Reklama

Niedziela w Warszawie

Czwartkowcy radością zarażeni

Modlitwa i gra w siatkówkę. Adoracja i wspólne ogniska. Eucharystia i zwiedzanie. Słowem – rekolekcje i odpoczynek. Ale w tym roku także radość, że w końcu mogli być razem.

Niedziela warszawska 32/2021, str. V

[ TEMATY ]

rekolekcje

wypoczynek

Milena Sławińska

Przed sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Pierwszy z prawej ks. Andrzej Krzesiński, z lewej kl. Tomasz

Przed sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Pierwszy z prawej ks. Andrzej Krzesiński, z lewej kl. Tomasz

Na parking przed kościołem św. Marka Ewangelisty w Łomiankach-Dąbrowie podjeżdża autokar. Po chwili wysiada z niego grupa młodzieży. Wszyscy zadowoleni, uśmiechnięci, szczęśliwi. Jednak w ich głosie słychać też nutę nostalgii, kiedy opowiadają o wyjeździe. Dlaczego?

– Bo było ekstra, ale też szkoda, że tak krótko – wyjaśniają. A animatorka grupy Ula dodaje: – Ten wyjazd był przez nas wszystkich bardzo oczekiwany. Głównie dlatego, że w ubiegłym roku z powodu pandemii musieliśmy zostać w domach.

Reklama

Uczestnicy obozu to członkowie grupy młodzieżowej, tzw. czwartkowej. W parafii w Łomiankach-Dąbrowie istnieje ona 4 lata. Jednak przez ostatnie półtora roku aktywność grupy była znacząco utrudniona. Młodzi spotykali się tylko on-line. Przez internet konferencje dla „czwartkowców” głosił opiekun ks. Andrzej Krzesiński.

Dopiero w ostatnich miesiącach przed wakacjami, gdy antycovidowe obostrzenia zostały poluzowane, młodzież zaczęła z powrotem uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu. Był to początek powrotu do normalności. Jednak odmrażanie starych relacji i nawiązywanie nowych, na dobre rozpoczęło się podczas wakacyjnego wyjazdu.

– Pomagał w tym program formacyjny oraz zabawy integracyjne, zajęcia sportowe, zwiedzanie – wylicza kleryk Łukasz i przyznaje: – Uczyłem się przebywać z młodzieżą. Tego, co jest ważne dla niej, jak im pomagać, wspierać, A oni uczyli mnie radości z bycia razem.

Reklama

Pomysłodawcą i organizatorem obozu rekolekcyjno-wypoczynkowego był ks. Andrzej Krzesiński, rekolekcjonista i duszpasterz młodzieży. Do pomocy miał dwóch kleryków – Łukasza i Tomka oraz świeckiego opiekuna. Każdy dzień obozu składał się z medytacji, konferencji, Eucharystii, wycieczek, a na koniec dnia – adoracji.

Miejsce wypoczynku zostało starannie wybrane. Kaczyn to mała, urokliwa miejscowość w Górach Świętokrzyskich niedaleko Kielc. Jeszcze więcej pracy ks. Andrzejowi zajęło przygotowanie autorskiego programu rekolekcji. Jego podstawą są orędzia papieża Franciszka do młodzieży oraz odpowiednio dobrane Słowo Boże i fragment z Youcat.

– Temat przewodni Zarażeni radością pochodzi z orędzia papieża z 2014 r. – mówi ks. Krzesiński i wyjaśnia. – Franciszek w przesłaniach do młodzieży zwraca uwagę na błogosławieństwa oraz na relacje z Bogiem. Błogosławieni, czyli szczęśliwi, a tam gdzie szczęście, tam jest i radość. Natomiast najcenniejszym dobrem, jakie możemy mieć w życiu, jest nasza relacja z Bogiem.

Dla Laury przesłania papieża Franciszka są pouczające. Jak przyznaje w rozmowie z Niedzielą, za każdym kolejnym razem, gdy czytała wybrany fragment, odkrywała coś nowego. Adrianna uczyła się wyłapywać w przeczytanym tekście to, co jest najistotniejsze. – Ksiądz Andrzej pomagał nam w pracy nad tekstem, wskazywał na kluczowe słowa, zdania – opowiada. Ula, Filip i Marcelina zwracają natomiast uwagę na medytację. – Jest to czas, gdy możemy porozmawiać z Bogiem. Czas na przemyślenia – podkreślają.

Czy po takich refleksjach młodych można w ogóle się dziwić, że z obozu przyjechali szczęśliwi, ale jednocześnie z nostalgią go wspominają?

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Twórczy wypoczynek

Niedziela lubelska 4/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

ferie zimowe

wypoczynek

Paweł Wysoki

O feriach z Caritas długo jeszcze będzie przypominać wspaniała arka Noego

O feriach z Caritas długo jeszcze będzie przypominać wspaniała arka Noego

Ferie w domu? Za nic w świecie! Dzieci z Krasnegostawu na długo przed zimową przerwą w nauce zapisały się na zajęcia organizowane w Centrum Charytatywnym Caritas.

Ośrodek Caritas, w ramach którego prowadzone są różne formy pomocy osobom chorym, niepełnosprawnym, starszym i dzieciom, od początku swojej działalności prowadzi świetlicę „Arka” dla uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej. Codzienne zajęcia, prowadzone przez wychowawcę Weronikę Pazynę i wolontariuszy, pozwalają dzieciom na aktywne i twórcze spędzanie wolnego czasu, ale też na budowanie relacji opartych na szacunku i życzliwości. Z popołudniowymi spotkaniami, organizowanymi w ciągu roku szkolnego, dzieciom trudno jest rozstać się w czasie ferii czy wakacji. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, świetlica Caritas prowadzi więc zajęcia bez przerwy.

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz warszawskiej katedry: rozpoczynamy modlitwę o kanonizację kard. Wyszyńskiego

2022-05-23 18:25

[ TEMATY ]

modlitwa

ks. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

W najbliższą sobotę 28 maja po raz pierwszy Kościół w Polsce przeżywać będzie liturgiczne wspomnienie błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. “Tego dnia rozpoczynamy modlitwę o jego kanonizację Prymasa Tysiąclecia” - przekazał KAI ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej, w której kard. Wyszyński jest pochowany.

Mszy św. w dniu pierwszego liturgicznego wspomnienia kard. Stefana Wyszyńskiego przewodniczyć będzie o godz. 19.00 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W liturgii sprawowanej w katedrze św. Jana Chrzciciela będą uczestniczyć przedstawiciele różnych grup i wspólnot z całej Warszawy wraz ze swoimi duszpasterzami. Po Mszy św. odbędzie się uroczysty koncert oratoryjny „Magnificat de Claromontana” zorganizowany przez Fundację Dialogu Kultur i Religii.

CZYTAJ DALEJ

Zakończyła się Ogólnopolska Konferencja "Pedagogika Duszy i Ciała"

2022-05-24 15:59

ks. Łukasz Romańczuk

dr Agnieszka Lisiecka - Bednarczyk wygłosiła wykład: "Budowanie relacji jako cel i metoda wychowawcza

dr Agnieszka Lisiecka - Bednarczyk wygłosiła wykład:

W sali wykładowej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Pedagogika Duszy i Ciała”. W prelekcjach stacjonarnie i online uczestniczyli studenci oraz wykładowcy z całej Polski.

Na początku konferencji głos zabrał ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT we Wrocławiu. W część wykładową wprowadził ks. dr Bartosz Mitkiewicz, koordynator wydarzenia oraz dr Agnieszka Lisiecka-Bednarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję