Reklama

Z Watykanu

Ojciec Święty do Polaków

Papież dziękuje

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziękuję wam, że towarzyszyliście mi w modlitwie podczas podróży do Tajlandii i Japonii. Ta wizyta przebiegała w atmosferze braterstwa, budowanego na wartościach ludzkich i duchowych wspólnych dla tych, którzy głęboko żyją swoją wiarą, z szacunkiem dla innych. Dziękujmy Panu za ten czas łaski! Z serca wam błogosławię.RV

Audiencja generalna 27 listopada br.

Nominacje

Będzie patrzył na pieniądze Watykanu

Ojciec Święty mianował prezesem Urzędu Informacji Finansowej (AIF), dr. Carmela Barbagalla, dotychczasowego dyrektora generalnego, którego zadaniem było doradzanie kierownictwu Banku Włoch w sprawach nadzoru bankowego i nadzoru finansowego oraz relacji z Jednolitym Mechanizmem Nadzorczym – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Nowy prezes Urzędu Informacji Finansowej ma 63 lata, jest z wykształcenia prawnikiem i ma bogate doświadczenie w zakresie bankowości i nadzoru finansowego. Jest autorem wielu artykułów i badań z zakresu bankowości i finansów.

RV

Audiencja generalna

Franciszek o podróży do Tajlandii i Japonii

Do powierzenia narodów Tajlandii i Japonii dobroci i opatrzności Boga zachęcił Ojciec Święty wiernych podczas audiencji generalnej 27 listopada br. W swojej katechezie omówił zakończoną dzień wcześniej podróż do tych dwóch krajów.

Franciszek przedstawił poszczególne etapy swej podróży apostolskiej. Zaznaczył, że w Tajlandii zaapelował m.in. o wyeliminowanie plagi wyzysku, zwłaszcza kobiet i nieletnich, ale także o zgodne współżycie osób wyznających różne religie. Przypomniał, że mottem jego wizyty w Japonii były słowa: „Chronić każde życie”. Odnosiły się one do wydarzeń z przeszłości – skutków bombardowań atomowych w Hiroszimie i Nagasaki w 1945 r. Podkreślił znaczenie apelu o likwidację broni nuklearnej, mówił także o pięknej postawie Japończyków wobec następstw potrójnej katastrofy w 2011r.: trzęsienia ziemi, tsunami i awarii w elektrowni jądrowej.

Ojciec Święty wskazał, że miłowanie życia w krajach najbardziej rozwiniętych oznacza też przywrócenie sensu życia. – Nie wystarczają zasoby ekonomiczne, nie wystarcza technologia – potrzeba miłości Boga Ojca, którą dał i daje Jezus Chrystus – podkreślił.

Reklama

RV

Gwardia Szwajcarska

Komiks o ochroniarzach papieża

W Watykanie zaprezentowano komiks opowiadający o życiu gwardzistów szwajcarskich – osobistej ochrony papieży. Jeden z autorów publikacji – Yvon Bertorello powiedział, że wybrano komiks, gdyż ukazanie w takiej formie realiów życia gwardzistów może wzbudzić zainteresowanie. Najpierw album ukazał się w wersji francuskiej, a na marzec 2020 r. planowane są jego wydania w językach włoskim i niemieckim.

Komiks opowiada historię Marka, który opuszcza swoją rodzinną wieś w szwajcarskim kantonie Zurych i udaje się do Rzymu, gdyż pragnie wstąpić do Gwardii Szwajcarskiej. Opowieść prowadzi przez poszczególne etapy przygotowania rekrutów. Przedstawione są w niej również typowe sytuacje podczas służby gwardii.

RV

Z Twittera papieża Franciszka

Jak ważne jest, aby nauczyć się być przyjacielską i wyciągniętą ręką! Usiłujcie wzrastać w przyjaźni również z tymi, którzy myślą inaczej, w taki sposób, aby wzrastała pomiędzy wami solidarność i stawała się najlepszą bronią do przekształcania historii.

2019-12-04 07:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję