diecezjan moich, przebywających na pracy zagranicą”. Bp Kubina zachęcał w nim do nabywania „Niedzieli”. Przypomniał proboszczom o obowiązku dostarczenia „Niedzieli” robotnikom z diecezji częstochowskiej na wychodźstwie - kontynuował ks. Frukacz.

Reklama

„Na łamach „Niedzieli” od samego początku było też obecne wychowanie liturgiczne, kult maryjny” - podkreślił prelegent i dodał, że „oczywiście dużo miejsca tygodnik poświęcał sprawom społecznym i działalności m. in. Akcji Katolickiej”.

Redaktor „Niedzieli” zaznaczył, ze „tygodnik był bardzo odważny pisząc otwarcie o złowrogiej działalności masonerii i zgubnych skutkach ideologii komunistycznej i bolszewizmie”.

Natomiast ks. dr hab. Marek Łuczak, sekretarz redakcji, wskazując na „Niedzielę” jako narzędzie ewangelizacji w dzisiejszych czasach podkreślił, że „Niedziela” „od samego początku była narzędziem budowania pewnej tożsamości”. - Dzisiaj jako medium kościelne „Niedziela” jest i musi być zakorzeniona w sercu biskupa - podsumował ks. Łuczak.

Na zakończenie konferencji jej uczestnicy obejrzeli film dokumentalny przygotowany przez TV Niedzielę pt. „historia i teraźniejszość „Niedzieli”.

4 kwietnia 1926 r. ukazał się pierwszy numer tygodnika katolickiego „Niedziela”. Tygodnik został powołany niedługo po tym jak papież Pius XI bullą "Vixdum Poloniae unitas" z 28 października 1925 r. powołał do istnienia diecezję częstochowską. Jej pierwszym biskupem został ks. Teodor Filip Kubina (1880-1951), działacz społeczny, popularyzator Akcji Katolickiej, publicysta, redaktor "Gościa Niedzielnego". Jedną z pierwszych decyzji jaką podjął bp Kubina było powołanie tygodnika katolickiego. Funkcję pierwszego redaktora „Niedzieli” bp Teodor Kubina powierzył ks. Wojciechowi Mondremu, który był redaktorem naczelnym „Niedzieli” w latach 1926-37.

W historii pisma redaktorami naczelnymi „Niedzieli” byli: ks. Wojciech Mondry (1926-37), ks. Stanisław Gałązka (1937-39), ks. Antoni Marchewka (1945-53), ks. Ireneusz Skubiś (1981-2014). Od 1 lipca 2014 r. redaktor naczelną jest Lida Dudkiewicz.

Po aresztowaniu przez władze komunistyczne w 1947 r. ks. Antoniego Marchewki zastępowali go na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Marian Rzeszewski i ks. Władysław Soboń.

W ciągu blisko 89 lat istnienia „Niedziela” była zmuszona trzykrotnie zawiesić swoją działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45) , w okresie PRL (1953-81) oraz w stanie wojennym (XII 1981).

2015-01-31 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas dla rodziny

Niedziela wrocławska 36/2014, str. 4

[ TEMATY ]

rodzina

Niedziela

Tomasz Lewandowski

Myśląc o niedzieli, przypominają mi się obrazy z dzieciństwa: talerz z gorącym, pachnącym rosołem na stole, tata, mama, moje rodzeństwo razem przy obiedzie. Nie było żadnego pośpiechu, był czas, żeby porozmawiać, pobyć ze sobą. Głównym punktem każdej niedzieli była Eucharystia – mama nigdy by mi nie pozwoliła pójść do kościoła, gdybym nie była odświętnie ubrana, ładnie uczesana, „wyszykowana”. Tak było z każdym członkiem rodziny. Niedziela to był dzień poświęcony Bogu i rodzinie. Jak jest dzisiaj?

Niestety, w wielu rodzinach wspólne świętowanie niedzieli to już przeszłość. Często dzieje się tak, bo jedno z małżonków musi pracować. Ci, którzy pracować nie muszą, wolą niedzielę spędzić przed telewizorem bądź komputerem. W dużych miastach popularną rozrywką jest także wyjście do centrów handlowych i robienie zakupów. A przecież niedziela to szansa dla zabieganej rodziny na spotkanie z Bogiem i na spotkanie ze sobą. – Dla nas niedziela to wytchnienie po całym tygodniu – mówi Ewa Cietrzewska z Oleśnicy, mama dwójki dzieci. – Świętowanie zaczynamy od wspólnego pójścia na Eucharystię. Zawsze zabieramy dzieci, choć są jeszcze małe: córeczka ma 5 lat, synek 2 latka. Od małego chcemy im wpoić, jak ważny jest Bóg, jak ważne jest uczestnictwo we Mszy św. – podkreśla pani Ewa. – Później rodzinny obiad, często jeździmy do rodziców na wieś, żeby się z nimi spotkać, pobyć, żeby dzieci mogły się pobawić z dziadkami. Ani ja, ani mąż, nie spieszymy się do pracy, więc mamy czas, żeby spokojnie ze sobą porozmawiać czy zwyczajnie spojrzeć sobie w oczy. To pomaga umacniać rodzinne więzi – przekonuje pani Ewa.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców

2024-05-09 19:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kierowcy

#Pielgrzymka

Adobe Stock

„Na drogach jesteśmy z bliźnimi” pod tym hasłem na Jasnej Górze odbędzie się 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców. Dwudniowe spotkanie rozpocznie się jutro Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej o godz. 21.00. Kierowcy modlić się będą w intencji wszystkich użytkowników dróg prosząc o łaskę bezpiecznych podróży, wzajemną życzliwość i szacunek. Polecą też polskich misjonarzy i misjonarki, podróżujących po misyjnych ścieżkach.

- Bezpieczeństwo na drogach jest dla nas stałym wyzwaniem. Bardzo ważne jest, żebyśmy nie myśleli tylko o sobie, ale też o innych uczestnikach ruchu. Jest to tak zwany element odpowiedzialnego poruszania się i z tym wiąże się nie podejmowanie ryzyka a także szanowanie przepisów i zasad bezpieczeństwa - powiedział ks. Jerzy Kraśnicki Dyrektor MIVA Polska i organizator pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję