Reklama

Niedziela Legnicka

Relikwie w więzieniu

W Wielki Poniedziałek w diecezji legnickiej księża biskupi odwiedzają osadzonych w Zakładzie Karnym w Zarębie k. Lubania. W tym roku była to jubileuszowa 25. wizyta. Więźniów odwiedził bp Marek Mendyk i przywiózł im niezwykły dar

Niedziela legnicka 17/2019, str. 6

[ TEMATY ]

więzienie

Ks. Piotr Nowosielski

To już 25. wizyta biskupów naszej diecezji w Zakładzie Karnym w Zarębie

To już 25. wizyta biskupów naszej diecezji w Zakładzie Karnym w Zarębie

Wizyta w Zakład Karnym, to okazja do wspólnej modlitwy z osadzonymi za nich samych, a także za ich rodziny i bliskich. Zwyczajowo jest to także okazja do przyjęcia przez nich sakramentu bierzmowania. Podobnie było w tym roku. Do tego sakramentu przystąpiło 9 więźniów, którzy przygotowywali się do niego przez uczestnictwo w katechezach i nabożeństwach – mówi ks. Artur Węgiel, diecezjalny duszpasterz więźniów i pracowników więziennictwa, a zarazem kapelan Zakładu Karnego w Zarębie.

Ksiądz kapelan jest obecny wśród więźniów każdego tygodnia. Odprawia dla nich Msze św., organizuje konferencje, nabożeństwa okolicznościowe, spowiedź, przygotowuje do przyjęcia sakramentów. Tworzą też ewangelizacyjną grupę teatralną. Organizuje osadzonym pielgrzymki, dni skupienia czy rekolekcje, a także wyjazdy wycieczkowe.

Psalm dla więźniów

Tym razem na przyjęcie dostojnego gościa osadzeni przygotowali dwie inscenizacje teatralne. To dla nich okazja, aby ukazać swój wkład w przygotowanie do wizyty biskupa, że będzie wśród nich przebywał i się za nich modlił. Zaangażowanie się w taki projekt daje im też nadzieję na lepsze jutro. Pierwsza z inscenizacji mówiła o zagubieniu człowieka, o jego słabości, a druga o zamknięciu się na innego bliźniego.

– Dziękujemy za obecność wśród nas księdza biskupa, który w przededniu Świąt Wielkanocnych pomaga nam przekroczyć pewien próg nadziei. Niech dar Bożej miłości i dar ludzkiej przyjaźni towarzyszy naszym niełatwym dniom. Gorąco się o to modlimy i o tę modlitwę prosimy księdza biskupa – mówili przedstawiciele więźniów, zapraszając do udziału w przygotowanym przedstawieniu teatralno-muzycznym i przekazując na ręce bp. Maka podarunek w postaci obrazu „Ostatnia Wieczerza”, namalowanego przez jednego z więźniów. Bp Mendyk odwdzięczył się w nietypowy sposób. Poprosił jednego z muzykujących więźniów o gitarę, a następnie zagrał i zaśpiewał im utwór, który nazwał: „Psalm dla więźniów

Reklama

Nie porzucajcie nadziei

– Przybywamy tu jako pasterze Kościoła, aby nieść pocieszenie, pokój, nadzieję czyli to o co dzisiaj tak szczególnie proszą skazani. Myślę, że tej nadziei w dzisiejszym świecie bardzo brakuje. Poza tym udzielany jest im sakrament bierzmowania, a podczas Mszy św. modlimy się wspólnie za siebie: za osadzonych, ich rodziny i wszystkich pracowników Służby Więziennej. Dzisiaj także przekazujemy kaplicy więziennej relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dobrze się dzieje, że pośród więźniów są obecne relikwie świętych, które przypominają, że świętość to codzienne życie, zmaganie się z tym, co niosą trudy życia. Są wśród nich też zagrożenia, ale i przykłady miłości, życzliwości, szacunku do drugiego człowieka – mówił o bp Marek Mendyk.

Spotkania

Rzecznik, kpt. Wojciech Dragunowicz, powiedział: – Zakład Karny w Zarębie ma charakter zakładu karnego półotwartego, w którym w większości przebywają recydywiści. W jednostce tej znajduje obecnie zatrudnienie ponad 80 proc. skazanych, na 360 osadzonych, m.in. ze względu na prowadzone prace inwestycyjne przy powstawaniu hali produkcyjnej na terenie Zakładu Karnego.

Wizycie biskupiej, jak zawsze towarzyszyło także spotkanie z dyrekcją i pracownikami Służby Więziennej, oraz z więźniami, m.in., na oddziale szpitalnym.

2019-04-24 09:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: pielgrzymka funkcjonariuszy w 100-lecie Służby Więziennej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

więzienie

więziennictwo

BPJG /jasnagora.com

W jubileuszowym roku 100–lecia polskiego więziennictwa na Jasnej Górze odbyła się tegoroczna pielgrzymka służb penitencjarnych. Po raz pierwszy uczestniczyli w niej przedstawiciele więziennictwa z Ukrainy z o. Konstantynem Pantelejem, naczelnym kapelanem dla grekokatolików.

- Jesteśmy służbą z tradycjami – podkreślił gen. Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej w Polsce. Wskazał na wysoki poziom bezpieczeństwa w kraju. - Spotykam się z szefami różnych służb i wiem, że u nas jest bezpiecznie. My nie mamy osób, które zagrażają porządkowi, tak jak jest to chociażby w krajach Europy Zachodniej. Mówiąc wprost, u nas nie ma w więzieniach terrorystów i w naszym kraju również jest bezpiecznie. Tego zazdrości nam cała Europa – zauważył gen. Kitliński.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję