Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dom – Przestrzeń Opatrzności

To nazwa nowego domu dla niepełnosprawnych chłopców. Jego budowę rozpoczęły siostry ze Skoczowa.

Niedziela bielsko-żywiecka 26/2021, str. V

[ TEMATY ]

Skoczów

niepełnosprawność

Siostry Służebniczki Dębickie

Chłopcy prezentują figurki bł. Edmunda Bojanowskiego

Chłopcy prezentują figurki bł. Edmunda Bojanowskiego

Siostry Służebniczki Dębickie, które prowadzą w Skoczowie dom dla chłopców z niepełnosprawnością intelektualną, marzą o wybudowaniu nowego Domu Przestrzeń Opatrzności. O inicjatywie opowiedziały w niedzielę 13 czerwca w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. W tym dniu zainaugurowały Rok bł. Edmunda Bojanowskiego w zgromadzeniu z okazji 150. rocznicy jego śmierci, którą będą przeżywać 7 sierpnia br. Tydzień później, 20 czerwca, gościły w konkatedrze żywieckiej, gdzie chłopcy wystawili pantomimę, a wierni mieli okazję wesprzeć ofiarą planowane dzieło.

Jak podkreśla w rozmowie z naszą redakcją dyrektor Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek s. Honorata Klonowska, pomysł budowy obiektu kiełkował w sercach sióstr już od wielu lat, tylko potrzeba było zgody przełożonych na budowę. Przed epidemią siostry wraz z chłopcami wystawiły pantomimę w Simoradzu. Wówczas burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, dowiadując się o problemach Domu dla Chłopców, przejął się sprawą i zachęcał władze zakonne, by spróbować podjąć realizację planowanej budowy projektu. Tym samym podjęto działania, by ocenić możliwości zabudowy przy obecnie istniejącym budynku, jednak wybuchła epidemia, która wstrzymała działania. Dopiero teraz, gdy sytuacja zrobiła się lepsza, służebniczki postanowiły działać. Obecnie projekt jest w trakcie opracowania wraz z pozyskiwaniem pozwoleń i uzgodnień co do warunków w zaplanowanej lokalizacji.

– W naszym przedsięwzięciu inspiruje nas postać bł. Edmunda Bojanowskiego, który wszystkie sprawy powierzał Bożej Opatrzności. Stąd nazwa projektu, który posłuży 39 wyjątkowym niepełnosprawnym chłopcom, którzy są dla nas darem i zadaniem, skarbem nie do końca jeszcze odkrytym – zaznacza s. Honorata.

Skoczowskie służebniczki opiekują się niepełnosprawnymi chłopcami z pomocą wykwalifikowanego personelu. Obecnie 23 podopiecznych mieszka w budynku z 1910 r., a w sąsiadującym wynajmowanym – 16. Zabytkowy budynek zupełnie nie jest przystosowany do opieki nad chorymi intelektualnie i brakuje w nim miejsca na pomieszczenia do terapii, rehabilitacji czy zabawy. Dlatego obok już istniejącego będzie zbudowany nowy dom. Natomiast w starym pozostanie kaplica, biura, kuchnia, pralnia oraz powstaną pomieszczenia do celów terapii, rehabilitacji i gabinety dla specjalistów.

Reklama

Do realizacji dzieła potrzebne są ogromne nakłady finansowe, gdyż całość wyceniono na 12 mln zł. Obecnie siostry chcą zrealizować pierwszy etap – czyli zgromadzić 900 000 zł na pokrycie kosztów projektu i wykonania fundamentów, co bez pomocy ludzi dobrej woli nie będzie możliwe.

Chłopcy włączają się aktywnie w to dzieło. W ramach terapii zajęciowej razem z opiekunami i wolontariuszami wykonują figurki bł. Edmunda Bojanowskiego. Jeden z nich, Grześ Dostatni, maluje obrazy. Wspomniane przedmioty można zakupić na nowo powstałej stronie: przestrzenopatrznosci.pl, gdzie jest więcej informacji o możliwościach wsparcia.

Chłopcy występują również jako aktorzy w ewangelizacyjnych pantomimach, z którymi można ich zapraszać do parafii. Od 13 czerwca br. siostry modlą się i poszczą w intencji rozwoju dzieła, zachęcając do włączenia się w pomoc w jego realizacji.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy nowych diakonów

Niedziela bielsko-żywiecka 21/2020, str. I

[ TEMATY ]

klerycy

święcenia diakonatu

Skoczów

PB

Nowi diakoni razem z biskupem, wychowawcami seminaryjnymi i proboszczami swoich rodzinnych parafii

Nowi diakoni razem z biskupem, wychowawcami seminaryjnymi i proboszczami swoich rodzinnych parafii

W Skoczowie – mieście urodzenia św. Jana Sarkandra – 8 maja bp Roman Pindel udzielił święceń diakonatu trzem klerykom naszej diecezji.

Diakonami zostali ustanowieni: Wojciech Kamiński z parafii św. Wojciecha w Dankowicach, Maciej Pawlik z parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej oraz Paweł Stawarczyk z parafii św. Jozafata Kuncewicza w Marklowicach Górnych.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej nt. działań komisji ws. zdarzenia w Dąbrowie G.

2023-09-22 13:21

[ TEMATY ]

oświadczenie

Red.

Przedstawiamy Komunikat Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej nt. działań komisji ws. zdarzenia w Dąbrowie G.

Poniżej treść Komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Mecenas Zorski o wyroku TSUE: kolejny krok ku przyspieszeniu tzw. "spraw frankowych"

2023-09-25 10:02

[ TEMATY ]

bank

Adobe Stock

Wyrok TSUE to kolejny krok ku uproszczeniu tzw. "spraw frankowych" - ocenił mecenas Andrzej Zorski, komentując dla PAP rozstrzygnięcie trybunału. Dla osób walczących w sądach oznacza to częściowe przyspieszenie spraw - dodał.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że na podstawie przekazanych przez bank informacji konsument powinien zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej w razie znacznej deprecjacji waluty, w której uzyskuje dochody, względem waluty rozliczeniowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję