Reklama

Niedziela Podlaska

Bogata tradycja

Tradycją Ciechanowca stały się uroczyste obchody Niedzieli Palmowej. Wyrazem pielęgnowania chrześcijańskiego i ludowego zwyczaju jest 22. Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, którego podsumowanie odbyło się 14 kwietnia br.

Niedziela podlaska 17/2019, str. 1

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Monika Kanabrodzka

Podsumowanie 22. Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej w Ciechanowcu

Podsumowanie 22. Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej w Ciechanowcu

Uroczysta procesja poprzedziła Mszę św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa. W wyznaniu wiary z pięknie wykonanymi kolorowymi palmami wzięli udział uczestnicy konkursu, duchowni, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, miejscowych instytucji, służby mundurowe, chór parafialny, Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe, które rozpoczęło uroczystość salwą armatnią, jak również licznie zgromadzeni mieszkańcy Ciechanowca i okolic. Co więcej, dzięki nabytemu sprzętowi audiowizualnemu przez Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej, można było po raz pierwszy obejrzeć Mszę św. na żywo w Internecie.

O Niedzieli Palmowej świętowanej na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, rozpoczynającej Wielki Tydzień, mówił przed przywitaniem zebranych proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu ks. Tadeusz Kryński.

Bp Tadeusz Pikus pogratulował pięknie wykonanych palm wielkanocnych. Dodał, że wysiłek – niewątpliwie towarzyszący pracy – skierowany jest na chwałę Bożą, jak również ku pocieszeniu naszych oczu. Odwołując się do przypadającego w tym dniu święta Chrztu Polski, ksiądz biskup zauważył, że Chrystus tak jak do Jerozolimy, wjechał do naszej ojczyzny. – Trzeba pamiętać, że Jezus Chrystus, nie tylko przychodzi, aby Go witać, ale przychodzi, aby być z nami – dodał.

W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 589 palm wielkanocnych wykonanych w 40 placówkach oraz 16 palm wykonanych przez osoby indywidualne. Organizatorem konkursu jest Muzeum im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu przy współpracy Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem i parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Bp Tadeusz Pikus sprawował patronat nad konkursem.

2019-04-24 09:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Palmy, Wielki Tydzień i tradycja po kielecku

Wielkopostne i wielkanocne zwyczaje tkwią głęboko w polskiej tradycji. Powiemy: powierzchowność, zewnętrzna otoczka, która nijak się ma do religii, duchowości, liturgii? Nie stoi z nią jednak w sprzeczności, czasami stanowi krok ku duchowej refleksji, a na pewno buduje wspólne dobro, jakim jest TRADYCJA.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję