Reklama

Z Watykanu

Ojciec Święty do Polaków

Papież dziękuje

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziękuję wam, że towarzyszyliście mi w modlitwie podczas podróży do Tajlandii i Japonii. Ta wizyta przebiegała w atmosferze braterstwa, budowanego na wartościach ludzkich i duchowych wspólnych dla tych, którzy głęboko żyją swoją wiarą, z szacunkiem dla innych. Dziękujmy Panu za ten czas łaski! Z serca wam błogosławię.RV

Audiencja generalna 27 listopada br.

Nominacje

Będzie patrzył na pieniądze Watykanu

Ojciec Święty mianował prezesem Urzędu Informacji Finansowej (AIF), dr. Carmela Barbagalla, dotychczasowego dyrektora generalnego, którego zadaniem było doradzanie kierownictwu Banku Włoch w sprawach nadzoru bankowego i nadzoru finansowego oraz relacji z Jednolitym Mechanizmem Nadzorczym – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Nowy prezes Urzędu Informacji Finansowej ma 63 lata, jest z wykształcenia prawnikiem i ma bogate doświadczenie w zakresie bankowości i nadzoru finansowego. Jest autorem wielu artykułów i badań z zakresu bankowości i finansów.

RV

Audiencja generalna

Franciszek o podróży do Tajlandii i Japonii

Do powierzenia narodów Tajlandii i Japonii dobroci i opatrzności Boga zachęcił Ojciec Święty wiernych podczas audiencji generalnej 27 listopada br. W swojej katechezie omówił zakończoną dzień wcześniej podróż do tych dwóch krajów.

Franciszek przedstawił poszczególne etapy swej podróży apostolskiej. Zaznaczył, że w Tajlandii zaapelował m.in. o wyeliminowanie plagi wyzysku, zwłaszcza kobiet i nieletnich, ale także o zgodne współżycie osób wyznających różne religie. Przypomniał, że mottem jego wizyty w Japonii były słowa: „Chronić każde życie”. Odnosiły się one do wydarzeń z przeszłości – skutków bombardowań atomowych w Hiroszimie i Nagasaki w 1945 r. Podkreślił znaczenie apelu o likwidację broni nuklearnej, mówił także o pięknej postawie Japończyków wobec następstw potrójnej katastrofy w 2011r.: trzęsienia ziemi, tsunami i awarii w elektrowni jądrowej.

Ojciec Święty wskazał, że miłowanie życia w krajach najbardziej rozwiniętych oznacza też przywrócenie sensu życia. – Nie wystarczają zasoby ekonomiczne, nie wystarcza technologia – potrzeba miłości Boga Ojca, którą dał i daje Jezus Chrystus – podkreślił.

Reklama

RV

Gwardia Szwajcarska

Komiks o ochroniarzach papieża

W Watykanie zaprezentowano komiks opowiadający o życiu gwardzistów szwajcarskich – osobistej ochrony papieży. Jeden z autorów publikacji – Yvon Bertorello powiedział, że wybrano komiks, gdyż ukazanie w takiej formie realiów życia gwardzistów może wzbudzić zainteresowanie. Najpierw album ukazał się w wersji francuskiej, a na marzec 2020 r. planowane są jego wydania w językach włoskim i niemieckim.

Komiks opowiada historię Marka, który opuszcza swoją rodzinną wieś w szwajcarskim kantonie Zurych i udaje się do Rzymu, gdyż pragnie wstąpić do Gwardii Szwajcarskiej. Opowieść prowadzi przez poszczególne etapy przygotowania rekrutów. Przedstawione są w niej również typowe sytuacje podczas służby gwardii.

RV

Z Twittera papieża Franciszka

Jak ważne jest, aby nauczyć się być przyjacielską i wyciągniętą ręką! Usiłujcie wzrastać w przyjaźni również z tymi, którzy myślą inaczej, w taki sposób, aby wzrastała pomiędzy wami solidarność i stawała się najlepszą bronią do przekształcania historii.

2019-12-04 07:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

[ TEMATY ]

eutanazja

Kanada

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Gauthier powiedziała posłom, że dysponuje listem, mówiącym, iż skoro jest tak zdesperowana, to może uzyskać medyczną pomoc w umieraniu. Nie kryła swego przerażania faktem, że łatwiej uzyskać w jej ojczyźnie pomoc w umieraniu, niż narzędzia pomagające żyć.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję