W związku z tym została przygotowana specjalna mapa, na której są zaznaczone kościoły i kaplice znajdujące się na granicy regionu dawnego Księstwa Cieszyńskiego. Akcja polega na odwiedzeniu tych obiektów sakralnych z modlitwą różańcową na ustach. Każdy zainteresowany może wziąć w niej udział we własnym zakresie i w dowolnym terminie.
Inspiracją do zorganizowania akcji stała się 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. – Papież był wielkim propagatorem Różańca oraz miłośnikiem gór. Dlatego głównym celem akcji jest zachęcenie do modlitwy różańcowej połączonej z nawiedzeniem miejsc sakralnych Śląska Cieszyńskiego. Przy każdym z kościołów należy zmówić cząstkę Różańca zaznaczoną na mapie. Czas odmawiania Różańca jest nieograniczony – informuje Akcja Katolicka, dodając, że chce w ten sposób również popularyzować walory turystyczne i historię Śląska Cieszyńskiego oraz znajomość granic geograficznych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Trasa liczy ok. 270 km i można ją pokonać na różne sposoby: pieszo, rowerem, dowolnym środkiem lokomocji, zdobywając dowolne stopnie na wzór górskich odznak turystycznych. Dla piechurów wyznaczono 3 stopnie: złota piesza – należy przejść piechotą całą trasę bez przerwy w ciągu najwyżej jednego tygodnia; srebrna piesza obejmuje już szerszy termin – w pięciu następujących po sobie tygodniach trzeba przejść piechotą całą trasę poszczególnymi „etapami-dziesiątkami”; żeby zdobyć brązową pieszą, można całą trasę przejść w dowolnym czasie.
Analogicznie z powyższym dla rowerzystów Akcja Katolicka również wyznaczyła 3 stopnie: złota rowerowa – trzeba przejechać na rowerze całą trasę w ciągu jednego tygodnia; srebrna rowerowa – przejechanie na rowerze całej trasy poszczególnymi „etapami-dziesiątkami” w pięciu następujących po sobie tygodniach; brązowa rowerowa – przejechanie na rowerze całej trasy poszczególnymi „etapami-dziesiątkami” w dowolnym czasie.
Natomiast osoby, które będą poruszać się dowolnym środkiem lokomocji, chcąc zdobyć małą złotą, pokonują całą trasę w ciągu jednego dnia. Aby otrzymać małą srebrną, mają do dyspozycji 5 następujących po sobie dni. Na małą brązową wystarczy pokonać trasę poszczególnymi „etapami-dziesiątkami” w dowolnym czasie.
Mapa z zaznaczonymi miejscami docelowymi znajduje się na stronie parafii w Zamarskach: www.parafia.zamarski.pl w zakładce: Z Różańcem. Zdobywcy otrzymają specjalny certyfikat/dyplom. Warunkiem jest wykonanie zdjęcia odwiedzonego miejsca i i przesłanie na adres: konkurs@zamarski.pl.