Reklama

Polska

Gniezno: młodzież u grobu św. Wojciecha

Kolorowe flagi, gitary, śpiewy – młodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej jak co roku przybyli do grobu i relikwii św. Wojciecha. U celu witał ich Prymas Polski. „Jesteśmy tutaj, aby od św. Wojciecha uczyć się, jak być uczniem i misjonarzem” – mówił do młodych pielgrzymów abp Wojciech Polak.

[ TEMATY ]

Gniezno

Ludmiła Pilecka/www.wikipedia.org

Doroczne pielgrzymki młodych do grobu i relikwii św. Wojciecha są obecnemu Prymasowi Polski dobrze znane. Jako biskup pomocniczy gnieźnieński często spotykał się z młodzieżą w katedrze gnieźnieńskiej , gdzie odprawiał dla nich Mszę św., a po niej nierzadko wspólnie z młodymi jadł polowy obiad. W tym roku również witał młodych pielgrzymów u św. Wojciecha, zachęcając ich, by w swoim codziennym życiu, wśród koleżanek i kolegów, byli uczniami i misjonarzami – wiernymi, odważnymi, konsekwentnymi.

„Jak niegdyś uczniowie przy Chrystusie, przysiadamy dziś przy św. Wojciechu, by od niego uczyć się świadectwa ucznia i misjonarza. Wszyscy jesteśmy wezwani do głoszenia Chrystusa, odważnie, idąc pod prąd, nie dając się dominującej kulturze, jednym sercem, czystym i wiernym” – mówił abp Polak, prosząc na koniec młodych, by się za niego modlili, aby i on mógł w taki właśnie sposób powierzone sobie zadanie wypełniać.

Wraz z młodzieżą w katedrze gnieźnieńskiej modlili się ich duszpasterze m.in. duszpasterz diecezjalny ks. Wojciech Orzechowski oraz świeccy i duchowni misjonarze, którzy jutro otrzymają krzyże misyjne z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore. Mszy św. przewodniczył były misjonarz bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Dukielski, zastępca dyrektora krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży 2016. Zachęcał młodych, by zastanowili się, jakim ziarnem jest ich serce, by zatrzymali się nad swoim dzisiaj, nie rozmyślając zawczasu o jutrze.

„Zanim zaczniesz marzyć o jutrze, pozwól zapytać się o dzisiaj, o stan twojego serca, czy ono jest czyste, czy jesteśmy jednego serca?” – mówił kapłan, dodając, że w opinii socjologów, współczesne pokolenie młodych to pokolenie skreślone, pokolenie „sieciaków”, pokolenie bez skrzydeł, które nie potrafi żyć realnie, bo swój świat przeniosło w rzeczywistość wirtualną – świat profili i podkolorowanych fotek, robionych w takich ujęciach, aby pozwoliły ukryć to czego się wstydzimy. Ten świat uzależnia jak narkotyk. Pozwala być, kim się tylko chce. Tam młodzi szukają zapomnienia i ucieczki od domu, szkoły i problemów. Ale tego świata nie ma. To nie jest życie naprawę.

Reklama

„Moje i twoje serce nie potrafi żyć wirtualnie. Ono nie nakarmi się wirtualnym szczęściem, bo to szczęście niknie jak kasowane pliki” – mówił dalej ks. Dukielski, dodając, że przecież szczęścia człowiek w życiu pragnie, o receptę na szczęście nieustannie pyta. Świat wirtualny daje namiastkę, a najczęściej przynosi rozczarowanie. „Gdzieś w głębi czujecie, że w tym wirtualnym świecie szczęścia nie znajdziecie. Zapytacie, co możemy robić? Potrzeba, by serce człowieka było zatopione w sercu Boga. Tylko Jezus Chrystus może spełnić wasze oczekiwania, tak często zawodzone przez fałszywe obietnice świata. Tylko Jezus Chrystus może dać wam odpowiedź, jaka jest recepta na szczęście” – mówił kapłan.

Młodzież pielgrzymuje do Gniezna pod hasłem „Jednym sercem”. Hasło to nawiązuje bezpośrednio do programu przygotowującego młodych do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży.

Przed uczestnikami pielgrzymki jeszcze koncert i zabawa podczas Przeglądu Piosenki Religijnej Adalbertus, który odbywa się w Miejskim Domu Kultury.

Wieczorem młodzi wezmą udział w Nieszporach o św. Wojciechu, a później, wspólnie z uczestnikami nabożeństwa, przejdzie ulicami Gniezna w procesji z relikwiami męczennika. Część uczestniczyć będzie także w jutrzejszych uroczystościach, których centralnym punktem będzie suma odpustowa na Placu św. Wojciecha koncelebrowana pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Węgier kard. Petera Erdö.

2015-04-25 19:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Jubileusz 100-lecia powstania diecezji łódzkiej

[ TEMATY ]

Gniezno

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Świętowanie jubileuszu 100-lecia powstania diecezji łódzkiej wierni rozpoczęli od pielgrzymki do Gniezna – pierwszej stolicy Polski a także pierwszej metropolii kościelnej. Do archikatedry gnieźnieńskiej – miejsca uroczystości - przyjechało ponad 20 grup parafialnych z całej diecezji, ok 1000 osób. Wierni zostali powitani przez abp Wojciecha Polaka – Prymasa Polski a następnie wysłuchali konferencji metropolity łódzkiego abp Grzegorza Rysia o roku jubileuszowym i przebudzeniu, które on przynosi oraz o nowej ewangelizacji w odnowie łódzkiego kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję