Reklama

Niedziela Łódzka

Dary od sześciu tysięcy królów

5 ciężarówek darów dla najmłodszych oraz blisko 300 tys. zł przekazali uczestnicy Orszaku Trzech Króli 2021 – „Jednak idziemy”.

Niedziela łódzka 3/2021, str. III

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Archiwum parafii

Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie

Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie

Ofiarność łodzian przekroczyła nasze oczekiwania. W przeddzień uroczystości Objawienia Pańskiego do późnych godzin nocnych wolontariusze sortowali i pakowali dary. Zapakowaliśmy 5 samochód ciężarowych darów – mówi ks. Grzegorz Matynia, odpowiedzialny za Orszak Trzech Króli w Łodzi.

W tym roku miał on charakter charytatywnej zbiórki. Od IV Niedzieli Adwentu we wszystkich parafiach łódzkich zbierane były dary dla Domu Samotnej Matki. Jednocześnie prowadzona była zbiórka funduszy na sprzęt medyczny dla Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci przy ul. Łupkowej. Wpłat można było dokonywać na stronie dobromat24.pl .

– W Wigilię Bożego Narodzenia rozpoczęto akcję: „Orszak. Jednak idziemy!”. Wzięły w niej udział tysiące ludzi. Ma on charakter charytatywny. Jeśli nie możemy zaświadczyć o Bogu, idąc wielkim orszakiem przez miasto, możemy zaświadczyć o Nim przez dzieła miłosierdzia. Zaczynaliśmy nasza inicjatywę od pomysłu zebrania nieco darów dla dzieci z Domu Samotnej Matki i dla Hospicjum dla Dzieci przy ul. Łupkowej. Chcieliśmy zebrać 100 tys. zł na 5 respiratorów. Zebraliśmy 300 tys. zł, za które hospicjum zakupi całe stanowiska dla dzieci potrzebujących pomocy. Ponad 1700 osób wzięło udział w tej składce. A dary składane przy szopkach pochodziły od ponad 4 tys. ludzi. Dziś nie ma w naszym orszaku Trzech Króli. W naszym orszaku idzie 6 tys. królów. Każdy złożył swój dar, jaki mógł. Właśnie dlatego, że przyjęliśmy Jezusa w małym potrzebującym dziecku, to Pan Bóg objawił się wśród nas jako Miłosierdzie – podsumowuje abp Grzegorz Ryś.

W uroczystość Objawienia Pańskiego po Mszy św. w katedrze abp Grzegorz Ryś wraz z bp. Janem Cieślarem – hierarchą Kościoła ewangelicko-augsburskiego, oraz bp. Markiem Izdebskim – duchownym Kościoła ewangelicko-reformowanego, udali się z darami do Domu Samotnej Matki oraz Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo

Niedziela małopolska 3/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Adam Wojnar

Kardynał wita się z Jezuskiem

Kardynał wita się z Jezuskiem

Przepraszam, gdzie rozdają korony? - pyta jedna z mam na Rynku Głównym w Krakowie. Maluch, którego trzyma za rękę, ma nos spuszczony na kwintę. Choć wszystkie tekturowe ozdoby już rozdano, to jednak chłopczyk ma szczęście. Za chwilę mała główka zostaje „ukoronowana”, a uśmiech dziecka jest najlepszą nagrodą dla osoby, która oddała mu swoją koronę. Mama rusza z synkiem pod scenę, gdzie trwa jeszcze kolędowanie.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie ziół – zwyczaj stary i ciągle żywy

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół, toteż w pobożności ludowej nosi ona nazwę święta Matki Boskiej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.

Zwyczaj obchodzenia tego święta sięga V wieku i jest rozpowszechniony w całym chrześcijaństwie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej. Nie ma Jej grobu ani Jej relikwii.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Bukiety z ziół i kwiatów

2022-08-16 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Piętnastego sierpnia Kościół przypomina wiernym dogmat wiary katolickiej, ogłoszony w 1950 r. przez papieża Piusa XII, mówiący o tym, że Maryja matka Chrystusa wraz z ciałem i duszą została wzięta do nieba. - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi nie opiera się na przesłankach biblijnych, ale na tradycji. Apostołowie otworzyli grób Maryi, nie znaleźli ciała, ale było tam mnóstro pachnących kwiatów i ziół. Na tej podstawie uwierzyli, że Maryja została wniebowzięta, czyli z ciałem i duszą zabrana przez swojego syna Jezusa Chrystusa do nieba – powiedział ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję