Reklama

Niedziela Łódzka

Ekumenizm to wspólne działanie

Ruch ekumeniczny, którego zasady zostały określone na Soborze Watykańskim II, a następnie wyjaśnione w nauczaniu papieży, nadal wśród wierzących ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników.

Niedziela łódzka 3/2021, str. I

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Ks. Paweł Kłys

Kościół łódzki może służyć jako przykład różnorakich działań ekumenicznych

Kościół łódzki może służyć jako przykład różnorakich działań ekumenicznych

Na zakończenie Weekendu Formacji Ekumenicznej, który kilka miesięcy temu odbywał się w Łodzi, abp Grzegorz Ryś powiedział, że żyjemy w czasach, kiedy papieże mówią nam o nowej Pięćdziesiątnicy w Kościele: – W czasach, w których nie rozumiemy wszystkich dróg działania Ducha Świętego, z pewnością jedną z tych dróg jest ekumenizm – jedność na wiele sposobów. To jest Kościół, który nadchodzi.

Chcąc nakierować czytelnika na katolickie zasady ekumenizmu, zachęcam w rozpoczynającym się Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan do lektury encykliki Jana Pawła II Ut unum sint (Aby byli jedno). Papież pisze w niej m.in. o wspólnym szukaniu prawdy, szczególnie prawdy o Kościele. Taka postawa wspólnego działania nie jest obca wielokulturowej Łodzi i wielowyznaniowej archidiecezji łódzkiej.

Ks. Wincenty Tymieniecki – późniejszy biskup i pierwszy ordynariusz nowo powstałej diecezji łódzkiej – w czasie I wojny światowej wraz z pastorem Rudolfem Gundlachem stali na czele Komitetu Niesienia Pomocy Biednym. Było to jedno z wielu działań ekumenicznych, które podejmowano w Łodzi, a następnie w miastach nowo powstałej diecezji.

– Chcąc zrozumieć wzajemne relacja międzyreligijne, wystarczy wejść do łódzkiej katedry i zobaczyć w niej elementy ufundowane przez rodziny żydowskie czy też luterańskie. Warto również udać się do katedry prawosławnej, której komitet budowy tworzyło trzech największych łódzkich przedsiębiorców: katolik, ewangelik i Żyd. Na początku wieku XX takie postawy nie były normą – podkreśla abp Ryś. Innym wymownym znakiem ekumenicznej otwartości jest ołtarz główny w katolickiej świątyni Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi, którego fundatorem był ewangelik.

To historia, a jak wygląda teraźniejszość? Już od dłuższego czasu daje się zauważyć, że między duchownymi różnych wyznań, skupionych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, panuje przyjaźń, która przekłada się też i na wspólne działania. A tych nie brakuje. Oczywiście na szczególną uwagę zasługują wspólne modlitwy, a wśród nich Ekumeniczna Droga Krzyżowa ulicami Łodzi i Ekumeniczna Droga Światła. Innym działaniem była wspólna Pielgrzymka Ekumeniczna do Ziemi Świętej, której owocem jest powstała w 2019 r. pierwsza w Polsce Ekumeniczna Szkoła Biblijna. Warto wspomnieć także o spotkaniach „Religia w dialogu”, które organizowane są w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, czy też o corocznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom podejmowanej przez organizacje charytatywne Kościołów: ewangelicko-augsburskiego, rzymskokatolickiego i prawosławnego.

Reklama

Kolejny znak dążenia do jedności przyniosła nam tegoroczna uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas której w rolę trzech króli przynoszących dary dzieciom z Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej i Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci wcielili się abp Grzegorz Ryś, bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego i bp Jan Cieślar z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Jak wskazują powyższe przykłady, dialog może być oparty nie tylko na deklaracjach, ale na realnych działaniach.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niestrudzenie iść za światłością

„Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” - pod takim hasłem przedstawiciele kilku chrześcijańskich wyznań spotkali się na modlitwie w kościele św. Jadwigi Królowej w Kielcach na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Ekumenicznemu nabożeństwu przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Przy ołtarzu wspólnie modlili się m.in. ks. Władysław Tyszuk z Kościoła Prawosławnego ks. Wojciech Rudkowski z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz pastor dr Andrzej Jeziernicki z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej. Modlitewne spotkanie rozpoczął ks. prof. Przemysław Kantyka Dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. - Bracia i siostry, dzisiaj z wiernymi w czterech krańcach świata gromadzimy się aby wspólnie zanosić modlitwy o jedność chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Święty król

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

Wikipedia

Św. Stefan Węgierski ur. ok. 969 r. w Ostrzyhomiu (Esztergom), zm. 15 sierpnia 1038 r. w Ostrzyhomiu

Św. Stefan Węgierski
ur. ok. 969 r. w Ostrzyhomiu (Esztergom), zm. 15 sierpnia 1038 r. w Ostrzyhomiu

Święty Stefan wyróżniał się nabożeństwem do Matki Bożej. Sakramentu bierzmowania udzielił mu św. Wojciech (według legendy również sakramentu chrztu). Jako król umacniał i jednoczył państwo.

Był synem księcia węgierskiego Gejzy i Adelajdy – córki księcia polskiego Mieszka I. W 995 r. poślubił bł. Gizelę, siostrę św. Henryka II, cesarza Niemiec. Po śmierci ojca w 997 r. i pokonaniu wielmożów objął rządy. Należał do dynastii Arpadów. Jako król węgierski okazał się budowniczym chrześcijańskiej Europy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wotum za Cud nad Wisłą

2022-08-16 16:30

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Piotr Drzewiecki

W 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Świątynia jest wotum łodzian za Cud na Wisłą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję