Reklama

Dookoła świata

Ostrzej wobec trójkąta

Robi się ciekawie. USA zaostrzają politykę wobec Kuby, Wenezueli i Nikaragui, czyli, jak mówią amerykańscy politycy, „trójkąta tyranii i terroru”. Zapowiedział to John R. Bolton, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego. USA wprowadzają limit pieniędzy, które rodziny ze Stanów mogą wysyłać krewnym na Kubie – 1 tys. dol. na osobę na kwartał – oraz obostrzenia dotyczące podróży na Kubę, które nie mają związku z odwiedzaniem rodzin. Zapowiedział też działania, które uniemożliwią Kubie omijanie amerykańskich sankcji, a na listę oficjeli objętych sankcjami wpisano kolejne osoby związane z kubańskim wojskiem i wywiadem.

Bolton poinformował ponadto, że USA nakładają sankcje na bank centralny Wenezueli, który odgrywa ważną rolę we wspieraniu reżimu Nicolása Maduro, i na nikaraguański Banco Corporativo, który nazwał „lewą kasą” prezydenta Daniela Ortegi. USA, które nałożyły już w zeszłym roku sankcje na rząd Ortegi, do listy osób objętych obostrzeniami dopisały jednego z jego synów. Zdaniem Boltona, polityka poprzedniej administracji pozwalała Kubie rozszerzać wpływy w regionie, m.in. w Wenezueli.

Wcześniej sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że nie odnowi zakazu wytaczania procesów firmom operującym na nieruchomościach, które Kuba zajęła Amerykanom po rewolucji z 1959 r. Zakaz pozwów nie doprowadził do celu, którym było skłonienie Kuby do demokratyzacji i powstrzymania eksportu ucisku, zwłaszcza do Wenezueli. Skutkiem mogą być tysiące roszczeń wartych dziesiątki miliardów dolarów, co zwiększy presję na Hawanę, by zaprzestała wspierać Maduro.

Wojciech Dudkiewicz

Giną ludzie

Conajmniej 4 osoby zginęły w czasie intensywnego ostrzału południowej części Trypolisu, stolicy Libii, przez Libijską Armię Narodową (ANL) gen. Chalify Haftara. Eksplozje było słychać w centrum miasta. Po 2 tygodniach od rozpoczęcia impet ofensywy na Trypolis osłabł, ANL utknęła na południowych przedmieściach Trypolisu, ale walki trwają, a ludzie giną. Trypolisu bronią zbrojne grupy wierne uznawanemu przez społeczność międzynarodową rządowi.

Reklama

W wyniku walk na przedpolach Trypolisu zginęło już, według Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 120 osób, a prawie 600 – zostało rannych. Gen. Haftar cieszy się poparciem Egiptu, ZEA, Rosji i Arabii Saudyjskiej, które – licząc na przywrócenie przez niego stabilności w kraju – po cichu dostarczają mu broń.

jk

Gra o Stambuł trwa

Oficjalne ogłoszenie zwycięstwa kandydata opozycji Ekrema Imamoglu w lokalnych wyborach w Stambule pokazuje, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i kierowana przez niego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) źle znoszą porażki. Ogłoszenie wyniku wyborów nastąpiło ponad 2 tygodnie po nich i z miejsca wywołało kwestionowanie ich wyniku przez AKP, która domaga się powtórzenia głosowania ze względu na rzekome nieprawidłowości. AKP zdobyła co prawda najwięcej głosów w wyborach 31 marca br., ale utrata władzy w stolicy – Ankarze, a szczególnie w Stambule, na rzecz Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) jest uznawana za poważną porażkę. Erdogan dorastał w Stambule i tu zbudował swoją karierę polityczną po tym, jak w latach 90. XX wieku był burmistrzem miasta. Najwyższa Rada Wyborcza musi się odnieść do formalnego żądania AKP o powtórkę wyborów w Stambule. Kiedy to nastąpi – nie wiadomo.

wd

Sudan po obaleniu

Chaos w Sudanie, wywołany obaleniem wieloletniego dyktatora Omara al-Baszira i przejęciem rządów przez wojskowych, trwa. Nowe władze, chcąc uspokoić nastroje, łagodzą obostrzenia. Nowy szef Tymczasowej Rady Wojskowej – gen. Abdel Fattah Burhani w pierwszym przemówieniu poinformował o uchyleniu godziny policyjnej i zapowiedział zwolnienie wszystkich, którzy trafili do aresztu w czasie stanu wyjątkowego. Zapowiedział też utworzenie, po konsultacjach z opozycją i okresie przejściowym, który ma trwać do 2 lat, cywilnego rządu. Burhani rozwiązał władze prowincjonalne i zobowiązał się do poszanowania praw człowieka. – Podczas okresu przejściowego armia utrzyma pokój, porządek i bezpieczeństwo w całym Sudanie – zapowiedział.

wd

Więcej cukru w cukrze

Czasem można liczyć na rozsądek Parlamentu Europejskiego. Będzie zakaz sprzedaży produktów podwójnej jakości w Unii Europejskiej. Europosłowie zatwierdzili przepisy, według których towary sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu powinny mieć jednakowy skład. To reakcja na apele krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które alarmowały, że sprzedawane u nich produkty są gorszej jakości. Potwierdziły to badania w naszym regionie. Mniej było czekolady w maśle czekoladowym, a pozornie identyczne napoje gazowane były słodzone syropem gorszej jakości, więcej było natomiast konserwantów, stabilizatorów i ulepszaczy. Wraz z wejściem w życie przepisów ma się to zmienić.

jk

2019-04-24 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Żyła piąty w Ruce, wygraną podzielili się Kraft i Granerud

2022-11-27 12:58

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

Piotr Żyła

PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Piotr Żyła był piąty, a prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki zajął szóstą lokatę w niedzielnym konkursie w fińskiej Ruce, ale obronił pozycję lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wygraną podzielili się Norweg Halvor Egner Granerud i Austriak Stefan Kraft.

Żyła w pierwszej serii skoczył 138 m i zajmował siódme miejsce. W drugiej serii osiągnął 139 m i awansował na piąte.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję