Reklama

Aspekty

Caritas potrzebującym

Okres Wielkiego Postu to czas, w którym Kościół zachęca nas do tego, abyśmy otworzyli swoje serca na Boga i drugiego człowieka.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 11/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

Wielki Post

potrzebujący

Karolina Krasowska

Uczestnicy rekolekcji PZC w Głogowie

Uczestnicy rekolekcji PZC w Głogowie

Aby pomóc drugiemu wystarczy uruchomić „wyobraźnię miłosierdzia”. Z pomocą, jak co roku, przychodzi nam diecezjalna Caritas, która tradycyjnie przygotowała kilka wielkopostnych inicjatyw skierowanych na pomoc potrzebującym.

Dar Juniora dla Seniora

Od początku Wielkiego Postu w kościołach naszej diecezji, a także siedzibie diecezjalnej Caritas można nabyć tekturowe skarbonki. – Chcemy, żeby takie skarbonki były w domach, gdzie są dzieci i młodzież. Akcja polega na tym, że te osoby odmawiają sobie drobnych przyjemności, np. takich jak zakup słodyczy, pójście do kina czy wyjście na koncert, czegokolwiek, co sprawia im przyjemność, by zaoszczędzone w ten sposób pieniądze włożyć do tej skarbonki. Jeszcze przed Wielkanocą powinny one być przyniesione do parafii. Zgromadzone w ten sposób środki przeznaczone są na pomoc dla osób starszych, dla osób, które są bardzo chore – mówi Sylwia Grzyb, rzecznik prasowy diecezjalnej Caritas. – Taką skarbonkę można również wykonać własnoręcznie i wypełnioną przynieść do swojej parafii – dodaje.

Zdrapka wielkopostna

Każdego dnia, począwszy od Środy Popielcowej, można podejmować wielkopostne wyzwania. – Myślę, że są one proste dla osób, które choć trochę wiedzą na czym polega pomoc drugiemu człowiekowi, na czym polega miłość i prawdziwe chrześcijaństwo. Jednym z wyzwań było np. uczestnictwo w Drodze Krzyżowej. Inne wyzwanie polegało na tym, żeby w danym dniu oszczędzać wodę. Wyzwania nie są trudne, są dla każdego, zachęcamy. Takie zdrapki mamy jeszcze w naszej Caritas diecezjalnej. Można też wchodzić na profil naszego Centrum Wolontariatu na facebooku, na którym codziennie otwarte jest kolejne okienko zdrapki – zachęca Sylwia Grzyb. – W każdej chwili można się dołączyć i skorzystać z tego. A myślę, że jest to ciekawa forma przeżycia Wielkiego Postu.

Diecezjalna Caritas od 15 marca rozpocznie dystrybucje blisko 40 tys. świec na stół wielka-nocny.

Podziel się cytatem

Świeca wielkanocna

Reklama

Diecezjalna Caritas od 15 marca rozpocznie dystrybucje blisko 40 tys. świec na stół wielkanocny. – Świece już do nas dotarły, są przepiękne. Będzie można je nabyć w kościołach naszej diecezji i w diecezjalnej sieci Księgarni św. Antoniego – mówi Sylwia Grzyb. – Przez kilka lat nasza Caritas dzięki dystrybucji tych świec pomogła 31 syryjskim rodzinom. Także jest to bardzo duża pomoc i piękny wkład naszej diecezji i wszystkich tych, którzy chętnie nabyli taką świecę i włączyli się w to dzieło – dodaje. W tym roku diecezjalna Caritas chce pomóc dzieciom w Rwandzie, którymi na co dzień opiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. – Dzieci w Rwandzie, żeby pójść do szkoły, muszą mieć mundurek. Jego zakup dla takiej biednej rodziny jest celem nie do zrealizowania. Dlatego chcemy ufundować im 270 mundurków, tak żeby każda parafia mogła się włączyć w to dzieło.

Zbiórka żywności

20-21 marca po raz kolejny odbędzie się ogólnopolska zbiórka żywności Caritas „Tak, pomagam”. Jak co roku w sklepach na terenie naszej diecezji pojawią się wolontariusze w czerwonych koszulkach z logiem Caritas. W niedzielę 23 marca akcja odbędzie się w większości kościołów naszej diecezji. – Wzorem lat ubiegłych chcemy przygotować paczki dla potrzebujących osób. Co roku udaje nam się to dzięki Państwa pomocy. Paczki są bardzo bogate i te osoby, które je otrzymują są bardzo wdzięczne, za co też bardzo dziękują. Gorąco zachęcamy do udziału w akcji także w tym roku – kończy Sylwia Grzyb.

2020-03-10 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Klaryska s. Elżbieta Sander: Chrystus niczego nie zabiera

2023-02-02 13:53

[ TEMATY ]

klaryski

wikimapia.org

Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko. Kto oddaje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej – mówi s. Elżbieta Sander OSC z krakowskiego klasztoru sióstr klarysek, wiceprzewodnicząca konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. 2 lutego obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Życie za klauzurą wiąże się na pewno z wieloma ofiarami. Z czego najtrudniej zrezygnować, gdy podejmuje się drogę życia mniszego?

CZYTAJ DALEJ

Osoby konsekrowane znakiem nadziei

2023-02-03 02:38

Marian Florek

Arcybiskup Wacław Depo: – Jesteśmy, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku miłości i potwierdzić, że Bóg nie jest nigdy konkurentem dla naszej wolności

Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego w polskiej tradycji również świętem Matki Bożej Gromnicznej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i ks. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję