Reklama

Niedziela Wrocławska

Co nam zostało po Taizé?

Mija rok, kiedy gościliśmy młodzież z całej Europy. Z dużym wzruszeniem wspominamy 42. Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu.

Niedziela wrocławska 52/2020, str. I

[ TEMATY ]

Taize

Wrocław

Dk. Michał Marciniak

Miejsce modlitwy podczas Taizé we Wrocławiu

Miejsce modlitwy podczas Taizé we Wrocławiu

Przełom minionego roku był wyjątkowy. Zbliżał się czas świętowania setnych urodzin św. Jana Pawła II i wygranej Bitwy Warszawskiej. Nikt jeszcze nie myślał o pandemii, noszeniu maseczek i limitach w kościołach. W grudniu Wrocław szykował się do przyjęcia pielgrzymów zaufania przez ziemię. Emocje podgrzewał fakt, że było to trzecie takie wydarzenie we współczesnej historii stolicy Dolnego Śląska. Warto przypomnieć atmosferę tamtych dni i słowa, które zostały wypowiedziane.

– Tematem tego spotkania jest „Zawsze w drodze. Nigdy nie wykorzenieni”. Wiara w Chrystusa daje nam nie tylko jakąś pewność, ale także odwagę, by wyruszyć w drogę. Bóg jest z nami także teraz, kiedy szukamy na nowo, jak budować Europę – mówił przed rozpoczęcie ESM brat Alois Löser, przeor ekumenicznej Wspólnoty Taizé.

– To słowa, które opisują życie św. Urszuli Ledóchowskiej. Czujemy, że młodzi chcieliby żyć taką wiarą, która sprawia, że wyruszają w drogę. Wiarą, która tworzy przyjaźń – między młodymi, ale także między pokoleniami. Wiele osób starszych przyjęło młodych pielgrzymów. Chcieliśmy podziękować za to Bogu i modlimy się, aby Duch Święty kontynuował pracę w sercach tak wielu ludzi – mówił na zakończenie spotkania przeor wspólnoty Taizé.

Jakże prorocze okazują się być te słowa obecnie. W momencie, kiedy kościoły pustoszeją, a za sprawą ograniczeń związanych z pandemią gubią się relacje międzyludzkie. Dziś mocno muszą wybrzmieć słowa z Ewangelii wg św. Łukasza: „Panie, przymnóż nam wiary!”. To wołanie jest duchowym testamentem, który został przypomniany na przełomie poprzedniego roku, i który mamy obowiązek realizować. Rzeczywistość wiary jest dynamiczna – ciągle w drodze, jak pielgrzymi. To nam właśnie zostało po Taizé.

2020-12-19 20:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: Spotkanie przed wyjazdem Taizé

[ TEMATY ]

Taize

Karolina Krasowska

Spotkanie w parafii Ducha Świętego

Spotkanie w parafii Ducha Świętego

W parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze 26 listopada spotkali się ci, którzy albo już byli albo rozważają wyjazd na 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. A to już niebawem odbędzie się na polskiej ziemi, a konkretnie we Wrocławiu.

- Jest to spotkanie z jednym z Braci ze Wspólnoty Taizé, który przyjechał, żeby zaprosić młodych ludzi na Europejskie Spotkanie Młodych, ale też do samego Taizé do Francji. Brat Maciej, którego dzisiaj gościmy jest najmłodszym, czwartym z Polaków wśród Braci Zakonników – mówi ks. Daniel Geppert, który organizuje wyjazd z Zielonej Góry. – Chcieliśmy pokazać czym jest Taizé, jak to wygląda, niezdecydowanym pomóc w podjęciu decyzji o udziale w pielgrzymce, natomiast tych którzy już byli utwierdzić w tym, że to coś dobrego – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Prokuratura o sprawie odmowy wykonania aborcji: jest śledztwo; ofiara gwałtu ma 24-lata

2023-02-03 11:56

[ TEMATY ]

aborcja

śledztwo

Adobe Stock

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu media donosiły, że 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną miała zostać wykorzystana seksualnie przez swojego wujka, w wyniku czego zaszła w ciążę. Sprawa została zgłoszona organom ścigania, a dziewczynka uzyskała zaświadczenie prokuratora o zaistnieniu przesłanki warunkującej dopuszczalność terminacji ciąży. Czternastolatka wraz z ciotką miała podjąć próbę skorzystania z zabiegu aborcji w szpitalach zlokalizowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania, co skończyło się jednak niepowodzeniem z uwagi na powołanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia. Dopiero w wyniku pomocy organizacji pozarządowej ofiara skorzystała z zabiegu w jednym z warszawskich szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję