Reklama

Niedziela Lubelska

Wsparcie dla niepełnosprawnych

Pierwsze w Polsce Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstało w Jaszczowie na terenie powiatu łęczyńskiego.

Niedziela lubelska 34/2020, str. III

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

opieka

Archiwum Starostwa Powiatowego w Łęcznej

Nową placówkę oficjalnie otwarto 5 sierpnia

Nową placówkę oficjalnie otwarto 5 sierpnia

Centrum oferuje wsparcie dla osób niepełnosprawnych, a pomoc jest alternatywą dla oferty domów pomocy społecznej i środowiskowych domów samopomocy. Z oferowanych form opieki skorzysta 18 osób w ramach pobytu dziennego oraz w ramach zamieszkiwania całodobowego. Pierwsi mieszkańcy i podopieczni pojawili się w progach nowego domu 1 sierpnia. Oficjalne otwarcie nowej placówki odbyło się 5 sierpnia z udziałem przedstawicieli władz centralnych i samorządowych. Obiekt poświęcili ks. Janusz Rzeźnik i ks. Andrzej Sulowski. Inwestycja została sfinansowana w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Na budowę przeznaczono kwotę ponad 2,5 mln zł.

Grzegorz Jacek Pelica: Jaki jest cel powstania powiatowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego?

Krzysztof Niewiadomski, starosta łęczyński: Wsparcie mieszkańców naszego powiatu w codziennym życiu jest rzeczą najważniejszą, dlatego staramy się robić wszystko, służąc ludziom. Zgodnie z tą ideą usprawniamy działanie już istniejącej poradni psychologiczo-pedagogicznej. Przeprowadziliśmy termomodernizację budynku ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, a inwestując w powiatowy system oświaty, zmieniamy myślenie o naszych szkołach. Staramy się wspierać najbardziej potrzebujących. Uruchomiliśmy w Łęcznej Klub Seniora. Od 1 sierpnia działa COM w Jaszczowie, które zapewnia kompleksową opiekę pobytową osobom niepełnosprawnym. Centrum przeznaczone jest dla 18 osób; 8 korzysta z oferty całodobowej, a 10 z dziennego wsparcia przez 7 dni w tygodniu.

Komu powiat zawdzięcza powstanie centrum i skąd będą pozyskiwane środki na jego funkcjonowanie?

Twórcą funduszu solidarnościowego, który będzie finansował takie centra w całej Polsce, jest Krzysztof Michałkiewicz, poprzednio pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, a obecnie prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Duże zasługi ma wicestarosta Michał Pelczarski, bo dzięki jego zaangażowaniu było możliwe to wieloetapowe przedsięwzięcie. Wytrwałe dążenie do zamierzonego celu, ukierunkowane na pomoc niepełnosprawnym, zachęciło do zaangażowania się w tę inicjatywę zarząd powiatu i radnych Rady Powiatu Łęczyńskiego, którzy wykazali dużo zrozumienia i wrażliwości serca wobec osób potrzebujących wsparcia. Środki na budowę i działanie COM pochodzą w 100% z PFRON.

Centrum powstało w miejscu kojarzącym się mieszkańcom z popadającym w ruinę budynkiem szpitala. Czy przewidziane są kolejne inwestycje, rozszerzające bazę lokalową centrum i jego ofertę?

Centrum powstało na terenie dawnego szpitala w Jaszczowie, na miejscu po dawnym budynku hydroforni. Wielkość terenu pozwala na kolejne inwestycje. Budynek dawnego szpitala zostanie odbudowany i powstanie zakład opiekuńczo-leczniczy. W pomieszczeniach dawnej pralni planujemy utworzenie zakładu aktywności zawodowej (pralnie, w których zatrudnione będą osoby niepełnosprawne), a w kolejnym budynku – dom seniora. Tak więc plany są ambitne, a pierwszy krok został uczyniony. Przy wsparciu i ogromnym zaangażowaniu posła Artura Sobonia, sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i pełnomocnika rządu ds. instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa oraz wiceministra finansów Piotra Patkowskiego i dyrektora Szpitala Powiatowego w Łęcznej Krzysztofa Bojarskiego, wykonanie tych zamierzeń jest realne.

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O godność niepełnosprawnych

Niedziela przemyska 24/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Archiwum stowarzyszenia

Powitanie na lotnisku w Targowiskach-Łężanach

Powitanie na lotnisku w Targowiskach-Łężanach

Dbanie o godność, szczęście i jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich równoprawne miejsce w rodzinie i społeczeństwie to misja Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

W maju obchodziliśmy Jubileusz 20-lecia powstania Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Rymanowie. Jako organizacja pożytku publicznego stowarzyszenie działa na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Przyświeca nam jasny cel, który dotyczy działania na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym, działania na rzecz ochrony ich zdrowia oraz wspierania ich rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

2022-12-04 08:46

[ TEMATY ]

KUL

rozważanie

Centrum Heschela KUL

„Nawrócić się” – ma dwa różne znaczenia w Biblii. Hebrajskie „Szuw” oznacza zawrócić ze złej drogi i zwrócić się ku Bogu. Zaś greckie „metanoeite” tłumaczy się dosłownie „zmieńcie myślenie” – pisze w komentarzu na II Niedzielę Adwentu biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Kiedy mówimy słowo „nawrócenie”, to w danym języku ma ono zdefiniowane znaczenie. W Biblii jest większe bogactwo znaczenia tego słowa, ponieważ zawiera ono w sobie zarówno znaczenie z języka hebrajskiego jak i greckiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję