Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 30/2019, str. 8-9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodzina Radia Maryja

Nie milczmy, gdy trzeba mówić

W dniach 13-14 lipca br. odbywała się 28. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. W drugim, centralnym dniu spotkania na placu jasnogórskim modliło się ok. 100 tys. słuchaczy toruńskiej rozgłośni wraz z dyrektorem Radia Maryja o. Tadeuszem Rydzykiem, a także widzów Telewizji Trwam z kraju i zagranicy oraz sympatyków dzieł powstałych wokół Radia Maryja. To najliczniejsza pielgrzymka w ciągu roku na Jasnej Górze. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa, które wypowiedział św. Jan Paweł II: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

Tegoroczne modlitewne spotkanie było przebłaganiem za zniewagi, świętokradztwa i bluźnierstwa przeciw Bogu i Matce Najświętszej. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej. Koncelebrowali licznie księża biskupi. Gościem pielgrzymki był premier RP Mateusz Morawiecki. Przybyli m.in. członkowie rządu RP, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, parlamentarzyści Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, samorządowcy, pracownicy Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Dec zwrócił uwagę, że obecnie znajdujemy się w rzeczywistości potopu ideologicznego, który zalewa Polskę od Zachodu. Ordynariusz diecezji świdnickiej akcentował, że od wielu lat Europa odcina się od korzeni chrześcijańskich. – Zło panoszy się i rozlewa, podczas gdy dobrzy ludzie milczą, są bierni. Nie milczmy, gdy trzeba mówić. Idąc za wskazaniem papieża Franciszka, schodźmy z wygodnej kanapy, by służyć Ewangelii, by służyć prawdzie i dobru – zachęcał bp Dec. – Dzisiaj na Jasnej Górze, przed tronem Maryi, naszej Matki i Królowej, mówimy „nie” szkodliwej dla rodziny i narodu ideologii gender; mówimy „nie” liberalizmowi moralnemu, zawartemu w programach środowisk LGBT; mówimy „stop” seksualizacji dzieci; mówimy „nie” związkom partnerskim. (...) Chcemy mieć Polskę katolicką i Europę chrześcijańską, chcemy być w Europie, w której będzie się uznawało Boga za gwaranta ładu moralnego w życiu indywidualnym i społecznym, prywatnym i publicznym – podkreślił.

Reklama

Podczas Mszy św. zebrani wysłuchali także słów pozdrowień od papieża Franciszka, które skierował do wiernych zgromadzonych na Jasnej Górze podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański”. List do uczestników pielgrzymki skierował także prezydent RP Andrzej Duda. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Koncertowa „Victoria” z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie pod dyr. Juliana Kwiatkowskiego.

Renowacja

Stare malowidła jak nowe

Na Jasnej Górze trwają prace konserwatorskie przy kolejnych obrazach zdobiących boczny korytarz do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, wiodący od wejścia do Sali Rycerskiej do Kaplicy Różańcowej.

Malowidła w XX wieku zostały przeniesione z chóru zakonnego, któremu zmieniono miejsce i który został przebudowany. Pierwotnie chór zakonny znajdował się w dzisiejszej bocznej nawie Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Dziś chór jest w nowej kaplicy zakonnej, przylegającej do wschodniej ściany Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Żmudną renowacją fresków zajmują się studentki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: Patrycja Dądela, Patrycja Wojtyś, Agata Pruciak i Michalina Brzozowska, pod opieką dr. hab. Jacka Stachery, kierownika Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej. Konserwatorzy przybyli na zaproszenie o. Stanisława Rudzińskiego, kustosza Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, i Grażyny Lazarowicz, konserwatora dzieł sztuki na Jasnej Górze.

– Prace są bardzo interesujące, gdyż pracujemy przy malowidłach, które są datowane różnie, ale jest to przełom XVII i XVIII wieku. Przypisywane są różnym autorom – opowiada dr Stachera. – Na obrazach przedstawiona jest historia o. Stanisława Oporowskiego, jednego z patronów ojców paulinów, bardzo ważnej postaci dla zakonu, która odegrała istotną rolę w ich kształtowaniu. Doktor Stachera zdradza również, że ciekawym odkryciem, które czeka na potwierdzenie, jest to, iż niektóre malowidła zostały przemalowane ze zmienioną tematyką.

Reklama

– Z punktu widzenia studenta konserwacji zabytków Jasna Góra to miejsce niezwykle istotne, bardzo ważne w skali naszego kraju i świata – podkreśla Michalina Brzozowska. – Cieszymy się, że mamy zaszczyt tutaj pracować. Nie każdy ma taką szansę i na pewno będziemy to pamiętać przez całe życie.

W zeszłym roku zrealizowano prace przy czterech malowidłach umieszczonych w boazeriach oraz części malowideł ściennych, które znajdują się w przedsionku Kaplicy Różańcowej. W tym roku odnowionych zostanie kolejnych siedem malowideł. Przewidziane są również renowacje malowideł w przyszłym roku.

Krótko

13 lipca br. na Jasną Górę dotarło prawie 1,5 tys. rowerzystów w 14. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej. Pielgrzymi wyruszyli z ponad 50 miejsc, z różnych zakątków Polski. Wszystkie grupy zgromadziły się pod archikatedrą częstochowską, skąd przejechały Alejami Najświętszej Maryi Panny na błonia jasnogórskie. Koordynatorem pielgrzymki był ks. kan. Jerzy Grochowski. W tym roku po raz pierwszy na pielgrzymkę na dwóch kołach wybrał się biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała.

16 lipca br. Kościół obchodził święto Matki Bożej z Góry Karmel, znane także jako wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej. Na Jasnej Górze święto to ma rangę uroczystości odpustowej. Na Sumie zgromadzili się pielgrzymi, którzy w ostatnich dniach pieszo dotarli do sanktuarium. Najliczniejszą grupę stanowili pątnicy pieszych pielgrzymek z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego.

16 lipca br. na odpust Matki Bożej Szkaplerznej dotarła także 39. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka. Całą drogę pokonał pieszo również abp Adam Szal, metropolita przemyski. Pielgrzymów witał pochodzący z archidiecezji przemyskiej bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie. Pielgrzymowało 1210 osób.

• W dniach 3-13 lipca br. pielgrzymkę do Polski odbyła amerykańska młodzież z Doylestown. Głównym celem podróży był udział w Paulińskich Dniach Młodych (PDM) w Wielgomłynach oraz zobaczenie ważnych miejsc religijnych i historycznych w Polsce. Pielgrzymi przemierzyli naszą ojczyznę śladami św. Jana Pawła II oraz klasztorów paulińskich. Jednym z najważniejszych punktów całej pielgrzymki była wizyta na Jasnej Górze. Młodzi Polacy z USA po Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej mieli okazję zobaczyć zabytkową klasztorną bibliotekę, przejść wałami jasnogórskimi oraz obejrzeć wystawę w Skarbcu.

www.jasnagora.com

2019-07-24 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka do Częstochowy

Niedziela bielsko-żywiecka 27/2021, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymowanie

PB

Wielu czeka właśnie na taką chwilę

Wielu czeka właśnie na taką chwilę

Wracamy do pieszego pielgrzymowania, do tradycyjnej formy pielgrzymki – powiedział ks. Damian Koryciński, główny przewodnik diecezjalnej pielgrzymki na Jasną Górę.

Będzie to pielgrzymowanie piesze, ale z wszystkimi wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, które oczywiście musimy spełnić – dodał. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę wyruszy z sześciu miejscowości naszej diecezji: Andrychowa, Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Istebnej i Oświęcimia. Każda z tych grup ma swoje miejsce i terminarz zapisów oraz zasady określone przez przewodnika. Informacje o tym dostępne są na diecezjalnej stronie pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Eucharystyczny zainaugurowany

2024-03-28 17:43

Biuro Prasowe AK

Mszą Świętą Krzyżma w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach został dziś zainaugurowany Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej.

– Bardzo pragnąłem sprawować tę dzisiejszą Mszę Świętą Krzyżma razem z wami. Poprzez nią bowiem rozpoczynamy Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej – mówił na początku homilii abp Marek Jędraszewski, nawiązując do słów Jezusa wypowiedzianych do Apostołów podczas Ostatniej Wieczerzy. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że wyjątkowy charakter tej Mszy św. podkreśliło poświęcenie kapłańskich stuł z symbolami kongresu. – Przez jednakowy kształt tych stuł pragniemy wyrazić naszą jedność – jedność prezbiterium Świętego Kościoła Krakowskiego – dodawał arcybiskup zaznaczając, że nie chodzi przede wszystkim o zewnętrzny i estetyczny, ale eklezjalny wymiar jedności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję