Reklama

Niedziela w Warszawie

Zawierzyli jak Maryja

Koncerty, gra terenowa, sztuka teatralna, świadectwa, a w centrum Msza św. Tak przebiegał Diecezjalny Dzień Młodzieży, w którym wzięły udział tysiące młodych mieszkańców stołecznych diecezji

Niedziela warszawska 17/2019, str. 4

[ TEMATY ]

młodzież

Łukasz Krzysztofka

Młodzi z archidiecezji warszawskiej spotkali się w Świątyni Opatrzności Bożej

Młodzi z archidiecezji warszawskiej spotkali się w Świątyni Opatrzności Bożej

W Świątyni Opatrzności Bożej na młodzież czekał zespół ewangelizacyjny Mocni w Duchu i wspólnota „Młodość! Lubię to!”. Hasłem tegorocznego Diecezjalnego Dnia Młodzieży były słowa: „Oto Ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego”. Było to przedłużone świętowanie Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Miejcie odwagę wierzyć

W czasie wspólnej modlitwy powiewały kolorowe flagi, ale nie zabrakło także skupienia i ciszy, gdy do ołtarza diakon przyniósł Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Młodzi zostali zaproszeni, aby otoczyli stół Eucharystii i zawierzyli Jezusowi siebie i swoich bliskich. – Dajcie Bogu odpowiedzi na wzór Matki Bożej. Przed nami decyzja! Czy chcemy, jak Maryja, pełnić wolę Bożą w naszym życiu? – mówił do młodych dyrektor duszpasterstwa dzieci i młodzieży w archidiecezji warszawskiej ks. dr Marek Przybylski.

Punktem kulminacyjnym spotkania była Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, w czasie której homilię wygłosił bp Rafał Markowski. – Dzisiaj trzeba mieć dużo odwagi, żeby powiedzieć: Jestem człowiekiem wierzącym – mówił do młodych. Bp Markowski wskazał na bezwarunkowe i bezkompromisowe „tak” Maryi wobec Bożego planu, które stało na początku Jej drogi życia. Podkreślił, że całe życie Maryi było potem potwierdzeniem Jej zdecydowania. – Jej siła polegała na tym, że każdego dnia mówiła Bogu to samo „tak”, w sposób niczym nieprzymuszony przyjmowała wolę Bożą jako swoją. Najtrudniejsze „tak” wypowiedziała stojąc pod krzyżem, godząc się na cierpienie Syna i swoje, ale tam zrozumiała sens całej misji, do której powołał ją Bóg – zaznaczył kaznodzieja.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przekonywał młodych, że wiara ma przenikać całe życie. – Nikt nie zmusza cię do wyznania wiary, ale jeżeli ją wyznajesz, bądź człowiekiem wiary. Bądź człowiekiem konsekwentnym. Bądź zimny albo gorący, a nie letni – prosił biskup.

Reklama

Młodzież jest piękna

Młodzież spotkała się także w katedrze warszawsko-praskiej. – Przemieniajcie ten świat, opierając się na mocy i mądrości Boga – zaapelował do młodzieży bp Romuald Kamiński. – Przestrzenią spotkania z Chrystusem jest modlitwa, bo jeśli nie stajemy przy źródle, to wszystko idzie nie tak, ponieważ nie ma w nas mocy z wysoka, nie uda nam się więc iść właściwą drogą. Jeśli zaniedbamy spotkanie z Jezusem, jeśli nie znajdziemy dla Niego czasu, wcześniej czy później zdradzimy Go.

Po Eucharystii w Akademiku Praskim odbyło się spotkanie poświęcone ŚDM w Panamie oraz adhortacji „Christus vivit”, w którym wziął udział bp Marek Solarczyk. – Tam, gdzie jest Duch Święty, tam jest również Boże życie. Korzystajcie więc z darów, którymi Pan was obdarował, rozwijajcie je i dzielcie się nimi z innymi – zachęcał młodych bp Solarczyk.

Podczas diecezjalnych spotkań młodym towarzyszyli kapłani, siostry zakonne i katecheci. – Dzisiejsza młodzież jest piękna, trzeba z nimi być, oni wręcz potrzebują prowadzenia i my staramy się im towarzyszyć – mówiła „Niedzieli” s. Ewelina ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej z Raszyna, która przyjechała z grupą młodzieży przygotowującą się do bierzmowania.

W auli kurii warszawsko-praskiej odbył się koncert zespołu Full Power Spirit, którego członkowie podzielili się z młodymi swoim doświadczeniem spotkania z Chrystusem oraz przeżywaniem swojej wiary na co dzień. Podkreślili, że największym darem, który każdy otrzymał, jest wolność i zachęcali młodzież do odpowiedzialnego z niej korzystania. Chętni mogli wziąć udział w grze terenowej, która swoim zasięgiem objęła obszar od sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej.

2019-04-24 09:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Szewek: wiedza o zarządzaniu kryzysowym jest potrzebna zwłaszcza w obszarze ochrony małoletnich

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

bezpieczeństwo

młodzież

hdornak/CC0 Public Domain / FAQ

Wiedza z zakresu zarządzania kryzysowego jest potrzebna zwłaszcza w obszarze ochrony małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym przez duchownych – powiedział w rozmowie z KAI o. Jan Szewek, organizator i pomysłodawca warsztatów dla pracowników instytucji kościelnych. Tegoroczne szkolenia z zakresu komunikacji medialnej i PR-u odbyły się w Konstancinie – Jeziornie, w dniach 25-27 listopada. Wzięły w nich udział 82. osoby z całej Polski. Tematyka dotyczyła m.in. zarządzania kryzysowego, ochrony dzieci i młodzieży, najnowszych aplikacji internetowych i promocji kobiecości w sieci.

- Zarządzanie kryzysowe to obszar, w którym rzecznicy instytucji kościelnych muszą wciąż się uczyć. Nie chodzi wyłącznie o naukę jak postępować w takich sytuacjach, ale też o to jak promować dobro w Kościele, mówić o inicjatywach które się udały – zaznaczył ks. Kloch, były rzecznik KEP, zaangażowany w inicjatywę.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Od niedzieli zapalamy świece w adwentowym wieńcu

2022-11-27 11:33

[ TEMATY ]

adwent

wieniec adwentowy

Adobe.Stock

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. Wieńce adwentowe poświęca się w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję