Reklama

Niedziela Legnicka

Projekt fotowoltaiczny

Współpraca Politechniki Wrocławskiej z parafią w Męcince dynamicznie się rozwija.

Niedziela legnicka 32/2020, str. VII

[ TEMATY ]

współpraca

fotowoltaika

Maciej Gwoździewicz

współpraca między politechniką i parafią wszystkim się opłaca – twierdzą uczestnicy projektu

współpraca między politechniką i parafią wszystkim się opłaca – twierdzą uczestnicy projektu

Student ostatniego semestru inżynierii odnawialnychźŹródeł energii na Filii Politechniki w Legnicy, Kacper Zwierzchowski rozpoczął realizację pracy inżynierskiej pt. Mikroinstalacja fotowoltaiczna w parafii św. Andrzeja Apostoła w Męcince. Zaś student elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej, Daniel Duś, kończy pracę magisterską pt. Optymalizacja zużycia energii elektrycznej na przykładzie parafii św. Andrzeja Apostoła w Męcince. Obie prace dyplomowe prowadzi dr inż. Maciej Gwoździewicz.

Proboszcz parafii, ks. dr Marek Kluwak jest konsultantem „z przemysłu” wyżej wymienionych prac.

– Kościoły są traktowane przez dystrybutorów energii elektrycznej jako odbiorcy przemysłowi. Skutkuje to rozliczaniem zużycia energii elektrycznej w taryfie C. W analizowanych przez nas kościołach zużycie energii elektrycznej jest relatywnie niskie, tak samo jak moc szczytowa, która determinuje opłatę stałą w kosztach energii elektrycznej. Na szczęście plebanie są traktowane jak odbiorcy indywidualni. W przypadku parafii w Męcince zaproponowaliśmy zmianę taryfy na G11, gdyż księdzu proboszczowi całkowicie nie opłacały się obecne taryfy – powiedział dr inż. Maciej Gwoździewicz.

Współpraca z politechniką jest dla nas bardzo cenna, gdyż otwiera nas na nowoczesne rozwiązania i pozwala zastosować je w parafii. Mam nadzieję, że dzięki tej formie współpracy w przyszłości także inne parafię będą mogły zoptymalizować swoje koszty zużycia energii elektrycznej – podkreśla z kolei ks. Marek Kluwak.

2020-08-05 07:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Masz panele fotowoltaiczne? Oszczędzaj bezpiecznie!

[ TEMATY ]

fotowoltaika

Link4

W dobie postępującego ocieplenia klimatu i wszystkich tego gwałtownych następstw coraz mocniej skupiamy się na możliwościach wykorzystania odnawialnych źródeł energii, takich jak instalacje fotowoltaiczne i solarne.

Korzystanie z „zielonej” energii nie tylko sprzyja ochronie środowiska – jest to również inwestycja gwarantująca spore oszczędności. Dlatego wielu Polaków rozważa montaż paneli fotowoltaicznych czy solarnych, a niejeden dom w naszym sąsiedztwie już je posiada. Co jednak zrobić, by chronić naszą ekologiczną inwestycję? Tu potrzebne jest dobre ubezpieczenie: z szerokim zakresem, ale jednocześnie niedrogie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję