Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocławskie drogi Wyszyńskiego

Sejm ustanowił rok 2021 rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego. Ten wielki i zasłużony dla Polski kapłan wielokrotnie bywał we Wrocławiu. Możemy mówić o śląskich drogach Prymasa Tysiąclecia.

Niedziela wrocławska 52/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Wrocław

Archiwum Fundacji Obserwatorium Społeczne, spuścizna kard. Bolesława Kominka

W uchwale Sejmu czytamy, że „prymas Tysiąclecia w swojej działalności kapłańskiej zwracał uwagę na przyrodzoną godność człowieka, z której wypływają wszelkie jego prawa (...). Podkreślał konieczność zrozumienia znaczenia wolności Narodu, która dla każdego obywatela winna być wielkim dobrem i rzeczywistą wartością. Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej. Swoje nauczanie kard. Stefan Wyszyński opierał na człowieku, którego dobro powinno być centrum życia społecznego i gospodarczego każdej społeczności”.

Już w 1930 r. ks. Wyszyński spotkał w Paryżu ks. Bolesława Kominka. Było to jego pierwsze zetknięcie z pobożnością i mentalnością ludzi Śląska. Henryk Olszar, w książce zatytułowanej Stefan Kardynał Wyszyński o współczesnych kardynałach ze Śląska rodem wspomina, że Prymas Tysiąclecia określił ks. Kominka jako człowieka pogłębionego filozoficznie, teologicznie i społecznie, który w swej osobistej modlitwie był jednak jak „małe śląskie dziecko”.

Możemy być wdzięczni kard. Wyszyńskiemu za zorganizowanie życia kościelnego na ziemiach odzyskanych po 1945 r. Było to bardzo trudne zadanie, ponieważ sytuacja na Dolnym Śląsku była dramatyczna. Trzeba było uporządkować relacje pomiędzy Kościołem polskim a niemieckim, występowało duże zjawisko migracji ludności, zajmowania terenów przez przesiedleńców ze Wschodu. Wiele kościołów i obiektów sakralnych było w całkowitej ruinie. Pierwszym wymiernym znakiem działania Prymasa w naszym regionie było poświęcenie wrocławskiej katedry w 1951 r.

Później wielokrotnie przyjeżdżał do Wrocławia. Na przykład w 1965 r. lub pięć lat później, na kolejne obchody rocznic organizacji kościelnej na ziemiach zachodnich. Oprócz wspomnianego poświęcenia katedry, także udzielał tutaj sakramentu bierzmowania, święceń kapłańskich oraz osobiście włączał się w milenijne obchody na Dolnym Śląsku.

Reklama

My, współcześnie żyjący katolicy, możemy bez żadnych ograniczeń poznawać nauczanie Prymasa Wyszyńskiego. Jego niezłomna postawa wobec zła, które atakowało ze wszystkich stron, może być dla nas, wierzących, drogowskazem na obecne trudne czasy. Pamiętamy to słynne zawołanie „non possumus”, którego czasem tak bardzo brakuje w przestrzeni publicznej. U progu rozpoczynającego się roku 2021 warto przyjąć postanowienie modlitwy za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia i wypraszać potrzebne łaski dla nas, Kościoła i Ojczyzny:

Ukochany Kardynale Stefanie Wyszyński,

Opiekunie wszystkich Polaków,

Orędowniku w każdej trudnej sytuacji

rodaków, Ojcze narodu polskiego,

Obrońco uciśnionego,

Proszę dziś o Twoje wstawiennictwo

do Boga jedynego [intencja...].

Wiem, że nie opuścisz mnie w potrzebie,

Ty wspierałeś w trudach każdego

człowieka,

Głosiłeś dobrą nowinę,

Broniłeś od złego,

Pomagałeś podnieść z upadku,

ofiarując całego siebie.

Wierzę, że i teraz wstawiasz się za nami do Boga Miłosiernego,

Wypraszając łaski

ze Świętymi w Niebie.

Ojcze Nasz...

Zdrowaś Maryjo...

Chwała Ojcu...

2020-12-19 20:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księża wyświęceni przez kard. Wyszyńskiego razem odprawią Mszę

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja

księża

Karol Porwich/Niedziela

Księża wyświęceni przez kard. Stefana Wyszyńskiego odprawią wspólnie Mszę św. “o owoce beatyfikacji” w przyszłą sobotę, 28 sierpnia w Archikatedrze Warszawskiej. Mszy św. przewodniczyć będzie metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.

Będzie to ostatnia z comiesięcznych Mszy św. “o obfite owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego”. Od momentu rozpoczęcia przygotowań do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia w listopadzie 2019, księża i wierni gromadzili się w Archikatedrze Warszawskiej 21 razy, 28 dnia każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję