Reklama

Niedziela Częstochowska

Niebieskie podarte jeansy

Pod tym hasłem rekolekcje z cyklu Remont Małżeński poprowadzili w Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie Anna (zdalnie) i Michał Frąckowiczowie z łódzkiej wspólnoty Mocni w Duchu.

To małżeństwo z ponad 30-letnim stażem i dwójką dorosłych dzieci. – Jesteśmy jak dwa brzegi rzeki, nad którą Bóg przerzuca mosty – zaczął z uśmiechem Michał.

Niebieska nadzieja

W pierwszej konferencji mówił o zawiedzionej nadziei. – Mówienie, że wszystko będzie dobrze, powoli przestaje nam wystarczać, dlatego chcemy szukać nadziei z nieba, która dociera do głębi serca. Nadzieja jest do wzięcia, bo Bóg chce dawać, ale być może trzeba będzie o nią powalczyć – podkreślił. Stąd te podarte jeansy, bo remontu nie robi się przecież w sukience czy garniturze.

Kierownik poszukiwany

Michał Frąckowicz wskazał na konieczność odróżnienia nadziei i iluzji. Za św. Ignacym zachęcał do badania duchowych poruszeń, na które składają się bodziec i emocje, do przyjrzenia się, co powoduje konkretne emocje oraz do szukania towarzyszy duchowych. – Jeżeli dostajesz od współmałżonka jakiś stały komunikat, który brzmi w twoich uszach, to jest to głos Boga w twoim sercu. Nie lekceważ go – zaznaczył. Co ważne – takimi towarzyszami mogą być również dzieci, a najczęściej są nimi kapłani, którzy mogą spojrzeć z dystansu na to, z czym się zmagamy.

Instrukcja obsługi

Odwołując się ponownie do świętego z Loyoli, prowadzący podał reguły, które służą uchwyceniu się nadziei. Agere contra – działać przeciw. – Jeżeli współmałżonek mnie zdenerwuje, odkładam emocje na bok i próbuję go bardziej kochać – tłumaczył Michał Frąckowicz. Tantum quantum – o tyle, o ile. – Angażuję się w coś o tyle, o ile nie odciąga mnie to od domu – wyjaśnił. Magis – bardziej. – W związku zawsze może być lepiej. Przede wszystkim dlatego, że Bóg jest po twojej stronie – przypomniał.

Zachowaj dystans

Michał Frąckowicz odniósł konieczność zachowania dystansu społecznego w czasie pandemii do nabrania dystansu względem efektów wychowania dzieci. – Bóg zachęca cię, żebyś był wolnym rodzicem. Nie musisz być idealny, pomnikowy. Z namaszczenia i powołania Boga Wszechmogącego jesteś tym, co najlepszego mogło spotkać twoje dzieci – podkreślił.

Reklama

Gender

Omawiając zagrożenie tą ideologią, prosił rodziców, aby zwracali uwagę na program wychowawczy szkoły i współpracowali z nauczycielami. – I wy, i oni chcą dobra waszych dzieci. Bierzcie oświatę w swoje ręce. Bóg pokłada w was nadzieję – motywował Michał Frąckowicz.

„Naprawiacz” miłości

Obowiązki zawodowe zatrzymały jego żonę w Łodzi, dlatego na nagranym wcześniej filmiku zaprezentowała projekt Repasator Miłości, który prowadziła dla par na życiowym zakręcie. Wykonywała maski przedstawiające małżonków, które ci dostawali w pudełku. Reakcje w momencie odpakowania były za ich zgodą nagrywane. – Wykonując maski, przepracowywałam też wydarzenia z mojego życia – przyznała Anna Frąckowicz. Częścią projektu był również spektakl teatralny.

Trzy dni z Bogiem i człowiekiem

Nieodłącznym elementem rekolekcji były adoracja Najświętszego Sakramentu, spowiedź i Msza św. Tegoroczny Remont Małżeński zorganizowali Sylwia i Marcin Fornalikowie ze Wspólnoty Rodzin Emaus. – Obojętne jacy jesteśmy i jakie błędy popełniamy, jesteśmy najlepszymi rodzicami dla naszych dzieci – to zostało mi w głowie – przyznała Sylwia. Marcin wspomniał o prawdziwej nadziei, opartej na Bogu. – To połączenie naszego dążenia do szczęścia z zaufaniem, że dojdziemy do momentu, który przygotował dla nas Bóg. To On daje prawdziwe szczęście w małżeństwie – zauważył.

2020-12-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas na Remont Małżeński

[ TEMATY ]

Częstochowa

rekolekcje

DA Emaus

Remont Małżeński

Karol Porwich/Niedziela

Rekolekcje nie przebiegają w śmiertelnie poważnej atmosferze

Rekolekcje nie przebiegają w śmiertelnie poważnej atmosferze

Obecna kultura z jednej strony ubóstwia ciężką pracę i zachęca do odnoszenia sukcesu, ale z drugiej strony, jeśli chodzi o sprawy damsko-męskie, idzie na łatwiznę i zamiast walki o relację stawia na właściwie nieograniczoną wymianę partnerów. A z małżeństwem jest trochę jak z domem czy samochodem: co jakiś czas wymaga drobnych napraw, a z biegiem lat mniejszego lub większego remontu.

I właśnie w tym duchu, już od lat, na początku roku liturgicznego częstochowska Wspólnota Rodzin Emaus zaprasza na rekolekcje dla małżeństw „Remont Małżeński”. Jest to doskonała okazja, żeby choć na chwilę oderwać się od pracy zawodowej, przygotowywania posiłków, robienia zakupów i odrabiania lekcji. Warto wyłączyć się z codzienności i z pewnego dystansu przyjrzeć się temu, co łączy mnie ze współmałżonkiem; co w naszej relacji działa, czego brakuje, co należy poprawić, a co wyeliminować. Wielu wybitnych ludzi, którzy odnieśli sukces, podkreśla, że co prawda może mieli talent, ale nie doszliby tak daleko bez ciężkiej pracy. Nie inaczej jest w relacji małżeńskiej: bez dbania i codziennej troski daleko nie zajdziemy, dobrego domu nie zbudujemy. Nasze drogi zaczną się rozchodzić, coraz mocniej będziemy wpadać w rutynę, aż w końcu staniemy się mieszkającymi pod jednym dachem obcymi ludźmi.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję