Reklama

Niedziela Małopolska

W pogoni za świętym

Mieli wielkie plany na 2020 r., w tym organizację hucznych obchodów z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Ze względu na pandemię uroczystości się nie odbyły, ale w ich miejsce narodziła się inicjatywa, którą mógł zapoczątkować tylko nasz święty rodak.

Niedziela małopolska 34/2020, str. VI

[ TEMATY ]

turystyka

obchody

pandemia

100 lecie urodzin JP II

Archiwum parafii

Członkowie grupy regularnie wyjeżdżają w góry, by kontemplować piękno przyrody, integrować się i przysłuchiwać rozważaniom Jana Pawła ii

Członkowie grupy regularnie wyjeżdżają w góry, by kontemplować piękno przyrody, integrować się i przysłuchiwać rozważaniom Jana Pawła ii

Pan Bóg potrafi ze wszystkiego wyprowadzić dobro. Tak było i tu, w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach, która na majowe uroczystości czekała z niecierpliwością. Wybuch COVID-19 unieważnił wszystkie plany. Niezagospodarowana przestrzeń nie została wypełniona narzekaniem, a aktywnością, która przeobraziła się w trwałą inicjatywę spajającą wspólnotę parafialną.

Kilometry dobra

– Kiedy dowiedzieliśmy się, że nie będziemy mogli zrealizować naszych planów, zaczęliśmy naturalnie śledzić internetowe akcje w archidiecezji krakowskiej. Zobaczyliśmy, że duszpasterstwo młodzieży zachęcało do podjęcia wyzwania #wymagamODsiebie – 100km na urodziny JP2. Dołączyliśmy bez wahania – mówi ks. Piotr Płaszcz.

Akcja polegała na pokonaniu w maju, z okazji 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego, trasy 100 km podczas biegania, jazdy na rowerze lub na rolkach. Mieszkańcy Zielonek świetnie poradzili sobie z zadaniem. Każde pokonane 100 km przeliczono na 15 zł.

Środki wsparły działalność Fundacji Na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową „Wyspy Szczęśliwe”, która w czasie epidemii zapewniała możliwość pobytu rodziców przy dzieciach przebywających na oddziale onkologii w szpitalu w Prokocimiu.

– Jak się później okazało, nasza parafia oraz parafia z Gdańska wiodły prym w wyzwaniu i najbardziej przysłużyły się w zebraniu kilometrów. Nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia. To była wielka radość – komentuje Anna Sieńko. I dodaje: – Zwieńczeniem akcji było zorganizowanie Drogi Światła w naszej parafii. W urodzinowy wieczór Papieża, 18 maja, wierni podążali ze świecami wokół kościoła, dziękując za dar narodzin Karola Wojtyły. Nabożeństwo transmitowano przez Facebooka, dzięki czemu większość parafian mogła uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Integracja i kontemplacja

Po tym sukcesie parafianie postanowili kontynuować spotkania. Wówczas narodził się pomysł stworzenia grupy, która regularnie wyjeżdżałaby w góry i na bliskich sercu Jana Pawła II szlakach rozważała słowa świętego.

Reklama

– Każdy z nas mógł przedstawić propozycję nazwy dla tworzącej się wspólnoty – mówi Anna. – I tak narodziło się #WpogoniZaŚwiętymJPII – dodaje ks. Piotr.

Pierwsze wyjście, ostatniego dnia maja, kosztowało wiele energii. 24 osoby w środku nocy ruszyły w kierunku Babiej Góry, by zdążyć na szczyt przed wschodem słońca. Po wielkim wysiłku, zwieńczonym zachwycającymi widokami, piechurzy zeszli do schroniska na Eucharystię. Msza św. w górskich krajobrazach wkrótce stała się tradycją grupy.

– Następnie w 65 osób udaliśmy się na Turbacz, śladami Jana Pawła II. Był z nami proboszcz ks. Tadeusz Kozak, który kiedyś pracował w parafii w Waksmundzie. A stamtąd jest już naprawdę niedaleko w Gorce, dlatego te tereny są ks. Tadeuszowi bliskie – mówi ks. Piotr.

W trakcie jednodniowej wycieczki parafianie z Zielonek nie tylko koncentrowali się na zdobyciu szczytu, ale także podejmowali z ks. Tadeuszem rozmowy o wierze. – Z chęcią słuchałam wypowiedzi księdza proboszcza, wszystkich historii, którymi dzielił się z nami w drodze i na postojach – wyznaje Julia Chrzan, 15-letnia kandydatka do bierzmowania. Jak podkreśla, wspólne wyjazdy są dla niej okazją do odpoczynku i nabrania dystansu do tego, co dzieje się na co dzień.

– Te wycieczki to coś więcej niż miły czas w górach, choć nie ukrywam, że to właśnie ten aspekt przyciągnął mnie do wspólnoty. Poznaję ludzi, od których mogę się wiele nauczyć – mówi Julia.

Górskie wyprawy stanowią też doskonałą przestrzeń do nawiązywania przyjaźni – nawet tych międzypokoleniowych. Pani Zofia, 68-letnia członkini grupy, doświadcza życzliwości ze strony tych najmłodszych. – Dwie 15-latki chyba naprawdę mnie polubiły. Pytały, czy mogą mi mówić „babciu” – wyznaje z uśmiechem pani Zofia. Chętnie dzieli się życiowym doświadczeniem, a także opowieściami związanymi z postacią Karola Wojtyły, który jako kardynał udzielił jej sakramentu bierzmowania. Wspomina: – To było wielkie wydarzenie! Przyjechało mnóstwo młodzieży, bo nie tylko z Zielonek, ale i z Bibic, Toń i Witkowic. Zebraliśmy się wokół kościółka. To nie był ostatni raz, kiedy widzieliśmy kard. Wojtyłę. Bardzo często nas odwiedzał! Jak dodaje parafianka, kult św. Jana Pawła II był żywy jeszcze długo po śmierci Papieża. Wierni w pierwsze soboty miesiąca uczestniczyli w „Wieczorkach Jana Pawła II”. Powstanie nowej grupy, której patronuje święty rodak, tym bardziej stało się powodem do radości.

Reklama

Ekstremalnie

„Jak, kochani, myślicie, co można zrobić w ciągu 16 godzin? Samochodem pokonać trasę Zielonki-Paryż... Na rowerze dojechać bez przerw z Zielonek do Warszawy... A może pieszo przejść Ekstremalną Drogę Krzyżową z Łazan do Kalwarii Zebrzydowskiej?”. Tak brzmią pierwsze zdania postu opublikowanego niedawno na facebookowej stronie parafii. 5 sierpnia 26 śmiałków wyruszyło na nocną wyprawę do tronu Matki Bożej Kalwaryjskiej, drogą prowadzącą przez lasy, łąki i bagna.

Najmłodsza uczestniczka pielgrzymki miała 15 lat, najstarsza – 68! Każdy pielgrzym wędrował z pytaniem w sercu i intencjami powierzonymi przez bliskich i przyjaciół. Pani Zofia całą trasę niosła półmetrowy drewniany krzyż, pamiątkę po zmarłym mężu, kalwaryjskim przewodniku.

– W pamięci utkwił mi moment, w którym po wielu przygodach w końcu dotarliśmy na miejsce. Ubłoceni, zmęczeni, ale szczęśliwi. Nie mogłam w to uwierzyć! Myślę, że wszyscy byliśmy zaskoczeni tym, że nam się udało – wyznaje 15-letnia Wiktoria Prochal. Parafianie planują już kolejną Ekstremalną Drogę Krzyżową, tym razem w okresie Wielkiego Postu.

– Ta grupa nas jednoczy. Cała idea zrodziła się bardzo spontanicznie… Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II. Szybko przerodziliśmy się w prawie 100-osobową wspólnotę. To wielkie świadectwo. Czas pandemii pokazał, iż siedzenie w domach zwyczajnie nam nie służy i musimy się ruszyć! #RuszSię to hasło naszego wakacyjnego programu – propozycji dla wszystkich parafian, bez względu na wiek. Zamiast siedzieć w domu, wychodzimy i pokazujemy, że Kościół może być wszędzie. Bo Kościół to my! – podsumowuje Ania.

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: ludzie Kościoła krytykują ograniczenia dot. udziału w nabożeństwach

[ TEMATY ]

Msza św.

Hiszpania

pandemia

nabożeństwa

Karol Porwich/Niedziela

W Hiszpanii nasila się krytyka ze strony hiszpańskich biskupów oraz stowarzyszenia Chrześcijańskich Adwokatów w związku z obowiązującymi w kraju restrykcjami sanitarnymi ograniczającymi udział wiernych w nabożeństwach.

W większości regionów w Mszach św. nie może uczestniczyć więcej niż 25 osób. Do środy publicznie skrytykowali utrzymywane pomimo spadku dynamiki zakażeń limity w dostępie do świątyń m.in. ordynariusze diecezji Burgos, Valladolid, Santander oraz Walencji.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję