Kościół katedralny w Świdnicy to miejsce, w którym od wielu lat raz na kwartał jest udzielany sakrament bierzmowania osobom, które z rożnych przyczyn nie przyjęły go w swojej parafialnej wspólnocie. Tym samym katedra staje się kilka razy w roku wieczernikiem, w którym dokonuje się Zesłanie Ducha Świętego, które dało początek misji Kościoła.
Nowy szafarz
Zwyczajnym szafarzem sakramentu bierzmowania jest biskup (wg kanonu 882 Kodeksu prawa kanonicznego). Ale tego sakramentu może w sposób ważny udzielać również prezbiter, który ma taką władzę na podstawie powszechnego prawa lub szczególnego udzielenia ze strony kompetentnej władzy. Takim właśnie posługującym nadzwyczajnym szafarzem sakramentu bierzmowania był ks. inf. Kazimierz Jandziszak. Podczas odpustu diecezjalnego nowy biskup świdnicki wyraził osobistą wdzięczność księdzu infułatowi za tę wieloletnią posługę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Na progu mojej posługi z serce dziękuję za wieloletnią, gorliwą i sumienną posługę szafarza sakramentu bierzmowania dla osób delegowanych przez duszpasterzy z terenu całej naszej diecezji. Ksiądz infułat, wypełniając prośbę pierwszego biskupa świdnickiego Ignacego Deca, głosił w tych okolicznościach zebranym na tych Mszach św. słowo Boże, przekazywał dar Ducha Świętego i posyłał na świadectwo o Chrystusie. Wyrażam wdzięczność i ufam, że posługa księdza infułata przyczyniła się do duchowego dobra wielu wiernych – powiedział bp Marek Mendyk.
Najbliższe kwartalne bierzmowanie w katedrze odbędzie już w poniedziałek 1 czerwca (kolejne – 7 września i 7 grudnia br.) i od tej pory sakramentu tego będzie udzielał biskup senior Ignacy Dec.
Jak się przygotować?
Osoba dorosła, która pragnie przystąpić do kwartalnego bierzmowania, powinna najpierw zgłosić się na rozmowę do księdza proboszcza parafii zamieszkania.
Najbliższe bierzmowania kwartalne odbędą się 1 czerwca w katedrze świdnickiej.
Podczas spotkania należy sprawdzić fakt chrztu kandydata oraz wyjaśnić powody, dla których zrezygnował z przystąpienia do sakramentu bierzmowania w okresie katechizacji. Należy dokonać oceny sytuacji religijnej kandydata w zakresie wiedzy i praktyk religijnych oraz dotychczasowej edukacji religijnej.
Jeżeli kandydat do bierzmowania żyje w związku niesakramentalnym, powinien najpierw przyjąć sakrament małżeństwa, a dopiero po nim – w możliwie najbliższym terminie – sakrament bierzmowania. W takiej sytuacji przygotowanie do małżeństwa powinno być połączone z przygotowaniem do bierzmowania.
Osoby dorosłe powinny przygotowywać się do bierzmowania w swojej rodzinnej parafii, a odpowiedzialni za to przygotowanie są proboszcz parafii lub delegowany przez niego prezbiter. Za podstawę programową należy tu przyjąć treści zawarte w Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Dodatkowe informacje o kwartalnym bierzmowaniu można uzyskać ma strona parafii katedralnej www.katedra.swidnica.pl/kwartalne-bierzmowanie-osob-doroslych-w-katedrze-swidnickiej.