Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pod opieką św. Michała Archanioła

Parafia pw. św. Michała Archanioła w Werbkowicach świętowała jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Na Eucharystii dziękczynnej pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego licznie zgromadzili się parafianie, jak również kapłani pracujący tu i pochodzący z terenu parafii

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2019, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Msza św.

al. Grzegorz Reszczyński

Dziękczynna Eucharystia z udziałem bp. Mariusza Leszczyńskiego

Dziękczynna Eucharystia z udziałem bp. Mariusza Leszczyńskiego

Jubileuszowe uroczystości odbyły się 7 listopada, dokładnie w setną rocznicę erygowania przez bp. Mariana Fulmana parafii rzymskokatolickiej w Werbkowicach. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Jan Sikorski, kapłan z diecezji kieleckiej. Po ks. Sikorskim w Werbkowicach pracowali następujący proboszczowie: ks. Jan Stromke (1923-24), ks. Kazimierz Czekański (1924-30), ks. Andrzej Morusa (1930-32), ks. Franciszek Zenta (1932-44), ks. Wojciech Zwolak (1944-46).

Gorliwy pasterz

14 lutego 1945 r. do Werbkowic z Sokołowa wraz ze swoimi parafianami przybył ks. Franciszek Klinger. Kościół był zniszczony, lecz wkrótce przystąpiono do remontu.

18 marca 1945 r. został poświęcony przez ks. Klingera za pozwoleniem Kurii. Tak pisał o ks. Klingerze ówczesny biskup lubelski Stefan Wyszyński w protokole powizytacyjnym z 1947 r. zacytowanym przez bp. Mariusza Leszczyńskiego podczas uroczystości jubileuszowych: „Od początku przystąpił do pracy z wielką gorliwością, poświęceniem; pozyskał sobie społeczeństwo i dzielnie prowadzi je do Boga. Pracę ma niełatwą, gdyż parafia zniszczona w czasie wojny, w swym składzie osobowym zmieniona wskutek wysiedlenia Ukraińców i nasiedleń ludności zabużańskiej. Plebania (...) jest wyremontowana (...). Ksiądz proboszcz główny nacisk kładzie na nauczanie religii w szkole, której ma godz. 30. Z bractw głównie rozwija się Żywy Różaniec (…). Kościół niewielki, drewniany, dziś (...) za ciasny dla parafii. Gdyby utrzymał się obecny skład liczbowy parafii, należałoby pomyśleć o nowej świątyni (...). Dobrej, tak pięknie rozwijającej się pracy kapłańskiej, udzielamy z serca błogosławieństwa pasterskiego, życząc, aby sprawy doczesne przyczyniały się do pomnażania wartości duchowych”.

Z Sokołowa do Werbkowic oprócz sprzętów liturgicznych przywieziono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dzięki zaangażowaniu ks. Klingera kult Matki Bożej bardzo szybko rozwinął się również w Werbkowicach.

Reklama

W 1965 r. parafia liczyła 7 499 osób. W 1975 r. teren parafii uległ zmniejszeniu z powodu utworzenia nowej parafii w Hostynnem. Następnie utworzono parafię w Terebiniu (1990), a potem w Gozdowie (1998). Obecnie do parafii należą następujące miejscowości: Alojzów (część), Łysa Góra, Strzyżowiec, Terebiniec (część), Werbkowice, Wilków i Wilków Kolonia.

W 1986 r. ks. kan. Franciszek Klinger przeszedł na emeryturę, zmarł i został pochowany w 1994 r. na cmentarzu parafialnym. Do dnia dzisiejszego pamięć o tym zasłużonym kapłanie jest bardzo żywa wśród mieszkańców.

Następcą ks. kanonika został ks. Adam Marek, kontynuując inicjatywy swojego poprzednika. 13 listopada 1987 r. wydano pozwolenie na budowę nowego kościoła. 29 czerwca 1997 r. ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Jan Śrutwa konsekrował nową świątynię, która służy swoim wiernym do dzisiaj. Po ks. Marku proboszczami byli: ks. Tomasz Rogowski (2001-2008), ks. Marian Oszust (2008-2010), ks. Adam Siedlecki (2010-2017), ks. Stanisław Kupczak (od 2017).

Siejąc ziarno

Do obchodów stulecia wspólnota parafialna przygotowywała się już od początku roku. Z okazji jubileuszu została zorganizowana wystawa pod hasłem: „Oto siewca wyszedł siać…”. Prezentowała ona wiele pamiątek z ostatniego wieku istnienia parafii. Można było zobaczyć tam najstarsze eksponaty przechowywane w archiwum parafialnym, a w tym szczególnym czasie jubileuszu dostępne dla parafian i przybywających gości. 2 listopada wierni zgromadzili się na wieczorze wspomnień o śp. ks. Franciszku Klingerze i zmarłych księżach wikariuszach, przygotowanym przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie pod kierownictwem Edyty Wolańczuk. W każdą niedzielę w ramach ogłoszeń odczytywane były najciekawsze fragmenty z kronik parafialnych. Oto jeden z zakończenia roku 1960 r.: „Przeminął jeszcze jeden rok i przeszedł do wieczności. W tym roku parafia doznała wielu łask od Wszechmogącego Boga, były w nim piękne manifestacje uczuć religijnych. I mimo tego, że ten lud boryka się z różnymi trudnościami, to jednak pamięta o jednym: w Bogu nadzieja i siła! Chociaż nie wpuszczono kapłana do szkoły, to jednak dzieci uczą się religii, bo rodzicom na tym zależy, by przyszłe pokolenie miało w sercu Boga”.

Świętowanie jubileuszu 100-lecia erygowania parafii zakończyło się uroczystym śpiewem dziękczynnego „Te Deum” przy bardzo wymownym w tak podniosłej chwili dźwięku dzwonów.

2019-12-04 07:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz parafii

Parafia pw. św. Brata Alberta w Puławach świętowała srebrny jubileusz istnienia. Za 25 lat budowania materialnej i duchowej świątyni wspólnota dziękowała Bogu i ludziom podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Mimo że starania o utworzenie parafii sięgają 1982 r., to dopiero obecność ks. Aleksandra Zenia, który przybył do Puław jesienią 1986 r. nadała planom założenia nowej parafii odpowiedniego dynamizmu. Misja budowy kościoła, z jaką kapłan został skierowany do Puław, trafiła na żyzną glebę ludzkich serc, spragnionych obecności Boga. Dzięki wytrwałej modlitwie i współpracy ks. Zenia i wiernych już w sierpniu 1988 r. mógł powstać samodzielny ośrodek duszpasterski, dedykowany świętemu związanemu z Puławami - Albertowi Chmielewskiemu. Patron „dobry jak chleb” stał się już na zawsze wzorem, najpierw dla nowej parafii, a z czasem dla całego miasta, które zostało oddane jego opiece.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - japońscy piłkarze przeprosili kibiców

2022-12-06 12:08

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/Neil Hall

Japońscy piłkarze przeprosili kibiców, że nie udało im się po raz pierwszy awansować do ćwierćfinału mistrzostw świata. "Mam nadzieję, że kiedyś się uda" - przyznał kapitan Maya Yoshida po porażce w rzutach karnych z Chorwacją w 1/8 finału turnieju w Katarze.

"Przepraszam, że nie awansowaliśmy do ćwierćfinału, co byłoby historycznym osiągnięciem i czymś nowym dla naszych fanów" - powiedział skrzydłowy Junya Ito.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję