Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dom – Przestrzeń Opatrzności

To nazwa nowego domu dla niepełnosprawnych chłopców. Jego budowę rozpoczęły siostry ze Skoczowa.

Niedziela bielsko-żywiecka 26/2021, str. V

[ TEMATY ]

Skoczów

niepełnosprawność

Siostry Służebniczki Dębickie

Chłopcy prezentują figurki bł. Edmunda Bojanowskiego

Chłopcy prezentują figurki bł. Edmunda Bojanowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siostry Służebniczki Dębickie, które prowadzą w Skoczowie dom dla chłopców z niepełnosprawnością intelektualną, marzą o wybudowaniu nowego Domu Przestrzeń Opatrzności. O inicjatywie opowiedziały w niedzielę 13 czerwca w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. W tym dniu zainaugurowały Rok bł. Edmunda Bojanowskiego w zgromadzeniu z okazji 150. rocznicy jego śmierci, którą będą przeżywać 7 sierpnia br. Tydzień później, 20 czerwca, gościły w konkatedrze żywieckiej, gdzie chłopcy wystawili pantomimę, a wierni mieli okazję wesprzeć ofiarą planowane dzieło.

Jak podkreśla w rozmowie z naszą redakcją dyrektor Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek s. Honorata Klonowska, pomysł budowy obiektu kiełkował w sercach sióstr już od wielu lat, tylko potrzeba było zgody przełożonych na budowę. Przed epidemią siostry wraz z chłopcami wystawiły pantomimę w Simoradzu. Wówczas burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, dowiadując się o problemach Domu dla Chłopców, przejął się sprawą i zachęcał władze zakonne, by spróbować podjąć realizację planowanej budowy projektu. Tym samym podjęto działania, by ocenić możliwości zabudowy przy obecnie istniejącym budynku, jednak wybuchła epidemia, która wstrzymała działania. Dopiero teraz, gdy sytuacja zrobiła się lepsza, służebniczki postanowiły działać. Obecnie projekt jest w trakcie opracowania wraz z pozyskiwaniem pozwoleń i uzgodnień co do warunków w zaplanowanej lokalizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W naszym przedsięwzięciu inspiruje nas postać bł. Edmunda Bojanowskiego, który wszystkie sprawy powierzał Bożej Opatrzności. Stąd nazwa projektu, który posłuży 39 wyjątkowym niepełnosprawnym chłopcom, którzy są dla nas darem i zadaniem, skarbem nie do końca jeszcze odkrytym – zaznacza s. Honorata.

Skoczowskie służebniczki opiekują się niepełnosprawnymi chłopcami z pomocą wykwalifikowanego personelu. Obecnie 23 podopiecznych mieszka w budynku z 1910 r., a w sąsiadującym wynajmowanym – 16. Zabytkowy budynek zupełnie nie jest przystosowany do opieki nad chorymi intelektualnie i brakuje w nim miejsca na pomieszczenia do terapii, rehabilitacji czy zabawy. Dlatego obok już istniejącego będzie zbudowany nowy dom. Natomiast w starym pozostanie kaplica, biura, kuchnia, pralnia oraz powstaną pomieszczenia do celów terapii, rehabilitacji i gabinety dla specjalistów.

Reklama

Do realizacji dzieła potrzebne są ogromne nakłady finansowe, gdyż całość wyceniono na 12 mln zł. Obecnie siostry chcą zrealizować pierwszy etap – czyli zgromadzić 900 000 zł na pokrycie kosztów projektu i wykonania fundamentów, co bez pomocy ludzi dobrej woli nie będzie możliwe.

Chłopcy włączają się aktywnie w to dzieło. W ramach terapii zajęciowej razem z opiekunami i wolontariuszami wykonują figurki bł. Edmunda Bojanowskiego. Jeden z nich, Grześ Dostatni, maluje obrazy. Wspomniane przedmioty można zakupić na nowo powstałej stronie: przestrzenopatrznosci.pl, gdzie jest więcej informacji o możliwościach wsparcia.

Chłopcy występują również jako aktorzy w ewangelizacyjnych pantomimach, z którymi można ich zapraszać do parafii. Od 13 czerwca br. siostry modlą się i poszczą w intencji rozwoju dzieła, zachęcając do włączenia się w pomoc w jego realizacji.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25. rocznica wizyty Papieża w Skoczowie. Odpust sarkandrowski online

[ TEMATY ]

papież

odpust

św. Jan Sarkander

św. Jan Paweł II

Skoczów

Monika Jaworska

Relikwie św. Jana Pawła II (z lewej) i św. Jana Sarkandra (obok) w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.

Relikwie św. Jana Pawła II (z lewej) i św. Jana Sarkandra (obok) w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.

– Czas próby polskich sumień trwa! Musicie być mocni w wierze! Dzisiaj, kiedy zmagacie się o przyszły kształt życia społecznego i państwowego, pamiętajcie, iż zależy on przede wszystkim od tego, jaki będzie człowiek – jakie będzie jego sumienie – oto słowa, które Papież Jan Paweł II wypowiedział 25 lat temu, 22 maja 1995 r., w homilii wygłoszonej na wzgórzu Kaplicówka w Skoczowie. Odprawił tam Mszę św. dla setek wiernych, dziękując za dar kanonizacji św. Jana Sarkandra, jakiej dokonał dzień wcześniej w czeskim Ołomuńcu.

Św. Jan Sarkander urodził się w Skoczowie w 1576 r. O jego narodzinach można przeczytać w artykule: Zrodzony w piwnicy.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: Wspólnota z Taizé poprowadzi modlitwy w czasie Igrzysk Olimpijskich

2024-07-23 18:36

[ TEMATY ]

Taize

Igrzyska Olimpijskie

pixabay.com

Ekumeniczna Wspólnota z Taizé poprowadzi modlitwy w kilku paryskich i podparyskich kościołach w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich. Rozpoczną się one w stolicy Francji 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia.

Modlitwy odbędą się w ramach inicjatywy Konferencji Biskupów Francji pod nazwą Holy Games (Święte Igrzyska), którego celem jest duchowe towarzyszenie temu wielkiemu wydarzeniu sportowemu.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Zełenski odznaczył kardynała Parolina

2024-07-24 10:42

[ TEMATY ]

Ukraina

kard. Parolin

kard. Pietro Parolin

Wikimedia commons

Kardynał Pietro Parolin

Kardynał Pietro Parolin

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznaczył w Kijowie watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina orderem zasługi - poinformował ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. Jak wyjaśnił, order został przyznany za poparcie Parolina dla działań strony ukraińskiej.

Ambasador Jurasz napisał w tweecie, że prezydent odznaczył sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej po oficjalnym spotkaniu z nim, do którego doszło we wtorek. Dyplomata dodał, że order to wyraz uznania dla "nadzwyczajnej roli (Parolina) na rzecz rozwoju dwustronnych relacji i poparcia dla Ukrainy w strasznym okresie rosyjskiej agresji".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję