Reklama

Niedziela Podlaska

Giganci miłości

Kościół katolicki zyskał nowych błogosławionych. Przeżyciami z tego dnia dzielą się przedstawiciele naszej diecezji.

Niedziela podlaska 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Matka Elżbieta Czacka

Archiwum Kamili i Mateusza

Przedstawiciele diecezji na beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Czackiej

Przedstawiciele diecezji na beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Czackiej

W uroczystościach, które odbyły się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wzięło udział ok. 7 tys. osób, wśród nich przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele, a także kilkunastoosobowa reprezentacja naszej diecezji.

Historyczny moment

Liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Ważnym elementem liturgii było odczytanie listu papieża Franciszka: ,,Naszą Apostolską władzą zezwalamy, aby czcigodny Sługa Boży Stefan Wyszyński, (…) który poświęcił swoje życie jedynemu Bogu i był niestrudzonym obrońcą oraz heroldem godności każdego człowieka (...), a także Czcigodna Służebnica Boża Elżbieta Czacka (w świecie: Róża), fundatorka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, która pozbawiona używania światła oczu, oczami wiary rozpoznała Chrystusa – światłość świata – i z miłującą wiernością świadczyła o Nim wobec kroczących w ciemności ciała oraz ducha, byli odtąd nazywani Błogosławionym”. Po odczytaniu listu odsłonięto wizerunki nowych błogosławionych oraz w uroczystej procesji wniesiono relikwie.

Radość i wdzięczność

Radość przepełniła nasze serca, że osoby tak bardzo nam bliskie będą wstawiać się za nami u samego Boga, będą upraszać nam łaski. Pokazali nam, że miłość jest w stanie pokonać wszelkie trudności. Dwoje ludzi, którzy żyli wcale nie w tak odległych czasach pokazują, że można żyć miłością pomimo trudności, cierpienia, krzyża. Matka Czacka mówiła, że „nie ma przeszkód dla tych co kochają Jezusa”. Osoba, która traci całkowicie wzrok, nie narzeka, ale dziękuje Bogu za ten krzyż, bo to jej pokazuje, co ma w życiu czynić. Kardynał Wyszyński w czasie aresztowania i internowania, mimo wielokrotnych szykan ze strony oprawców mówił, że „nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził” oraz „ten kto nienawidzi, już przegrał”. Jakże piękne i aktualne słowa. Dziękujemy Bogu i ludziom, którzy przyczynili się, że mogliśmy uczestniczyć w tym ważnym dla nas wydarzeniu.

Wzór dla młodych

Możliwość uczestnictwa w tak ważnym wydarzeniu dla naszego Kościoła i reprezentowanie młodzieży naszej diecezji była niesamowita. Choć urodziliśmy się kilkanaście lat po śmierci Prymasa Tysiąclecia oraz m. Elżbiety Czackiej, to ich postacie, przykład życia i nauka nie są nam obce. Kardynał Wyszyński zwykł mówić: „Po to gromadzimy, abyśmy mieli co rozdawać”. Jest to idealna wskazówka dla nas młodych, współodpowiedzialnych za kształtowanie młodzieży do dalszej działalności w naszej wspólnocie, jaką jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed Beatyfikacją Matki Elżbiety Czackiej, założycielki Lasek

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Matka Elżbieta Czacka

Przesłanie Matki Elżbiety Róży Czackiej zawarte jest w pozdrowieniu: „Przez krzyż do nieba”, które codziennie wymieniają siostry i ich współpracownicy w Laskach oraz w całym środowisku – podkreśla siostra Radosława ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Założycielka tego zgromadzenia oraz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi zostanie beatyfikowana w najbliższą niedzielę wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim.

W godle zgromadzenia znajdują się dwa zawołania: „Pokój i radość w krzyżu” oraz „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Przypominają nam, że każda trudna sytuacja i trudny moment są do podjęcia z Panem Bogiem i znajdują swój finał w niebie. O szczególnym charyzmacie zgromadzenia opowiedziała Radiu Watykańskiemu s. Radosława z Lasek.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki biskup: konsekwentni katolicy przyszłością Kościoła

2023-01-30 09:41

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Rudolf Voderholzer podkreślił, że katolicy w Niemczech muszą sobie uświadomić „jeszcze bardziej niż w czasach minionych”, że są „w absolutnej mniejszości” i mogą być przekonujący tylko wtedy, „ podobnie jak Kościół pierwszych wieków trzymamy się mocno nauki apostołów [...] i komunii [communio], łamania chleba i modlitwy” (Dz 2,42) – powiedział biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer w wywiadzie spoglądającym na jego dziesięć lat posługi jako ordynariusz Ratyzbony. Ukazał się w gazecie diecezjalnej.

„Niestety, zbliżanie się do siebie, słuchanie się nawzajem i dodawanie sobie otuchy są zbyt często torpedowane przez niepotrzebną i bezbożną wojnę okopową" – ubolewa bp Voderholzer. Odnosząc się do niemieckiej drogi synodalnej powiedział: „W procesie politycznym walkę toczy się twardymi kijami. Pod tym względem nie byłem zaskoczony. Muszę jednak przyznać, że na początku zakładałem jeszcze, że w ramach drogi synodalnej będzie możliwa teologiczna walka na argumenty. Zaangażowałem się w to i byłem również gotów poświęcić temu wiele czasu pracy i energii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję