Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dom – Przestrzeń Opatrzności

To nazwa nowego domu dla niepełnosprawnych chłopców. Jego budowę rozpoczęły siostry ze Skoczowa.

Niedziela bielsko-żywiecka 26/2021, str. V

[ TEMATY ]

Skoczów

niepełnosprawność

Siostry Służebniczki Dębickie

Chłopcy prezentują figurki bł. Edmunda Bojanowskiego

Chłopcy prezentują figurki bł. Edmunda Bojanowskiego

Siostry Służebniczki Dębickie, które prowadzą w Skoczowie dom dla chłopców z niepełnosprawnością intelektualną, marzą o wybudowaniu nowego Domu Przestrzeń Opatrzności. O inicjatywie opowiedziały w niedzielę 13 czerwca w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. W tym dniu zainaugurowały Rok bł. Edmunda Bojanowskiego w zgromadzeniu z okazji 150. rocznicy jego śmierci, którą będą przeżywać 7 sierpnia br. Tydzień później, 20 czerwca, gościły w konkatedrze żywieckiej, gdzie chłopcy wystawili pantomimę, a wierni mieli okazję wesprzeć ofiarą planowane dzieło.

Jak podkreśla w rozmowie z naszą redakcją dyrektor Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek s. Honorata Klonowska, pomysł budowy obiektu kiełkował w sercach sióstr już od wielu lat, tylko potrzeba było zgody przełożonych na budowę. Przed epidemią siostry wraz z chłopcami wystawiły pantomimę w Simoradzu. Wówczas burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, dowiadując się o problemach Domu dla Chłopców, przejął się sprawą i zachęcał władze zakonne, by spróbować podjąć realizację planowanej budowy projektu. Tym samym podjęto działania, by ocenić możliwości zabudowy przy obecnie istniejącym budynku, jednak wybuchła epidemia, która wstrzymała działania. Dopiero teraz, gdy sytuacja zrobiła się lepsza, służebniczki postanowiły działać. Obecnie projekt jest w trakcie opracowania wraz z pozyskiwaniem pozwoleń i uzgodnień co do warunków w zaplanowanej lokalizacji.

– W naszym przedsięwzięciu inspiruje nas postać bł. Edmunda Bojanowskiego, który wszystkie sprawy powierzał Bożej Opatrzności. Stąd nazwa projektu, który posłuży 39 wyjątkowym niepełnosprawnym chłopcom, którzy są dla nas darem i zadaniem, skarbem nie do końca jeszcze odkrytym – zaznacza s. Honorata.

Skoczowskie służebniczki opiekują się niepełnosprawnymi chłopcami z pomocą wykwalifikowanego personelu. Obecnie 23 podopiecznych mieszka w budynku z 1910 r., a w sąsiadującym wynajmowanym – 16. Zabytkowy budynek zupełnie nie jest przystosowany do opieki nad chorymi intelektualnie i brakuje w nim miejsca na pomieszczenia do terapii, rehabilitacji czy zabawy. Dlatego obok już istniejącego będzie zbudowany nowy dom. Natomiast w starym pozostanie kaplica, biura, kuchnia, pralnia oraz powstaną pomieszczenia do celów terapii, rehabilitacji i gabinety dla specjalistów.

Reklama

Do realizacji dzieła potrzebne są ogromne nakłady finansowe, gdyż całość wyceniono na 12 mln zł. Obecnie siostry chcą zrealizować pierwszy etap – czyli zgromadzić 900 000 zł na pokrycie kosztów projektu i wykonania fundamentów, co bez pomocy ludzi dobrej woli nie będzie możliwe.

Chłopcy włączają się aktywnie w to dzieło. W ramach terapii zajęciowej razem z opiekunami i wolontariuszami wykonują figurki bł. Edmunda Bojanowskiego. Jeden z nich, Grześ Dostatni, maluje obrazy. Wspomniane przedmioty można zakupić na nowo powstałej stronie: przestrzenopatrznosci.pl, gdzie jest więcej informacji o możliwościach wsparcia.

Chłopcy występują również jako aktorzy w ewangelizacyjnych pantomimach, z którymi można ich zapraszać do parafii. Od 13 czerwca br. siostry modlą się i poszczą w intencji rozwoju dzieła, zachęcając do włączenia się w pomoc w jego realizacji.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Targi prac niepełnosprawnych

Niedziela bielsko-żywiecka 52/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

święta

targi

ozdoby

niepełnosprawność

Archiwum stowarzyszenia

Każdy mógł zaopatrzyć się w unikalne świąteczne ozdoby

Każdy mógł zaopatrzyć się w unikalne świąteczne ozdoby

Stowarzyszenie „Dobrze, że jesteś” zorganizowało świąteczne kiermasze w Istebnej i Koniakowie.

Jeden z kiermaszów bożonarodzeniowych odbył się w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej. Wierni mogli zaopatrzyć się w wykonane przez niepełnosprawnych: choinki, aniołki, bombki, krasnale i inne kolorowe przedmioty. – Nasi podopieczni przygotowywali się intensywnie do kiermaszów, a efekty ich pracy były niesamowite. Jedni malowali szyszki, inni szlifowali, ozdabiali bańki, a jeszcze inni przyklejali skrzydła aniołom. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej inicjatywy, oraz wszystkim, którzy podali nam pomocną dłoń – podkreśliła prezes stowarzyszenia Bogumiła Juroszek. Dochód pozyskany z kiermaszów zostanie przeznaczony na zorganizowanie zajęć warsztatowych dla osób niepełnosprawnych z Trójwsi w 2021 r.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Uratowała niejednego kapłana

2022-07-04 15:48

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Apostolat Margaretka

Katarzyna Dobrowolska

- Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ilu może uratowaliście księży, biskupów, osób. konsekrowanych swoją modlitwą. Nie chodzi o ratunek przed upadkiem, ale również o to, że waszą modlitwą dodajecie nam siły i nadziei – mówił bp Marian Florczyk w kościele na Ślichowicach do Margaretek.

Ks. bp Marian Florczyk dowiedział się, że w parafii bł. bp. Jerzego Matulewicza działa wiele wspólnot Apostolstwa Modlitwy za kapłanów i zapragnął spotkać się i wspólnie pomodlić z nimi – mówił proboszcz ks. kan. Bogdan Pękacki, witając przybyłych przedstawicieli wspólnoty z parafii oraz z sąsiednich, m.in. z parafii św. Franciszka i Hiacynty, katedry, Ducha Świętego, Bożego Miłosierdzia, z Chęcin – modlących się za kapłanów. - Czujemy tę modlitwę, jest ona nam bardzo potrzebna – mówił proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję