Reklama

Niedziela Małopolska

Silniejsze więzi

Proboszcz katedry wawelskiej ks. Zdzisław Sochacki został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Bazyliki Katedralnej Notre-Dame w Chartres we Francji. 

Niedziela małopolska 10/2021, str. I

[ TEMATY ]

współpraca

Anna Bandura

Dostrzeżono m.in. zaangażowanie ks. Zdzisława Sochackiego w budowanie więzi pomiędzy archidiecezją krakowską a diecezją Chartres

Dostrzeżono m.in. zaangażowanie ks. Zdzisława Sochackiego w budowanie więzi pomiędzy archidiecezją krakowską a diecezją Chartres

Uroczystość wręczenia honorowej nominacji odbyła się 28 lutego w czasie Mszy św. w katedrze na Wawelu. Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który w słowie wstępnym przypomniał, że celebracja związana jest z nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia i kultem Ojca Świętego Jana Pawła II, „zaszczepionymi przez związki ks. prał. Zdzisława z diecezją Chartres”.

Owoce współpracy

Decyzję o mianowaniu nowego kanonika podjął, w porozumieniu z kapitułą francuskiej katedry, bp Philippe Christory. Akt nominacyjny na ręce ks. Sochackiego złożył  ks. kan. Dominique Aubert, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gallardon.

Po odebraniu godności kanonickiej proboszcz katedry wawelskiej podkreślił, że spotkania między przedstawicielami zaprzyjaźnionych kapituł odbywają się od wielu lat i są wyrazem wielkiej życzliwości między Kościołem polskim i francuskim. Duchowny przypomniał także o związkach historycznych łączących obydwa kraje i przywołał osobę św. Stanisława, który właśnie w Chartres miał zdobywać wiedzę i doświadczenie, by później przewodzić Kościołowi w Krakowie. Związki z Francją posiadała również pochodząca z rodu Andegawenów św. Jadwiga Królowa. – Cieszę się, że te związki historyczne między dwiema katedrami i diecezjami podtrzymywane są do dzisiejszych czasów – zaznaczył proboszcz.

Bezcenny dar

Reklama

Na znak „podziękowania i głębokiej komunii” z kard. Dziwiszem, Kościołem polskim i krakowskim bracia Francuzi pozostawili w katedrze wawelskiej wielki dar: relikwiarz zawierający fragment chusty Najświętszej Maryi Panny, czczony w katedrze w Chartres od 876 r. Ksiądz kanonik Dominique Aubert przypomniał, że kard. Dziwisz przekazał sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Gallardon relikwie św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz św. Jana Pawła II, a także sutannę papieską świętego Polaka.

Homilię wygłosił ks. Jacek Urban. Kapłan nawiązał do fragmentu Ewangelii o przemienieniu na górze Tabor. – Nasze życie rozpościera się niejako między górą Moria – górą Próby, a górą Przemienienia – górą Tabor. Żyjemy w dolinach i patrzymy na światło z góry Przemienienia (…), na światło niezbędne do życia. Dlatego wychodźmy na górę Tabor. Każda adoracja jest wejściem na tę górę – powiedział kapłan. – Będąc na wzgórzu wawelskim, wspominamy wzgórze, na którym znajduje się katedra w Chartres. To także miejsce przemienienia. Wielu potwierdza to niezwykłe zjawisko, wyrażając je w słowach, że ten, kto wchodzi do katedry jako turysta, wychodzi z niej jako pielgrzym – dodał ks. Urban, nawiązując do jednej z najpiękniejszych gotyckich świątyń Francji.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka współpracuje ze szkołą

[ TEMATY ]

współpraca

Renata Olczyk – wiceprezes DIAK

Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej podpisał porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie.

27 lutego w gabinecie dyrektora Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie podpisano porozumienie o wzajemnej współpracy. Porozumienie sygnowali: dyrektor Augustyna mgr Jacek Grzegorzewski i prezes DIAK dr Artur Dąbrowski.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje na dobre rozeznanie powołania

2023-02-01 12:37

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje powołaniowe

ks. Mirosław Benedyk

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

Duszpasterstwo Powołań jeszcze przed feriami zimowymi zaprasza na rekolekcje do świdnickiego seminarium. Udział w wydarzeniu mogą wziąć nawet uczniowie szkół podstawowych.

- Zapraszamy do udziału w rekolekcjach dla młodzieży męskiej. Tytuł rekolekcji - „Na Twoje słowo” (Łk 5,5) to jednocześnie ich program. W tym roku chcemy przeżyć je w atmosferze skupienia, ucząc się tego, w jaki sposób czytać Pismo Święte, żeby usłyszeć to, co Bóg do nas mówi. Przez trzy dni będziemy się wspólnie modlić i rozważać słowo Boże. Każdy będzie miał możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z kapłanem oraz spowiedzi świętej – zachęca ks. Piotr Gołuch - Diecezjalny Duszpasterz Powołań.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję