Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 6

Pielgrzymka górników

Jasnogórska Matko, obdarzaj łaskami polskie górnictwo

Pod takim hasłem 24 listopada odbyła się 29. Pielgrzymka Górników. Przybyli obecni i emerytowani górnicy węgla kamiennego, ale także brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, ropy naftowej oraz energetyków, wraz z rodzinami – w sumie ok. 5 tys. osób. Coroczna modlitwa braci górniczej przypada zawsze przed świętem jej patronki – św. Barbary i jest podziękowaniem za całoroczną pracę. – Jak co roku jesteśmy tutaj, żeby prosić o łaskę dla polskich górników, o szczęśliwą i bezpieczną pracę dla nas, o to, żeby nasze rodziny mogły spokojnie, bez stresu oczekiwać na swoich mężów, ojców, synów, o to, byśmy w sposób bezpieczny, godny i godziwy mogli pracować, by zawsze Jasnogórska Pani i św. Barbara czuwały nad nami i naszymi rodzinami – powiedział Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Mszy św. przewodniczył bp Rudolf Pierskała z Opola. Górników witał o. Jan Zinówko, paulin, który przed wstąpieniem do zakonu pracował w kopalni. Z okazji pielgrzymki na jasnogórskiej wieży zawisły zielono-czarne flagi. Pielgrzymkę organizuje KSGiE. Zagrała Górnicza Orkiestra Dęta Bytom pod dyr. Marcina Waliski.

W duchu służby

Związek Strzelecki ma sztandar!

Uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Związkowi Strzeleckiemu miała miejsce 23 listopada w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Symboliczny gwóźdź do drzewca sztandaru przybił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Urząd był współorganizatorem uroczystości i głównym fundatorem sztandaru. – Ten sztandar będzie motywował do odpowiedzialnej pracy na rzecz ojczyzny, będzie wpływał na lepsze poznanie tych wartości patriotycznych, które są zapisane głęboko w książkach, w dokumentach. Trzeba te wartości odszukiwać, przekazywać innym, zwłaszcza młodym ludziom, aby ich kształtować do dobrej pracy na rzecz naszej ojczyzny – podkreślił Roman Burek, komendant główny Związku Strzeleckiego.

Reklama

Związek Strzelecki jest bezpośrednim spadkobiercą ideowym i duchowym Związku Strzeleckiego z lat 1910-14 i 1919-39. Jego zasadniczym celem jest rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających m.in. krzewieniu świadomości narodowej i kulturowej. Uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru odbyła się w ramach 2. Strzeleckiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. W homilii powiedział: – Po co strzelcy przychodzili przed oblicze Matki Jezusa? Po co polscy królowie i władcy w najważniejszych momentach dziejów historii przychodzili prosić i zawierzać siebie Matce Najświętszej? Myślę, że m.in. po to, by od Matki Bożej uczyć się prawdziwego znaczenia służby.

Krótko

- W dniach 22-23 listopada odbyła się 14. Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradiclaromontana 2019. W modlitwie wzięli udział wierni i kapłani przywiązani do liturgii sprawowanej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego z duszpasterstw, ze wspólnot, z ruchów i instytucji związanych z tradycją łacińską – łącznie ponad tysiąc osób.

- 23 listopada przybyła 16. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych – osób, które propagują zdrowy tryb życia i odżywianie bez chemii. Mszy św. przewodniczył o. Krzysztof Pisanko, paulin, duszpasterz rolników ekologicznych.

- 24 listopada przybyła młodzież polonijna ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Pobyt młodych ze szkół polskich, pod hasłem: „Moja Polska”, trwał od 23 do 30 listopada. W realizacji projektu „polskość i patriotyzm młodzieży polonijnej” uczestniczyło 10 polskich szkół z USA. Organizatorem przyjazdu były: Kongres Oświaty Polonijnej, Senat RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie Oświaty i Kultury Polskiej w Krakowie.

- 26 listopada modlił się na Jasnej Górze kard. Dominique Mamberti, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Do Polski przybył na zakończenie uroczystych obchodów 100. rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską, które miały miejsce w katedrze na Wawelu. Kardynałowi towarzyszył na Jasnej Górze nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

- 27 listopada zakończył się cykl spotkań „Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze”, poświęconych słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a organizowanych przez Jasnogórski Instytut Maryjny z dyrektorem o. Mariuszem Tabulskim, paulinem. Gośćmi spotkania byli: bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, o. Stanisław Przepierski, dominikanin, i Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7.

2019-12-04 07:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Czy wiesz, że...

CZYTAJ DALEJ

Lasy Państwowe odpierają zarzuty posłanek KO dot. konkursu "Drewno jest z lasu"

2022-12-06 18:35

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Konkurs „Drewno jest z lasu” służy wyłącznie promocji drewna jako naturalnego surowca, był otwarty dla wszystkich i miał obiektywne kryteria - brzmi wtorkowe oświadczenie Lasów Państwowych. Wcześniej posłanki KO poinformowały o zawiadomieniu prokuratury w związku z tym konkursem.

"Lasy Państwowe od zawsze, na różne sposoby, wspierają lokalne społeczności w całej Polsce, m.in. organizując konkursy. Lasy Państwowe protestują przeciwko próbom upolitycznienia społecznej działalności leśników, a zwłaszcza podawania nieprawdziwych informacji, które mają celowo wprowadzać w błąd opinię publiczną" - brzmi oświadczenie LP, opublikowane na stronie Lasów.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję