O istnieniu stypendystów można przekonać się w Dzień Papieski. Żółte koszulki są nieodłącznym elementem obchodów i są widoczne podczas Liturgii, nabożeństw, konferencji poświęconych nauczaniu Ojca Świętego oraz publicznej przykościelnej zbiórki pieniędzy na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Tegoroczny 18. Dzień Papieski odbywa się w niedzielę 14 października pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. Tego dnia rozważania i działania nawiązują do 60. rocznicy sakry biskupiej Karola Wojtyły (4 lipca 1958 r. papież Pius XII mianował ks. Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a 28 września 1958 r. została mu udzielona sakra biskupia) i 40. rocznicy wyboru metropolity krakowskiego na Stolicę Piotrową (16 października 1978 r.) oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto stanowi zaproszenie do lektury dramatu „Promieniowanie ojcostwa”, dwóch książek – „Wstańcie, chodźmy!” oraz „Pamięć i tożsamość”, a także homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej w Kielcach 3 czerwca 1991 r., w czasie czwartej pielgrzymki do ojczyzny. Poznanie papieskiego nauczania, głębsze zrozumienie inspiracji, motywów, jakimi kierował się Papież Polak w swym życiu i działalności, jak pojmował świat, zbliża do Boga i uświadamia, że jego przenikliwe myśli są aktualne także w nowym tysiącleciu.
Marzenia i rozwój
Reklama
To, że Fundacja kształtuje stypendystów w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym, potwierdzają sami zainteresowani. Wśród niemalże z każdego zakątka Polski są młodzi z archidiecezji częstochowskiej. Stypendystów z naszej archidiecezji jest 14. Oni właśnie akcentują, że jej siła tkwi w tym, że daje nadzieję na lepszą przyszłość, odmienia losy młodych, którzy dostają szansę, by stać się tym, kim pragną. Opowiadają, że Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to jedna z najlepszych rzeczy, jaka spotkała ich w życiu. To dzięki niej poznali wspaniałych ludzi i mają możliwość dalszego rozwoju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Stypendium daje mi możliwość rozwijania zainteresowań, ale również dzięki niemu mam szansę uczestniczenia w corocznych obozach – mówi Sylwia Hofman, stypendystka z parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Raciszynie, która dołączyła do fundacyjnej rodziny w kwietniu tego roku. Stąd po raz pierwszy uczestniczyła w obozie i poznała wiele wspaniałych osób. – Wszystkie nasze przygody były niezapomniane, pozostawiające piękne wspomnienia – podkreśla. W tym roku jako stypendystka po raz pierwszy bierze udział w Dniu Papieskim. Pieniądze ze stypendium przeznacza na korepetycje z matematyki i języka angielskiego. W wolnym czasie uwielbia spacerować i robić zdjęcia, najbardziej lubi uwieczniać zachody słońca. Uważa, że to jeden z najpiękniejszych widoków, dlatego planuje zakup aparatu fotograficznego.
Młodość i pomysły
Reklama
– Dzięki funduszom z programu stypendialnego mogę kupić książki, układy elektroniczne, pozwalające poszerzać wiedzę na temat przyszłego zawodu – wyjaśnia Maja Zielińska, stypendystka z Częstochowy. Wyjaśnia, że stypendium można również przeznaczać na korepetycje oraz w określonej sumie na cele socjalne. Z radością wspomina wakacyjny obóz, na którym jest wszystko, co jest potrzebne do rozwoju, zarówno w sferze duchowej, jak i naukowej (poznają uczelnie, różne kierunki). Podkreśla znaczenie integracji będącej podstawą każdego obozu. Uważa, że ile stypendystów w Polsce, tyle różnych pomysłów i akcji przeprowadzenia Dnia Papieskiego. Wszystko zależy też od liczby stypendystów w danej diecezji. W mniejszych diecezjach odbywają się konkursy bądź festyny. W większych miastach i diecezjach stypendyści organizują np. Bieg Papieski ulicami miasta, koncerty. – Myślę, że każdy stypendysta skupia się w tym dniu i zanurza się po raz kolejny w rozważaniach św. Jana Pawła II, który jest dla nas przykładem. Co roku Dzień Papieski przeżywam zupełnie inaczej. Człowiek staje się dojrzalszy i wyciąga inne spostrzeżenia oraz wnioski z rozważań czy homilii – wyznaje Maja.
Promieniowanie ojcostwa
W ramach przygotowań do Dnia Papieskiego Maja Zielińska działa w swojej parafii, czyli św. Stanisława BM w Częstochowie. Wspólnie z przyjaciółmi ze wspólnoty młodzieżowej zorganizuje konkurs plastyczny dla dzieci (1 kategoria podejmuje temat „Jan Paweł II – Nauczyciel świętości”, a druga – „Promieniowanie ojcostwa”), akcje propagujące Fundację i zbiórkę pieniędzy, które potem są przeznaczone na program stypendialny. Ponadto w Dzień Papieski podczas Mszy św. o godz. 8, 12 i 18 młodzi przedstawią pytania, a odpowiedzi zaczerpnięte z przemówień czy listów Papieża Polaka będzie można znaleźć na tablicach przy wyjściu z kościoła. Przy tej okazji Maja przekonała się, że Fundacja wychowuje, wspiera młodych w ich pomysłach i traktuje indywidualnie. Mówi, że zależy jej, podobnie jak wszystkim stypendystom, aby w tym dniu jak najwięcej ludzi dowiedziało się o istnieniu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i jej patronie, aby ludzie przekonali się, jak wiele mogą razem osiągnąć.
Dziś, w Dzień Papieski, jest okazja do wsparcia stypendystów z archidiecezji częstochowskiej zarówno modlitewnie, jak i finansowo. W ten sposób może spełnić się pragnienie św. Jana Pawła II, który mawiał: „Naród jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą. Bogaty każdym”.