Reklama

Polska

Gniezno: uroczystości świętowojciechowe z udziałem prymasów Węgier i Czech

Tradycyjnie w pierwszy weekend po przypadającym 23 kwietnia wspomnieniu św. Wojciecha – patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej odbędą się w Gnieźnie uroczystości odpustowe ku czci biskupa-męczennika. Niedzielnej sumie stanowiącej centralny punkt obchodów przewodniczyć będzie Prymas Węgier kard. Péter Erdö.

[ TEMATY ]

Gniezno

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Gniezna przyjedzie także Prymas Czech kard. Dominik Duka oraz arcybiskupi, biskupi i duchowni zza wschodniej i zachodniej granicy m.in.: abp Sigitas Tamkevičius metropolita koweński (Litwa), metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, pochodzący z archidiecezji gnieźnieńskiej abp Tomasz Peta z Astany w Kazachstanie oraz bp Gerhard Feige z diecezji magdeburskiej (Niemcy).

Gniezno gościć będzie także kilkudziesięciu polskich hierarchów, m.in. kard. Henryka Gulbinowicza, emerytowanego ordynariusza wrocławskiego, kard. Kazimierza Nycza z Warszawy, przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego oraz nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, który tradycyjnie wręczy krzyże misyjne misjonarzom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak informuje ks. Zbigniew Przybylski, kanclerz i rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, uroczystości odpustowe rozpoczną się tradycyjnie I Nieszporami ku czci św. Wojciecha sprawowanymi w sobotni wieczór (25 kwietnia) w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca i z homilią biskupa opolskiego Andrzeja Czai. W czasie nabożeństwa Prymas Polski poświęci i nałoży płaszcze nowym członkom Towarzystwa św. Wojciecha, które świętuje w tym roku ćwierćwiecze istnienia.

„Po zakończeniu nieszporów, około godz. 20.30, z katedry gnieźnieńskiej wyruszy procesja z relikwiami biskupa-męczennika, która przejdzie na Wzgórze Zbarskie do kościoła pw. św. Michała Archanioła. Tam słowo do zgromadzonych wygłoszą księża prymasi i hierarchowie z zagranicy” – mówi ks. Przybylski.

„W niedzielny ranek, o godz. 9.15 sprzed kościoła św. Michała Archanioła wyruszy druga procesja, w której relikwie patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej przeniesione zostaną na Plac św. Wojciecha u podnóża katedry. O godz. 10.00 rozpocznie się Msza św. odpustowa pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Węgier kard. Pétera Erdö. Msza św. będzie sprawowana po łacinie. Jak co roku w czasie Eucharystii nuncjusz apostolski poświęci i nałoży krzyże misyjne świeckim i duchownym misjonarzom” – dodaje rzecznik gnieźnieńskiej Kurii.

Reklama

Uroczystości świętowojciechowe zakończą się w niedzielne popołudnie, o godz. 16.00, Drugimi Nieszporami sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego i z homilią biskupa pomocniczego kaliskiego Łukasza Buzuna.

Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Prymas Polski abp Wojciech Polak udzieli błogosławieństwa dzieciom. Tradycję tą kultywował rokrocznie już kard. Stefan Wyszyński, któremu „pomagał” arcybiskup krakowski Karol Wojtyła. W pamięci wielu zachował się obraz długich kolejek ustawiających się do Prymasa Tysiąclecia i znacznie krótszych stojącym przy metropolicie krakowskim. Wówczas nikt nie przypuszczał, że pod gnieźnieńską katedrą błogosławi przyszły papież i święty.

Podczas tegorocznych uroczystości upamiętniony zostanie także kard. Józef Glemp. Przed sumą odpustową w katedrze abp Wojciech Polak poświęci i odsłoni epitafium poświęcone kardynałowi. Tablica zawiśnie w ambicie naprzeciw pomnika kard. Wyszyńskiego. Obejrzeć będzie można również wystawę przygotowaną przez inowrocławski Instytut Prymasa Józefa Glempa.

Świętowojciechowym obchodom, jak co roku, towarzyszyć będzie pielgrzymka młodych do grobu i relikwii patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. Młodzi pielgrzymować będą pieszo i autokarami, a towarzyszyć im będzie hasło „Jedno serce”. O godz. 14.00 wspólnie z misjonarzami będą uczestniczyć w Mszy św. Gościem specjalnym tegorocznego pielgrzymowania będzie ks. Krzysztof Dukielski, z-ca dyrektora Krajowego Biura Organizacji Światowych Dni Młodzieży, koordynator ogólnopolskiego programu „Serce 2.0”, który wygłosi do młodych homilię i konferencję.

Uroczystości będą również sposobnością do przypomnienia i uczczenia przypadającej w tym roku 990. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Po nim w Gnieźnie koronowało się jeszcze czterech władców: Mieszko II (również w 1025 roku), Bolesław Śmiały (1076), Przemysł II (1296) i Wacław II (1300).

Reklama

„Musimy mieć świadomość, że złożenie ciała zamordowanego przez Prusów Wojciecha tutaj, w Gnieźnie, na Wzgórzu Lecha, w decydujący sposób przyczyniło się najpierw do utworzenia w tym miejscu pierwszej, niezależnej polskiej metropolii, a później także do otrzymania przez Bolesława Chrobrego korony królewskiej” – przypomina ks. Przybylski.

Uroczystości będą transmitowane przez Radio Maryja (I nieszpory i suma odpustowa), TVP Polonia (suma odpustowa) oraz lokalnie Radio Plus Gniezno (I nieszpory, suma i II nieszpory).

2015-04-21 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: Seminarium czterech diecezji zainaugurowało rok formacyjny

[ TEMATY ]

seminarium

Poznań

Gniezno

Bydgoszcz

Kalisz

wikipedia/autor:Macpach1234 na licencji Creative Commons

Budynek poznańskiego seminarium

Budynek poznańskiego seminarium

Rozpoczęcie roku formacyjnego i akademickiego łączy w sobie zarówno uroczystą inaugurację we wspólnocie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, jak i obchody 25-lecia powstania Wydziału Teologicznego UAM. Świętujemy razem, bo przecież razem stanowimy tę szczególną wspólnotę formacyjną i akademicką, która nas gromadzi - mówił w Poznaniu prymas Polski abp Wojciech Polak podczas inauguracji roku formacyjnego seminarium czterech diecezji - gnieźnieńskiej, poznańskiej, kaliskiej i bydgoskiej.

W uroczystej inauguracji wzięli udział abp Stanisław Gądecki, bp Damian Bryl i bp Krzysztof Włodarczyk, oraz biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak, Łukasz Buzun i Radosław Orchowicz. Obecni byli prorektorzy poznańskich uczelni - Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Michał Banaszak, Uniwersytetu Medycznego prof. Edmund Grześkowiak i Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Piotr Goliński, oraz prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. Filip Kaczmarek.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Jubileusz 125-lecia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-05-29 09:20

Paweł Wysoki

Parafia św. Agnieszki w Lublinie świętowała jubileusz 125-lecia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Uroczystość poprzedziły rekolekcje maryjne, prowadzone przez o. prof. Mirosława Chmielewskiego ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Ojców Redemptorystów). - Naszym celem jest przypomnienie, ożywienie i odnowienie nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz zachęcenie parafian do wspólnej modlitwy maryjnej - powiedział proboszcz i dziekan ks. Kazimierz Gacan. - W każdą środę o godz. 18 w świątyni na Kalinowszczyźnie sprawowana jest Msza św. i nabożeństwo do Matki Bożej. Przychodzą na nie wierni, by uczcić Matkę Najświętszą, która nieustannie pomaga, i polecić Jej troski, by je złożyła u stóp Jezusa Chrystusa - powiedział duszpasterz, zapraszając do wspólnej modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 30.): Słup soli czy sól ziemi?

2024-05-29 22:32

[ TEMATY ]

#PodcastUmajony

Materiał prasowy

Jak nie stracić nadziei w świecie pełnym cierpienia? W jaki sposób omijać duchowe zagrożenia? I czy te dzisiejsze czasy naprawdę są aż takie złe? Zapraszamy na trzydziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym spojrzeniu na niebezpieczeństwa zewnętrzne i wewnętrzne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję