Reklama

Wiadomości

Alert RCB ostrzega przed zagrożeniem

Nowy SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami działa już w pełnej funkcjonalności. Od pozostałych tego typu programów różni się tym, że nie trzeba się na niego zapisywać ani pobierać żadnej aplikacji. Gdy znajdziemy się w zagrożonym rejonie, wystarczy mieć włączony telefon komórkowy, żeby otrzymać ostrzeżenie i podstawowe porady dotyczące zasad postępowania. Do tej pory Alert był uruchamiany 7 razy. W sumie wysłano ok. 70 mln SMS-ów na terenie 15 województw. Alert RCB jest wynikiem prac, które rozpoczęły się po burzach w 2017 r., gdy zginęły dwie harcerki, które wypoczywały na obozie w woj. pomorskim

Telefony komórkowe zawładnęły naszym życiem. Niektórym trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez nich. Telefon może też uratować życie. Badania CBOS-u wskazują, że z komórek korzysta aż 92 proc. mieszkańców Polski, dlatego jest to najlepszy sposób dotarcia z ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem.

Alert RCB – czym się różni

Przede wszystkim na Alert RCB nie trzeba się zapisywać, wypełniać formularzy czy pobierać aplikacji. Po prostu każdy użytkownik telefonu komórkowego, jeśli będzie przebywał na zagrożonym terenie, powinien otrzymać informacje o niebezpieczeństwie – pod warunkiem, że telefon jest włączony i zalogowany do sieci operatora komórkowego. Nie ma znaczenia, do jakiej sieci, ponieważ wszyscy operatorzy są zobowiązani do przesłania SMS-u swoim abonentom na wskazany przez nas teren. SMS-y otrzymują użytkownicy zarówno smartfonów, jak i starszych telefonów. Aby otrzymać SMS z ostrzeżeniem, nie trzeba również wyrażać zgody, ponieważ założeniem systemu jest to, żeby każdy na telefon komórkowy otrzymał informacje o zagrożeniu. Alert RCB będzie uruchamiany tylko w stanie wyższej konieczności – w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

Kiedy uruchamiamy Alert RCB

Alert RCB działa od ubiegłorocznych wakacji. Do tej pory był uruchamiany 7 razy w różnych regionach Polski. Ostrzeżenia dotyczyły przede wszystkim zdarzeń meteorologicznych, takich jak wichury i burze. Szacujemy, że w sumie wysłaliśmy ponad 70 mln Alertów RCB. W 160 znakach SMS-u informujemy o prognozowanym miejscu wystąpienia zdarzenia, czasie jego występowania oraz o tym, jak się zachować podczas zagrożenia. W przypadku np. prognozowanej burzy można się spodziewać informacji typu: „Uwaga. Wieczorem gwaltowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Jesli mozesz, zostan w domu. Sledz komunikaty pogodowe”.

Niestety, bariery technologiczne powodują, że nie możemy w wiadomościach używać polskich znaków diakrytycznych.

Reklama

Na przykładzie Alertu RCB wysłanego we wrześniu ub.r., można stwierdzić, że system już działa i jest bardzo potrzebny. Uruchomiliśmy wówczas Alert RCB w województwach położonych na południu Polski. Ostrzegaliśmy przed wichurami. Prognozy się sprawdziły i przez całą noc strażacy walczyli ze skutkami silnego wiatru. Interweniowali ponad 3,5 tys. razy, ucierpiało ponad 100 budynków mieszkalnych, a prądu pozbawionych zostało 160 tys. osób. Rannych zostało 9 osób, ale co najważniejsze – nikt nie zginął. Alert RCB pozwolił się przygotować na to bardzo niebezpieczne zdarzenie.

Jak powstaje Alert RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa otrzymuje informacje o zagrożeniach ze wszystkich odpowiedzialnych za działania antykryzysowe służb czy instytucji. Na tej podstawie podejmowane są decyzje w sprawie uruchomienia Alertu RCB. Ostrzeżenia dotyczą nie tylko zagrożeń meteorologicznych – możemy dostać informacje m.in. o potencjalnych skażeniach chemicznych, radiacyjnych, o zagrożeniu terrorystycznym czy epidemiologicznym. Alert RCB jest uruchamiany w każdej sytuacji, gdy na dużym obszarze może wystąpić bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia przebywających tam osób.

Nie gromadzimy ani nie przetwarzamy danych użytkowników telefonów. Informacje te mają, tak jak to było dotychczas, jedynie operatorzy sieci komórkowych, którzy odpowiadają za samo rozsyłanie SMS-ów.

