Reklama

Wiadomości

Lekarz radzi

Seniorzy a koronawirus

Przed koronawirusem powinny się chronić zwłaszcza osoby starsze, u których występuje największe ryzyko zakażenia i powikłań po chorobie COVID-19. Jak się zabezpieczyć, by nie zachorować, wyjaśnia geriatra.

Niedziela Ogólnopolska 34/2020, str. 57

Adobe.Stock.pl

Dlaczego seniorzy są najbardziej narażeni na zachorowania i tak ciężko przechodzą infekcje?

Osoby starsze mają obniżoną sprawność układu immunologicznego, często wolniej reagują na infekcje, czasami przechodzą je bez gorączki. Ich rozpoznanie jest zatem trudniejsze i przebiega z opóźnieniem kilkugodzinnym, a nawet kilkudniowym. Ponadto osoby starsze są zazwyczaj obciążone chorobami przewlekłymi, takimi jak: cukrzyca, miażdżyca, niewydolność krążenia czy choroby płuc, np. astma. Często są to osoby samotne, niesprawne fizycznie, odwodnione, niedożywione. To powoduje, że każda infekcja przebiega u nich dużo ciężej i z dużo większym ryzykiem co do ich życia.

W jaki sposób osoby starsze powinny się chronić przed zachorowaniem?

Musimy sobie uzmysłowić, że infekcje COVID-19 będą trwały latami, a już na pewno temat ten nie zniknie do czasu wynalezienia szczepionki. I musimy nauczyć się z nim żyć. Powinniśmy wdrażać dyscyplinę życia społecznego i przestrzegać zasad higieny. Ważne jest zachowanie dystansu społecznego – najlepiej do 2 m w stosunku do innych osób, jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i unikać dużych skupisk ludzkich. Korzystanie z maski ew. przyłbicy zabezpiecza osoby wokół nas i w ten sposób ogranicza ogniska infekcyjne. Ważne jest częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości – dezynfekowanie ich płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia na rękach wirusa z zanieczyszczonych powierzchni. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia. Osoby starsze powinny bardziej zadbać o siebie. Muszą pamiętać o zdrowym odżywianiu, codziennym jedzeniu warzyw i owoców, a także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Należy pić ok. 2 l płynów dziennie (najlepiej wodę). Seniorzy powinni też pamiętać o aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, wskazany jest np. codzienny spacer trwający ok. 30 min. To wszystko daje szansę na utrzymanie lepszej kondycji biologicznej, a co za tym idzie – łatwiejsze zwalczenie potencjalnej infekcji. Nie zaniedbujmy leczenia innych przewlekłych chorób, starajmy się stosować systematycznie leki, by nie pogłębiać choroby i w ten sposób nie osłabiać siebie.

Czy seniorzy powinni się szczepić na grypę, a jeżeli tak, to co to daje?

Zbliża się jesień i od września będą dostępne szczepionki przeciwko grypie i przeciwko pneumokokom. Uważa się, że ok. 80% infekcji, tzw. gorączek sezonowych, jest spowodowanych grypą. W obecnej sytuacji to nałoży się na infekcję COVID-19. Dlatego też szczepienie na grypę jest zalecane osobom po 60. roku życia, teraz nawet osobom po 50. roku życia.

Reklama

Czy szczepienie przeciwko pneumokokom nie dotyczy dzieci?

Same infekcje pneumokokowe kojarzą się głównie z dziećmi, ale w tym momencie dochodzi też do nadkażeń wirusami pneumokokowymi u osób, które zachorują na COVID-19. Szczepienie jest zalecane, pozwala bowiem uniknąć zakażeń pneumokokowych. Jeśli zaszczepimy się przeciwko grypie i przeciwko pneumokokom, wyeliminujemy ryzyko złapania dodatkowych infekcji gorączkowych.

Czy szczepionki są odpłatne?

Były pomysły, by szczepionki przeciwko grypie dla seniorów były refundowane, ale niestety, póki co są odpłatne. Można je kupić w aptekach. Ale przychodnie POZ, w których większość pacjentów jest zarejestrowana, często mają możliwość zakupu szczepionek w większych ilościach, po niższych kosztach, dlatego trzeba pytać w swoich przychodniach, bo wtedy może być taniej.

Rozmawiała Jolanta Marszałek

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Radosne Oczekiwanie

2022-11-27 09:48

[ TEMATY ]

adwent

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Radosne Oczekiwanie

materiały KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do wspólnych rozważań adwentowych Radosne Oczekiwanie.

Na kanale YouTube w każdą niedzielę adwentu pojawiać się będą kolejne filmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję