Reklama

Niedziela Częstochowska

Słudzy jedności

Po raz 40. kapłani archidiecezji częstochowskiej będą pielgrzymować na Jasną Górę.

Niedziela częstochowska 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

kapłani

Marian Sztajner/Niedziela

Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej, 28 września 2019 r.

Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej, 28 września 2019 r.

Tegoroczna pielgrzymka jest także dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który był sługą jedności i który nadal chce jednoczyć, już z domu Ojca, wszystkich kapłanów, również nasz Kościół częstochowski. Pielgrzymujemy więc pod hasłem: „Słudzy jedności”, a Maryja, Matka kapłanów, na pewno wyprosi nam tę jedność prezbiterium częstochowskiego – powiedział Niedzieli ks. Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi ds. formacji stałej w archidiecezji częstochowskiej i kierownik Referatu Formacji Kapłanów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Nowy sposób zjednoczenia

Temat jedności w różnych aspektach pojawiał się już na pielgrzymce w minionych latach. Podczas jednej z homilii abp Wacław Depo nawiązał do osoby św. Jana XXIII, podkreślając, że człowiek szczęśliwy, czyli błogosławiony, to człowiek wierny łasce i zjednoczony z Bogiem przez słuchanie Jego głosu i słowa. – Bycie kapłanem to nowy sposób bycia zjednoczonym z Chrystusem – przypomniał. Metropolita częstochowski dedykował również duchownym archidiecezji częstochowskiej słowa św. Tomasza z Akwinu: „Jeśli zastanawiasz się, dokąd iść, złącz się z Chrystusem. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób przedłużyć swe istnienie, połącz się z Chrystusem. On jest życiem. Bądź zatem razem z Chrystusem, jeśli chcesz być bezpieczny; nie możesz wtedy zbłądzić, albowiem On jest drogą. Dlatego ci, którzy są z Nim, nie błądzą, ale kroczą właściwą ścieżką. Nie mogą się pomylić, bo On jest Prawdą i uczy całej prawdy”.

Modlitwa i konferencja

40. Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej odbędzie się w sobotę 25 września. O godz. 10 rozpocznie ją nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Każde rozważanie poprowadzi kapłan z innego dekanatu archidiecezji. O godz. 11 koncelebrowanej Mszy św. będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który następnie zawierzy kapłanów archidiecezji Matce Bożej. O godz. 12.10 w Sali Różańcowej księża, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy będą mogli złożyć życzenia pasterzowi archidiecezji z okazji 15. rocznicy przyjęcia święceń biskupich oraz zbliżających się imienin i rocznicy urodzin.

Reklama

Druga część pielgrzymki odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. O godz. 12.45 w auli konferencję nt. Słudzy jedności wygłosi ks. prof. dr hab. Jacek Kempa, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pielgrzymka zakończy się obiadem w refektarzu seminaryjnym.

Pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej sięga swoją historią 1981 r. Pierwsza, pod przewodnictwem bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza częstochowskiego, odbyła się po zamachu na Jana Pawła II.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kasyna: kapłan ma być blisko ludzkich spraw na sposób kapłański

[ TEMATY ]

kapłani

Niedziela

Podczas Mszy św. 21 września w Pelplinie biskup Ryszard Kasyna pobłogosławił olej chorych, katechumenów i konsekrował krzyżmo. W homilii przypomniał, że kapłan, zgodnie ze swoim powołaniem, ma być „blisko ludzi, blisko wszystkich ich spraw”.

Liturgia, w której wzięli udział księża dziekani oraz członkowie Rady Kapłańskiej i Rady Konsultorów diecezji pelplińskiej, odbyła się w nietypowym terminie ze względu na epidemię, która uniemożliwiła jej celebrację w Wielki Czwartek z większą ilością kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję