Wizerunek Morawickiej Madonny, wykonany przez Izabelę Borowską specjalnie dla kościoła, właściwie jako jedyny pozostał bez zmian w świątyni, choć zyskał nową aranżację, mensę ołtarzową i sąsiedztwo – figur Matki Bożej Fatimskiej i św. Michała Archanioła. W każdą środę przed ołtarzem jest sprawowane nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Kościół zbudowany w 1979 r. na morawickim wzgórzu ogromnym wysiłkiem i dosłownie – rękami – tworzonej wówczas wspólnoty parafialnej i śp. ks. Stanisława Korneckiego – wymagał rozbudowy. Z dwunawowego przekształcił się obecnie w trójnawowy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Rozbudowa polegająca na dobudowaniu analogicznej nawy, trwała 4 lata. Była, jak przyznaje ks. Jan Ciszek, proboszcz w Morawicy, karkołomna, bo to poważna ingerencja w konstrukcję bryły i podłoże. Poszło sprawnie, kościół ani drgnął, nie ma najmniejszych pęknięć. – Chodziło o nadanie świątyni harmonii i o powiększenie, bo ludzi w podkieleckiej parafii przybywa – wyjaśnia ks. Ciszek. Kościół zyskał ok. 25 procent dodatkowej powierzchni. – Udało się to przedsięwzięcie dzięki Bożej Opatrzności i dobrym, życzliwym parafianom, którzy nie szczędzili sił, pracy, czasu – wyjaśnia proboszcz. Dług wdzięczności parafia ma szczególnie wobec firmy Marka Kuchty; ponadto elektrycy, hydraulicy, ci, którzy chcą i potrafią naprawić to i owo – bardzo zaangażowali się w rozbudowę. Kościół został otynkowany i pomalowany. Jan i Ryszard Funek przygotowali ciekawą aranżację ołtarzy, w głównym znalazła się nowa grupa Ukrzyżowania. Lewą nawę zajął ołtarz Miłosierdzia Bożego w formie tryptyku, z centralnym obrazem „Jezu ufam Tobie”, św. Janem Pawłem II i św. s. Faustyną z obu stron. W ołtarzu znajdują się także relikwie Papieża i Apostołki Bożego Miłosierdzia (I i II stopnia). Renowację przeszły oryginalne elementy wyposażenia wykonane w metaloplastyce, w tym oświetlenie i stacje Drogi Krzyżowej. Malowidła sufitowe, ogrzewana podłoga w nowej części i odnowione ławki dopełniają całości. Efekty tych prac poświęcił bp Jan Piotrowski 6 października 2019 r.
Morawicka parafia była erygowana przez bp. Stanisława Szymeckiego 5 lutego 1982 r., choć początki sięgają w 1975 r., gdy ks. Stanisław Kornecki rozpoczął realizację marzenia swojego życia – budowy kościoła na wzgórzu. Prace budowlane trwały do 1979 r. Kościół poświęcił w 1981 r. bp Stanisław Szymecki. Ważnym wydarzeniem stało się erygowanie 14 września 1997 r. przez bp. K. Ryczana Kalwarii Świętokrzyskiej, zbudowanej jako „wotum wdzięczności Bogu za dar Papieża Jana Pawła II”, a zarazem jako pamiątka Jubileuszowego Roku 2000.
Tradycją wielkopostną stały się diecezjalne pielgrzymki Rycerstwa Niepokalanej, a spontanicznie – dekanalnych i parafialnych grup. Na Kalwarii spotyka się także Apostolat Maryjny.