Kolejne funkcje Alertu RCB

W grudniu ub.r. weszła w życie nowelizacja Ustawy o zarządzaniu kryzysowym, która daje nam kolejne możliwości bardziej skutecznego dotarcia do zagrożonych osób. Do tej pory najmniejszym obszarem, na którym uruchamialiśmy Alert RCB, było województwo. Teraz prawo daje nam możliwość ostrzeżenia przed zagrożeniem mieszkańców nawet jednego powiatu. Zmniejszamy obszar, na który wysyłamy Alert RCB, żeby był bardziej precyzyjny. Obok tego mamy możliwość wysyłania ostrzeżeń w języku angielskim do obcokrajowców oraz do naszych obywateli przebywających za granicą.

Reklama

Co wiesz o Alercie RCB

„Czym jest Alert RCB” było jednym z najpopularniejszych haseł w największych wyszukiwarkach internetowych w Polsce. Dlatego prowadzimy kampanię informacyjną na temat nowego systemu ostrzegania. Główny nacisk położyliśmy na najmłodszych użytkowników telefonów komórkowych. Według badań, aż 83 proc. 10-latków w Polsce korzysta z komórek. Wskaźnik ten jest wyższy niż w innych krajach Unii Europejskiej. Wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przygotowaliśmy kurs e-learningowy dla nauczycieli na temat samego Alertu RCB, ale również uczymy bezpiecznych zachowań podczas niebezpiecznych zdarzeń. Przeszkoliło się już kilkuset nauczycieli, a co kilka tygodni są uruchamiane kolejne rekrutacje. Na stronie www.rcb.gov.pl można również pobrać specjalnie przygotowane scenariusze lekcji do wykorzystania przez nauczycieli podczas prowadzenia zajęć.

Masz moc superbohatera

Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy również krótką animację na temat Alertu RCB. „Masz moc superbohatera” to opowieść o bawiących się dzieciach, które otrzymały ostrzeżenie na swój telefon komórkowy. Chcemy uświadomić najmłodszym, że Alert RCB nie jest kolejną wiadomością, których codziennie otrzymują setki. Próbujemy ich uczulić na to, żeby spokojnie przeczytali ostrzeżenie oraz zastosowali się do informacji w nim zawartych oraz przekazali te informacje koleżankom i kolegom. Animacje edukacyjne dotyczące Alertu RCB można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz na naszych kanałach w mediach społecznościowych. Tam również na bieżąco informujemy o prognozowanych zagrożeniach. Spoty emitowała także Telewizja Polska. Kampania społeczna nie zastąpi jednak rozmowy rodziców z dzieckiem, dlatego warto najmłodszym uświadomić, czym jest Alert RCB i jak należy na niego reagować.

Grzegorz Świszcz
Zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Analityk, specjalista w zakresie bezpieczeństwa narodowego, zarządzania kryzysowego, infrastruktury krytycznej oraz przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym.

2019-04-24 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podwójny wymiar radości

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 52

[ TEMATY ]

pomoc

marzenia

Adobe.Stock.pl

Marzeniem chorej dziewczynki był „pokój księżniczki”

Marzeniem chorej dziewczynki był „pokój księżniczki”

Ile trzeba mieć w sobie miłości i dobra, by zrezygnować z własnych potrzeb, by spełnić czyjeś marzenie...

Kilka lat temu nasza 9-letnia córeczka zachorowała na chorobę nowotworową. Było to ostatnie stadium. Walczyliśmy o jej życie, jak tylko mogliśmy. Byliśmy pod opieką świetnych specjalistów, poruszyliśmy pół świata, żeby modlili się o jej zdrowie. Marzeniem naszej córki był wtedy pokój księżniczki. Nie mogliśmy sobie pozwolić na zorganizowanie go, więc skontaktowaliśmy się z Fundacją Mam Marzenie, która spełnia pragnienia chorych dzieci. Jedna z sieci marketów spożywczych zrealizowała marzenie naszej córki. Pamiętam jej radość, kiedy weszła do pokoju, który stał się prawdziwym pokojem księżniczki.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Żyła piąty w Ruce, wygraną podzielili się Kraft i Granerud

2022-11-27 12:58

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

Piotr Żyła

PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Piotr Żyła był piąty, a prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki zajął szóstą lokatę w niedzielnym konkursie w fińskiej Ruce, ale obronił pozycję lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wygraną podzielili się Norweg Halvor Egner Granerud i Austriak Stefan Kraft.

Żyła w pierwszej serii skoczył 138 m i zajmował siódme miejsce. W drugiej serii osiągnął 139 m i awansował na piąte.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję