Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ciekawe miejsca na wakacyjne pielgrzymowanie (7)

Krzyż na Grzywackiej

Z okazji wielkiego jubileuszu chrześcijaństwa powstało na terenie diecezji wiele tzw. „krzyży milenijnych”. Dziś zapraszamy do odwiedzenia Krzyża Papieskiego na Górze Grzywackiej w Kątach k. Nowego Żmigrodu.

Niedziela rzeszowska 34/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Żmigród

Krzyż Milenijny

Ks. Grzegorz Nagi

Krzyż umieszczono na platformie, na którą prowadzą kręte schody

Krzyż umieszczono na platformie, na którą prowadzą kręte schody

Góra Grzywacka, licząca 567 m n.p.m., jest naturalnym punktem widokowym na Ziemi Żmigrodzkiej. Jeszcze do niedawana całe wzgórze było uprawiane przez rolników, co dawało turystom możliwość podziwiania niezwykle ciekawej panoramy, choć i dziś widok jest zachwycający. Stąd można dostrzec nie tylko pobliski Nowy Żmigród, ale także całe pasma górskie. Od północnego zachodu po północny wschód horyzont zamykają nam Pogórza: Ciężkowickie, Strzyżowskie i Dynowskie. Można dostrzec też pasma Gór Słonnych na wschodzie. Przed pogórzami rozciągają się Doły Jasielsko-Sanockie i Pogórze Jasielskie. Na zachodzie zaś widoczne jest długie pasmo Magury Wątkowskiej. Przy dobrej pogodzie możemy też dostrzec odległe szczyty Tatr. Dlatego miejsce to stało się naturalnym dla postawienia tam milenijnego krzyża. Jego historia jest bardzo ciekawa. Pracownicy rzeszowskiej Firmy Elektromontaż chcieli z okazji obchodów 2000 lat chrześcijaństwa zbudować krzyż papieski i ustawić na jednym ze szczytów w Tatrach.

Jednak dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego nie wyraziła zgody na jego budowę. Dlatego za podpowiedzią bp. Kazimierza Górnego, inicjatorom spodobało się wskazane miejsce i krzyż postawiono właśnie na Górze Grzywackiej. Krzyż upamiętnia także postać św. Jana Pawła II i jego VII pielgrzymkę do Polski. Przez Kąty bowiem pielgrzymował jako młody ks. Karol Wojtyła. Wjeżdżając do Kątów od Nowego Żmigrodu, przy budynku nr 5 napotkamy kamienny obelisk upamiętniający pobyt Karola Wojtyły na szlaku prowadzącym na Górę Grzywacką. Tam ks. Wojtyła nocował z grupą studentów. Budowa krzyża wraz z platformą widokową, stała się nie lada wyzwaniem dla śp. ks. kan. Jana Cebulaka, ówczesnego proboszcza w Kątach, który dla tej idei zaangażował wiele osób, instytucji i firm, dzięki czemu udało się ją zrealizować. Krzyż umieszczono na 12-metrowej platformie, na którą prowadzą kręte schody. Krzyż ma 7 metrów wysokości. Został wykonany przez Elektromontaż Rzeszów, a autorami projektu byli inżynierowie Witold Buć i Zbigniew Sowa. Obok wieży znajduje się tablica informacyjna, na której też zaznaczone są widoczne wokół miejscowości i szczyty. Poniżej krzyża od strony wschodniej zbudowano niewielką kaplicę, gdzie można się schronić przed deszczem. Do krzyża zbudowano wzdłuż drogi z Kątów stacje drogi krzyżowej. Stacje zostały wykute z metalu i nawiązują do charakteru sztuki kowalskiej z okolic Nowego Żmigrodu. Projektantem tych ciekawych i bardzo oryginalnych, ażurowych stacji jest prof. Piotr Patoczka. Droga Krzyżowa rozpoczyna się przy cmentarzu w Kątach i przez 2 km stromo wznosi się w górę na szczyt (przewyższenie ok. 250 m). Obecnie droga jest utwardzona, co znacznie ułatwi jej pokonanie. Zarówno krzyż jak i stacje drogi krzyżowej są w nocy podświetlone.

Reklama

Jak dojechać?

Do Kątów najlepiej dojechać z Nowego Żmigrodu. Zaparkować można na parkingu obok kościoła parafialnego. Wejście na Drogę Krzyżową, która prowadzi do krzyża papieskiego znajduje się obok szkoły i jest dobrze oznaczone. Trasę można pokonać z dziećmi. Koniecznie trzeba zabrać odpowiednie obuwie. Z Góry Grzywackiej możemy zejść tą samą drogą do Kątów lub przejść zielonym, a potem czerwonym szlakiem do Kątów. Zejdziemy na drogę w Kątach powyżej kościoła. Można też zejść zielonym szlakiem do Nowego Żmigrodu lub czerwonym – do Chyrowej.

Wydarzenia

Na Górze Grzywackiej w każdą drugą niedzielę miesiąca od maja do października o godz. 14 jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozpoczęcie w kościele parafialnym.

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Lasy Państwowe odpierają zarzuty posłanek KO dot. konkursu "Drewno jest z lasu"

2022-12-06 18:35

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Konkurs „Drewno jest z lasu” służy wyłącznie promocji drewna jako naturalnego surowca, był otwarty dla wszystkich i miał obiektywne kryteria - brzmi wtorkowe oświadczenie Lasów Państwowych. Wcześniej posłanki KO poinformowały o zawiadomieniu prokuratury w związku z tym konkursem.

"Lasy Państwowe od zawsze, na różne sposoby, wspierają lokalne społeczności w całej Polsce, m.in. organizując konkursy. Lasy Państwowe protestują przeciwko próbom upolitycznienia społecznej działalności leśników, a zwłaszcza podawania nieprawdziwych informacji, które mają celowo wprowadzać w błąd opinię publiczną" - brzmi oświadczenie LP, opublikowane na stronie Lasów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję