Reklama

Niedziela Lubelska

Kapłańska sztafeta

Ks. Wiesław Kosicki, dotychczasowy dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, został proboszczem parafii Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie.

Niedziela lubelska 30/2021, str. III

[ TEMATY ]

proboszcz

Katarzyna Artymiak

Symboliczne przekazanie kluczy do świątyni

Symboliczne przekazanie kluczy do świątyni

Wniedzielę 11 lipca, uroczystej Eucharystii z obrzędem wprowadzenia na urząd kościelny przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Liturgia zgromadziła parafian i gości, w tym pracowników i przyjaciół Caritas. Wierni powitali w swojej wspólnocie nowego kapłana, prosząc go o prowadzenie ziemskimi drogami ku Królestwu Bożemu. Dotychczasowi współpracownicy z Caritas życzyli, by nadal z wielką gorliwością służył Bożej sprawie, i ciesząc się obfitym połowem serc kochających Boga i bliźniego, jako kapitan bezpiecznie prowadził kolejną łódź do portu zbawienia.

Przedsionek nieba

W homilii bp Artur Miziński podkreślił, że w zbawczym planie Bożym, na mocy chrztu wszyscy są wezwani do świętości i do głoszenia Królestwa Bożego na ziemi. Jezus wciąż posyła swoich uczniów, by szli z dobrą nowiną o miłości Boga do człowieka i o wiecznym przeznaczeniu wszystkich, niezależnie od tego czy zostaną przyjęci, czy odrzuceni. – Powołując uczniów, Jezus wybiera ich bez żadnych osobistych zasług. Posyła, by z zaufaniem pokładanym w Nim, bez ziemskich zabezpieczeń, głosili Ewangelię. Wyposaża w słowo oraz w moc uzdrawiania i wyrzucania złych duchów – powiedział ksiądz biskup. Jak wskazał, niektórzy są powołani, by przez święcenia kapłańskie w imieniu Chrystusa sprawować sakramenty i głosić słowo Boże. – W każdej wspólnocie są tacy, którzy chcą zamknąć usta głoszącym Chrystusa czy przyjmować połowicznie Jego naukę, ale i ci, którzy są gotowi słuchać Chrystusa i iść za Nim – powiedział bp Miziński. – W takim świecie trzeba żyć i głosić Chrystusa słowem i świadectwem życia, czyniąc ziemię przedsionkiem nieba – podkreślił.

Droga służby

Zadanie głoszenia Ewangelii i sprawowania sakramentów zostało powierzone ks. Wiesławowi Kosickiemu przed 25 laty, gdy przyjął święcenia kapłańskie. Najpierw pracował jako wikariusz w parafii św. Brata Alberta w Puławach, a przed 21 laty wszedł na drogę służby Bogu i ludziom w Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Jak zauważył bp Miziński, doświadczenie służby na drodze miłości świadczonej najbardziej potrzebującym i wrażliwość na bliźniego jest szczególnie potrzebna w pracy parafialnej. Na nowej drodze kapłańskiej posługi cenną pomocą będzie wsparcie dotychczasowego proboszcza, który jako senior pozostaje we wspólnocie parafialnej. Dziękując ks. prał. Józefowi Łukaszowi za jego troskę o duchowy i materialny kształt parafii, bp Artur Miziński podkreślił, że to „owoc głębokiej wiary wyniesionej z domu rodzinnego oraz miłości do Boga i Matki Najświętszej”. – Upływa czas, zmieniają się warunki życia, zmienia się sztafeta posługujących w Kościele. Niezmienny pozostaje Bóg. Wykorzystajmy czas ziemskiego pielgrzymowania na wzrastanie w wierze, dobru i miłości – zaapelował ksiądz biskup.

Realna wspólnota

– Bogu niech będą dzięki za dar życia i powołania, a także wybrania mnie na drogę pasterza wspólnoty Matki Bożej Fatimskiej. Jestem z wami i będę ze wszystkich sił, jak tylko potrafię, głosił słowo Boże i sprawował sakramenty. Będę dla was w świątek, piątek i niedzielę – zapewnił parafian ks. Wiesław Kosicki. Przejmując pałeczkę w sztafecie proboszczów, podziękował poprzednikowi za dzieło tworzenia wspólnoty wiary i miłości opartej na duchowości maryjnej. – Żyjemy w trudnym czasie pandemii, która negatywnie wpłynęła na życie rodzinne, zawodowe i duchowe. Mam jednak nadzieję, że wraz z poprawą sytuacji będziemy wracać do kościoła, by pogłębiać wiarę w realnej wspólnocie parafialnej, słuchając słowa Bożego i korzystając z sakramentów – powiedział ksiądz proboszcz.

2021-07-20 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do proboszczów: warto spojrzeć na naszą drogę wiary

[ TEMATY ]

Franciszek

proboszcz

Grzegorz Gałązka

O znaczeniu pamięci, nadziei i rozeznania dla wzrastania kapłanów w wierze mówił papież w czasie dorocznego spotkania z proboszczami Rzymu. Franciszek spotkał się z nimi w bazylice św. Jana na Lateranie. Gdy dotarł na miejsce, poprosił, aby zanim wygłosi medytację, mógł usiąść do konfesjonału i następnie przez prawie godzinę spowiadał księży.

W kilkudziesięciominutowym rozważaniu papież podkreślił, że wzrastanie w wierze to coś więcej, niż tylko formacja doktrynalna. Dokonuje się ono podczas spotkań z Bogiem w trakcie naszego życia. Zawsze jest też zakorzenione w krzyżu Chrystusa, który dla każdego chrześcijanina jest stałym punktem odniesienia.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

2022-12-04 20:08

[ TEMATY ]

KUL

nagroda

Włodzimierz Stec

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia przyznawana jest przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w każdym roku kalendarzowym osobom za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, zawodowe bądź organizacyjne mające na celu szerzenie zasad katolickich zgodnie z zasadą Deo et Patriae.

Pomysłodawcą i inicjatorem ustanowienia Nagrody jest ks. prof. Mirosław Sitarz, przewodniczący Stowarzyszenia. Dnia 9 maja 2017 r. Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podjął uchwałę, na mocy której uchwalił Regulamin Nagrody. Dotychczas Statuetkę otrzymali m.in.: kard. Gerhard Ludwig Müller, abp Marek Jędraszewski, abp Andrzej Dzięga, marszałek Marek Jurek, mec. Stefan Hambura, prof. Peter Raina, prof. Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję