Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Golczewo pamięta i dziękuje

28 kwietnia 1952 r., golczewską parafię nawiedził Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Uczynił to w ramach wizyty duszpasterskiej w dekanacie kamieńskim.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 39/2021, str. V

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

wizyta duszpasterska

Wiktoria Kiełbasa

Komitet Organizacyjny Uroczystości poświęconej Wielkiemu Prymasowi wraz z rzeźbiarzem i kapłanami

Komitet Organizacyjny Uroczystości poświęconej Wielkiemu Prymasowi wraz z rzeźbiarzem i kapłanami

Dzięki temu wydarzeniu Golczewo, stało się pierwszą parafią pomorską na szlaku prymasowskich odwiedzin naszej ziemi, a było ich w sumie dziewięć.

Ksiądz proboszcz kan. Jacek Fabiszak wraz z Komitetem Organizacyjnym Uroczystości poświęconej Wielkiemu Prymasowi i Społecznym Komitetem Remontu Kościoła Parafialnego w Golczewie pragnęli, jak najgodniej uczcić ten wielki dzień dla Polski i polskiego Kościoła – beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego (12 września 2021 r.). Po Mszy św., sprawowanej przez ks. Jacka Fabiszka i ks. Grzegorza Wejmana, wierni połączyli się dzięki mediom, ze świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie i wysłuchali formuły beatyfikacyjnej wygłoszonej przez prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Po wysłuchaniu hymnu Soli Deo, powitani zostali licznie zebrani goście, m.in.: Maciej Zieliński – burmistrz Golczewa, Grzegorz Chłopek – przewodniczący Rady Miejskiej, Józef Malec – starosta kamieński, Mariusz Michalak – dyrektor Zespołu Szkół Publicznych, Sebastian Świłpa – dyrektor młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. św. Brata Alberta w Szczecinie oraz rzeźbiarz Stanisław Motyka. Anna Krzykowska – córka Antoniego Ciszkowskiego odczytała zapiski ojca: „Pytanie, dlaczego w Golczewie? Wraz z Prymasem bp Baraniak. Podjechała piękna limuzyna, bez przerwy oklaski. Radość rozpiera serca – kwiaty, (…). Sakrament bierzmowania na zewnątrz kościoła (…). Tłum 998 osób do bierzmowania. Trwało to do zmroku. Potem wyznanie wiary i przyrzeczenia. (...) Prymas błogosławi wszystkiemu i wszystkim żyjącym na tych ziemiach. Wzruszenie”.

Następnie przewodniczący komitetu Dariusz Juszczak odczytał treść wpisu zamieszczonego w kapsule czasu. Sekretarz Krystyna Grzeszczyk wspominała o 11. osobach, do których udało się dotrzeć, a które otrzymały sakrament bierzmowania z rąk bł. Stefana Wyszyńskiego. Do przedsionka kościoła, gdzie została zainstalowana pamiątkowa tablica z pobytu prymasa w Golczewie, udali się: ksiądz proboszcz, Grzegorz Dyksy, Zofia Dobrowolska – przedstawicielka bierzmowanych, Piotr Kozłowski, Aldona Kaczmarek (fundatorka kapsuły) oraz rzeźbiarz Stanisław Motyka. Osłonięcia tablicy dokonała Zofia Dobrowolska z Piotrkiem, a poświęcił ją ks. Grzegorz Wejman.

Reklama

Na „prymasowskim pikniku” prowadzonym przez Krystynę Grzeszczyk, wystąpili: Danuta Grzejszczak i Daria Markiewicz, wykonując pieśń „O niezłomnym Prymasie Tysiąclecia”, chór z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gryficach pod dyrekcją Pawła Antosiaka, chór szkolny, a także Małgorzata Świłpa. Wiersz napisany na tę okoliczność przez Janinę Szelc odczytała Maria Sadłocha.

Nie brakowało braterskiej i rodzinnej atmosfery, co zresztą podkreślił burmistrz – „najważniejsi są ludzie”. I tak oto bł. Stefan Wyszyński na powrót zjednał serca mieszkańców Golczewa.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizyta kolędowa A.D. 2022

Niedziela łódzka 4/2022, str. VI

[ TEMATY ]

kolęda

wizyta duszpasterska

Piotr Drzewiecki

Woda pobłogosławiona do poświęcenia naszych domów

Woda pobłogosławiona do poświęcenia naszych domów

Z racji na kolejny rok trwania pandemii COVID-19, wizyta kolędowa w archidiecezji łódzkiej przybrała różnorodne formy.

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś pozostawił w gestii księży proboszczów decyzję, co do sposobu przeprowadzenia „kolędy”. W parafii św. Marii Magdaleny i św. Klemensa w Sędziejowicach, po rocznej przerwie wizyta kolędowa odbywa się w tradycyjny sposób. – Do swoich domów przyjmuje mnie blisko 95% parafian. Tradycją naszej parafii jest to, że wizyta odbywa się w ciągu tygodnia, od godz. 9. Podczas naszych spotkań, które rozpoczynamy modlitwą, jest dużo rozmów o pandemii i obawie przed nią, są rozmowy o zdalnym nauczaniu i problemie izolacji dzieci i młodzieży, o chorobach. Pojawiają się także pytania o przyszłość. Kolęda odbywa się w reżimie sanitarnym, ale miło jest usłyszeć z ust parafian: „Dobrze, że ksiądz przyszedł i poświęci mieszkanie po tym trudnym czasie!” – mówi ks. Dariusz Chlebowski, proboszcz z Sędziejowic.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie wszystkim, co potrzebne!

2023-01-04 10:14

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

Czwartek, 26 stycznia 2023. Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Nowi bracia kurkowi

2023-01-26 22:38

Archiwum MFS

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

    We wspomnienia św. Sebastiana męczennika, patrona krakowskiego Bractwa Kurkowego w katedrze na Wawelu została odprawiona Msza św. w ich intencji.

    Wspólnej modlitwie przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Dariusz Raś – archiprezbiter kościoła Mariackiego, kapelan Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe”. Podczas Mszy św. pasowano ośmiu nowych braci kurkowych. Aktu pasowania dokonał obecnie panujący król kurkowy – Jan Grzegorz Pacut.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję