Reklama

Negocjacje o wolności i jedności

Rosjanie, a dokładnie rosyjski prezydent pochwalił się, że jego państwo ma już szczepionkę na COVID-19. Sprawa jest nieco podejrzana, bo uczeni z Moskwy nie opublikowali żadnych wyników badań, a prace nad specyfikiem owiane były przez cały czas tajemnicą. W każdym razie nie zanosi się na to, aby ktoś chciał kupować szczepionkę od naszego wschodniego sąsiada. Nie zmienia to jednak faktu, że cały świat czeka na panaceum, a ostatni przyrost liczby zachorowań – nie tylko w Polsce, ale w większości krajów świata – jeszcze bardziej to oczekiwanie wzmógł. Czekamy z utęsknieniem na moment, kiedy będziemy mogli zrzucić uwierające pęta tzw. nowej normalności i wrócić do tego, co znamy z 2019 r. Tyle że niekoniecznie musi być to taki sam świat. Wiele rzeczy zostanie pewnie przewartościowanych. Być może zmieni się także balans sił w światowym przywództwie. Aspirują do niego, i to od dawna, Chiny, które, jak się wydaje, z pandemii wyjdą wzmocnione.

W ten sposób doszedłem do Państwa Środka, a to dlatego, że właśnie teraz toczą się poufne rozmowy między ChRL a Stolicą Apostolską. Na stole leży nowe porozumienie. Stare, tymczasowe, wygasa we wrześniu. Do opinii publicznej nie przedostają się żadne informacje, nie ma żadnych „przecieków” z gabinetu, w którym toczą się rozmowy. Przede wszystkim z tego względu, że stanowisko Watykanu jest jasne. Priorytetem watykańskich dyplomatów jest jedność i wolność Kościoła za Wielkim Murem.

Nadal jest on rozbity na część oficjalną, kontrolowaną przez chińskich komunistów, oraz na Kościół podziemny. Dwa lata obowiązywania tymczasowej umowy nieco te podziały zasypało i w tym sensie krytykowane, także wewnątrz Kościoła, porozumienie zdało egzamin. Zadaniem nowego będzie ten stan po pierwsze ochronić, a po drugie – cały Kościół, przy uwzględnieniu specyficznych chińskich warunków, jeszcze bardziej związać z Rzymem tak, by słowa Credo wymawiane przez chińskich katolików za Wielkim Murem: „Wierzę w jeden święty, powszechny i apostolski Kościół”, nabrały pełni znaczeń i zaświeciły wspaniałym blaskiem.

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotr Turzyński: Adwent to czas tęsknoty

2022-11-27 08:26

[ TEMATY ]

wywiad

adwent

bp Piotr Turzyński

stock.adobe.com

Adwent to radosny czas oczekiwania na Zbawiciela, który ma moc nadać sens naszemu życiu, ocalić przed tym co nam zagraża. To jest tak jak się człowiek szykuje na przyjęcie kogoś kochanego, kogoś z rodziny, kto długo nie był widziany i za kim się tęskni. Adwent to czas tęsknoty – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Polskifr.fr: Rozpoczynamy Adwent. Księże Biskupie, jaka jest podstawowa treść tego okresu liturgicznego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję