Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezes Pis: Będziemy bronić rodziny!

PiS nie po raz pierwszy ruszył w Polskę. Tym razem serię spotkań w tzw. terenie partia rozpoczęła w Jasionce k. Rzeszowa konwencją przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Zaprezentowano tam i podpisano Deklarację Europejską. Dokument składa się z 12 punktów – tak jak jest „12 gwiazd we fladze UE” – komentował szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba. Gra w tych wyborach, jego zdaniem, toczy się o wielką stawkę – o to, jak będzie wyglądać Polska za kilkanaście lat, kto będzie wychowywał nasze dzieci, jakie będą wartości – mówił.

W deklaracji znajduje się m.in. zapowiedź działania na rzecz powrotu Unii Europejskiej do wartości, które głosili jej twórcy, obrony praw rodziców do wychowania dzieci, zabiegów o interesy polskich rolników, obrony równego traktowania polskich firm, działania na rzecz niezależności energetycznej Polski i Europy, a także działań na rzecz bezpiecznych granic Europy oraz sprzeciw wobec nielegalnej migracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas konwencji w Jasionce Jarosław Kaczyński nawiązał do groźnego projektu wprowadzania genderyzmu do szkół. Prezes PiS ostrzegł przed LGBT i zadeklarował: – Będziemy bronić rodziny! Jego zdaniem, atak na polską rodzinę jest przeprowadzany w sposób najgorszy z możliwych, bo jest to atak na dzieci. Stwierdził on, że to, co się planuje w szkołach, trudno nazwać wychowaniem, gdy w centrum działań jest bardzo wczesna seksualizacja dzieci, gdy ma być podważana naturalna tożsamość chłopców i dziewczynek i cały społeczny mechanizm przygotowywania dzieci i młodzieży do dorosłego życia jako kobiety i mężczyźni w celu założenia przez nich rodziny. Przemawiający w Jasionce premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wybory do PE będą kluczowe, by zapewnić zwycięstwo w wyborach parlamentarnych.

Wojciech Dudkiewicz

20 lat w NATO

20. rocznica wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego była powodem zorganizowania wielu uroczystości i imprez. Z sondażu CBOS wynika, że dwie trzecie Polaków ocenia, iż przynależność do NATO jest gwarancją niepodległości Polski. Zdaniem 42 proc. ankietowanych, przystąpienie Polski do Paktu było wydarzeniem o dużym znaczeniu. Przebywający w Polsce z okazji tej rocznicy Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podziękował za wkład, który Polska wnosi do Paktu, także za wydatki obronne. – Jesteście wzorem dla innych – powiedział.

Reklama

jk

Karta homoseksualna

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie pozwoli na indoktrynację homoseksualną w szkołach – zapowiada resort edukacji w związku z podpisaniem przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego dokumentu „Warszawska polityka miejska na rzecz społeczności LGBT+”, czyli tzw. deklarację LGBT+, umożliwiającą agitację homoseksualną. – Kuratorzy będą interweniować, gdy dotrą sygnały od rodziców o działaniach niezgodnych z prawem. Rodzice mają prawo do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi wartościami – mówi wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Rzecznik praw dziecka zwrócił się do rzecznika praw obywatelskich o podjęcie czynności w związku z zapowiadanym wprowadzeniem do szkół tematyki homoseksualnej i o ocenę działań prezydenta Warszawy. Na reakcję lewicowego rzecznika nie ma co liczyć.

wd

Młodzi za życiem

Ponad 75 proc. młodych Polek i Polaków (w wieku 18-29 lat) popiera pełną ochronę ludzkiego życia. Większość jest także za obroną małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz macierzyństwa. Pokazuje to sondaż przygotowany przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych dla m.in. Instytutu „Ordo Iuris”. – Ludzie młodzi, wkraczający w dorosłość, od paru lat są grupą, która jest najbardziej za życiem – podkreśla Karina Walinowicz z „Ordo Iuris”.

wd

Główny wróg

Jan Paweł II był głównym wrogiem systemu komunistycznego w Polsce – wynika z analizy PRL-owskiego Departamentu IV MSW, odnalezionej w Archiwum Instytutu Hoovera w Stanford. Bezpieka tak oceniła Papieża po analizie dokumentu z września 1984 r. watykańskiej Kongregacji Doktryny Wiary, podpisanego przez kard. Josepha Ratzingera. Analizę sporządzono dla kierownictwa PZPR. Według niej, pontyfikat Jana Pawła II miał zapoczątkować krucjatę przeciwko Wschodowi. Dla Polski miała stanowić nadzieje na stopniowe wyzwalanie się spod sowieckich wpływów.

wd

Strajk bez końca

Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, potrafi przepowiadać przyszłość. Choć referendum w sprawie strajku w szkolnictwie – z żądaniem podwyżki płac o 1000 zł dla każdego – miało się dopiero odbyć, on ogłosił, że – bezterminowy – protest rozpocznie się 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami gimnazjalnymi i ósmoklasisty, i kto wie, może też egzaminami maturalnymi. Wydaje się, że liderów i aktywistów ZNP, którzy nie chcą 500-złotowych podwyżek wprowadzanych przez resort edukacji narodowej, nie interesuje los ok. miliona uczniów i ich rodziców.

wd

2019-03-13 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Kraków z kard. Rysiem

2024-04-29 09:19

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

kl. Krzysztof Wowra

W sobotę, 27 kwietnia, jak co roku, łódzcy klerycy roku propedeutycznego z przełożonymi spotkali się z ks. kard. Grzegorzem Rysiem w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

„Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość spotykają się na kapitule przez wspominanie, ewaluację i pójście naprzód w rozwoju zgromadzenia” - mówił Franciszek. Wyjaśniał następnie, że harmonia między różnorodnością jest owocem Ducha Świętego, mistrza harmonii. „Jednolitość czy to w instytucie zakonnym, czy w diecezji, czy też w grupie świeckich zabija. Różnorodność w harmonii sprawia, że wzrastamy” - zaznaczył Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję