Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Góralskie dziękczynienie

Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Milówce i dziękczynienie za 95-lecie istnienia Oddziału Górali Żywiecki zrzeszonych w Związku Podhalan jako część obchodów Roku Górali w województwie śląskim.

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2021, str. V

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

odpust parafialny

Wiktor Martosz

Procesja ku czci Wniebowziętej

Procesja ku czci Wniebowziętej

Piętnastego sierpnia w milowskiej świątyni Mszę św. w góralskiej oprawie celebrował duszpasterz tego środowiska ks. Adam Ciapka razem z proboszczem parafii ks. Stanisławem Lubaszką. Razem z kapłanami modlili się górale oddziału Związku Podhalan w Milówce oraz zaproszeni goście. Różne środowiska reprezentowało 26 pocztów sztandarowych. Obecni byli także przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych.

W homilii wygłoszonej w góralskiej gwarze ks. Ciapka odwołał się do liturgicznej uroczystości Wniebowzięcia Maryi. Przypomniał zebranym utwór Tetmajera O Zwyrtale Muzykancie, czyli jak się góral dostał do nieba i podkreślił, że oprawa liturgiczna, także ta góralska, którą tak bardzo cenimy i pielęgnujemy, nie może w żaden sposób jej uświetnić, bo ona jest doskonała. W nawiązaniu do maryjnego tytułu (Matka Boża Zielna) przypomniał, że wywodzi się on z tradycji składania Bogu pierwocin – pierwszych płodów ziemi. – Pierwsze minuty każdego dnia to są pierwociny. Uwielbiaj Boga każdego rana, a On zadba, aby ten dzień dobrze się skończył – mówił kaznodzieja.

Liturgię poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Józefowi Szczotce – miejscowemu założycielowi Ognisk Związku Podhalan. – Obecnie nasz oddział liczy 300 członków – mówił Tadeusz Fiedor, prezes Zarządu Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan w Milówce. – Celem naszego istnienia jest służba Ojczyźnie przez dbałość o moralny poziom życia mieszkańców ziem górskich oraz o rozwój kulturalny tych ziem. Mówiąc najkrócej, staramy się żyć według zawołania: „Bóg, Honor, Ojczyzna” – przypomniał szef milowskiego oddziału Związku Podhalan. Zaznaczył, że dziś kultura góralska kwitnie i się rozwija. – „Zaraziliśmy” do działalności góralskiej ludzi w Wilkowicach, gdzie powstał oddział naszego związku. Podobnie jest w Szczyrku. Wymownym tego przykładem może być odległy od Beskidów oddział w Sidzinie na Opolszczyźnie, gdzie struktury założyli potomkowie ludzi, którzy zostali tam wysiedleni po wojnie – informował Tadeusz Fiedor.

Reklama

Pierwsze struktury Związku Podhalan na Żywiecczyźnie powstały 26 lipca 1926 r. Wtedy to w Radziechowach z inicjatywy Władysława Pieronka (ojca bp. Tadeusza Pieronka) zostało założone Ognisko Związku Podhalan. W latach 1926-39 na Żywiecczyźnie powstało 12 takich ognisk.

Związek Podhalan przetrwał lata okupacji w konspiracji. W 1948 r. komunistyczne władze PRL rozwiązały organizację. W latach 80. ubiegłego wieku podejmowano działania, które doprowadziły do odnowienia działalności górali na Żywiecczyźnie. Z inicjatywy ks. kan. Władysława Zązla, kapelana Związku Podhalan, i ówczesnego prezesa organizacji Franciszka Bachledy-Księdzulorza udało się powołać w 1989 r. Beskidzki Oddział Związku Podhalan, który od 1993 r. nosi nazwę Oddział Górali Żywieckich z siedzibą w Milówce.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze

Do polecenia się opiece Matki Bożej, także w kontekście współczesnych problemów Polski i całej Europy, wezwał w sobotę podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Wiernym w Polsce przekazał pozdrowienia papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Janowice Wielkie

ks. Piotr Suska

ks. Piotr Nowosielski

W pierwszy czwartek miesiąca, 1 grudnia 2022 r., rozeszła się w diecezji wieść, o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu. Ks. Piotr, został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa. Zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich, 5 grudnia, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, w gronie prawie 50. koncelebransów, rodziny i bardzo licznego udziału wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję