Reklama

Niedziela Podlaska

Głos wołającego na pustyni

Droga do poznania Boga

Postawmy dziś pytanie: czy można poznać myśli Pana i dotrzeć do głębokości wiedzy Boga? Święty Paweł podpowiada, że „niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi”.

Człowiek o własnych siłach nie zdoła dotrzeć do mądrości i poznania Boga. Istnieje jednak jedyna droga, która prowadzi do przepastnych tajemnic Bożych, a której na imię: Jezus Chrystus. „Ponieważ z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Jezus Chrystus przeprowadza przez człowieczeństwo, aby dotrzeć do Bóstwa. Przechodząc przez gąszcz opinii ludzkich, możemy dotrzeć do wiedzy Boga, ponieważ bez przejścia przez płyciznę nie dojdzie się na głębię.

Opinia ludzka

„Co mówią ludzie? Kim według nich jest Syn Człowieczy?”. W tym pytaniu Jezusa Chrystusa kryje się zainteresowanie opinią ludzką. Człowiek Boży słucha ludzkich opinii, ponieważ one są drogą do poznania pełnej i głębokiej prawdy. Ktoś, kto nie zważa na opinię ludzką, może okazać się niesprawiedliwym sędzią, który ani Boga się nie boi, ani z ludźmi się nie liczy. Papież Franciszek przestrzega przed postawą zamknięcia się w sobie samym, a św. Paweł wyznaje: „Nie odważamy się konkurować z tymi, którzy polecają samych siebie, ani porównywać się z nimi. Kiedy mierzą siebie własną miarą i porównują się ze sobą, pokazują, że pozbawieni są rozsądku”. Opinia ludzka nie musi zawierać obiektywnej prawdy, ale jest koniecznym etapem docierania do niej. Bez słuchania ludzi, prawdopodobnie nie nauczymy się słuchać Boga, podobnie jak miłość bliźniego jest drogą do pełnej miłości Boga. Nie można nam się zatrzymać na opinii ludzkiej, bo ona nie sięga do wiedzy Boga, ale nie ma wejścia na głębię oceanu, bez przeprawienia się przez płytkie przybrzeże.

Wiedza Boga

„Szczęśliwy jesteś, Szymonie, synu Jony, gdyż nie poznałeś tego ludzką mocą, ale objawił ci to Mój Ojciec, który jest w niebie”. Ojca odkrywa się nie w pojedynkę, ale w braterstwie z Jezusem Chrystusem i innymi. Odrzucając Syna Człowieczego i ludzkie opinie, zamkniemy sobie drogę do poznania Syna Bożego i wiedzy Boga. Papież Franciszek często powtarza wskazanie, aby słuchać Boga i ludzi, gdyż bez słuchania ludzkiego wołania możemy trwać w iluzji słyszenia Boga. Ktoś, kto nie słyszy głosów i jęków członków Ciała Chrystusa, czyż może mieć pewność, że słyszy Głowę?! Drogą do Boga jest zawsze człowiek, dlatego nieskończoną miarę Boga można poznawać i odmierzać wyłącznie skończoną miarą człowieka. Im bardziej poznajemy człowieka, tym bardziej poznajemy Boga; im bardziej wierzymy w człowieka, tym bardziej wierzymy w Boga; im bardziej kochamy człowieka, tym bardziej kochamy Boga. Człowiek jest jedyną drogą poznania mądrości i bogactw Boga, ale opinia ludzka nie jest wiedzą Boga.

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa

Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 21, 25-28. 34-36)

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec huku morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, nadchodzącego w obłoku z mocą i wielką chwałą. A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie.
Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie spadł na was znienacka jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi.
Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym”.

Oto słowo Pańskie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Konkurs na wieniec adwentowy z nagrodami!

2022-12-03 22:30

[ TEMATY ]

konkurs

adwent

wieniec adwentowy

nagrody

Bożena Sztajner/Niedziela

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wieniec adwentowy.

II Niedziela Adwentu i druga zapalona świeca na wieńcu adwentowym to znak, że czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa wchodzi w kolejny etap. Przynagla nas, byśmy byli bardziej gotowi, wszak Adwent to czas oczekiwania – najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a w ostatniej części Adwentu - jako bezpośrednie przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu. W tym roku zachęcamy do jego wykonania całe rodziny, co może być okazją do wspólnego spędzenia czasu i umacniania wspólnoty rodzinnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję