Reklama

Niedziela Świdnicka

Zaprzyjaźnieni z Różańcem

Rozpoczęliśmy październik, miesiąc w którym Kościół szczególnie zachęca do modlitwy różańcowej. W wielu parafiach rodzą się dobre inicjatywy związane z tą modlitwą.

Niedziela świdnicka 40/2021, str. I

[ TEMATY ]

różaniec

październik

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Uczniowie klasy II Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy przez cały październik na katechezie modlą się cząstką Różańca

Uczniowie klasy II Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy przez cały październik na katechezie modlą się cząstką Różańca

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo się modlić. Wielu osobom brakuje codziennej modlitwy, trudno o wyciszenie, skupienie, czy koncentrację. A przecież Kościół zachęca nas do modlitwy, zwłaszcza różańcowej, która określana jest skarbem duchowym. Wielu jest takich, którzy gardzą tą modlitwą, mówiąc, że jest „nudnym klepaniem”. To dowodzi tego, iż nie odkryli oni jeszcze wielkiej głębi, jaka się w nim kryje. Różaniec jest modlitwą prostą, idealną dla każdego. Nawet jeśli trudno nam zebrać myśli, to warto sięgnąć po różaniec, który jest prawdziwą szkołą modlitwy i medytacji.

Coś musi w tym być

W wielu kościołach i kaplicach, często przez cały rok, wierni odmawiają Różaniec, ale w październiku trudno sobie wyobrazić, że będzie taka parafia, gdzie tej modlitwy może po prostu zabraknąć. Ten święty czas, to przypomnienie, że modlitwa różańcowa powinna być obecna w naszym życiu na okrągło. Jak mawiał bp Ignacy Dec, odmawianie Różańca jest bardzo potrzebne, by zwyciężyć zło, które ciągle jest obecne i ciągle jest dla nas zagrożeniem. Matka Boża w Fatimie i w innych miejscach przypominała o wartości wspólnej modlitwy różańcowej. Kiedyś św. ojciec Pio powiedział: – Jeżeli Najświętsza Panna zawsze polecała odmawiać Różaniec, gdziekolwiek się ukazała, nie wydaje ci się, że musi być tego jakiś specjalny powód?

Kiedy się modlić na różańcu

Modlić się można o każdej porze i w każdej sytuacji, zwłaszcza w czasie smutku, niebezpieczeństwa czy pokusy, ale też ciesząc się i składając dzięki za otrzymane łaski; słuchając audycji różańcowej czy modląc się w rodzinnym kręgu. Gdy nie potrafisz zasnąć módl się na różańcu, kiedy czekasz na autobus, czy jesteś u lekarza lub idąc do szkoły, zmów choć dziesiątek tej modlitwy, która przez Maryję zbliża do Jezusa.

Ruchy związane z Różańcem

Reklama

Aktualnie w Kościele jest tak wiele grup modlitewnych gromadzących się wokół Różańca, że każdy powinien odnaleźć tam swoje miejsce. Jedną z najpopularniejszych grup modlitewnych w każdej parafii są Wspólnoty Żywego Różańca, gromadzące zarówno kobiety, mężczyzn, jak i dzieci, które także się jednoczą w modlitwie tworząc wspólnotę Podwórkowych Kół Różańcowych. Są także szkoły, gdzie np. w ramach Koła Różańcowego, chętni uczniowie gromadzą się na długiej przerwie w jednej z klas, aby wspólnie odmówić dziesiątkę Różańca. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wydarzenia pod nazwą: Męski Różaniec, czy Różaniec do granic. Rozwijane są także inne inicjatywy modlitewne chociażby: Milion dzieci modli się na różańcu oraz Rożeniec do granic nieba.

Przyłączajmy się do tych ludzi, którzy wspólnie modlą się na różańcu i pamiętajmy o tegorocznych nabożeństwach.

2021-09-28 11:24

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec rodziców za dzieci

[ TEMATY ]

różaniec

Monika Łukaszów

Październik to miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej Różańcowej, a tym samym modlitwie różańcowej. W tym czasie wierni nie tylko w zaciszach swoich domów, ale publicznie w kościołach, kaplicach, szkołach, przy przydrożnych krzyżach czy też innych miejscach odmawiają wspólnie różaniec, który jak powiedziała Matka Boża podczas fatimskich objawień do trójki małych dzieci, ma szczególną moc.

CZYTAJ DALEJ

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję