Reklama

Niedziela Legnicka

Otwieramy się na Bożą łaskę

Z rektorem Wyższego Seminarium Duchownego ks. Piotrem Kotem rozmawia ks. Waldemar Wesołowski.

Ks. Waldemar Wesołowski: Uroczysta inauguracja rozpoczyna nowy rok akademicki. Jakie wyzwania stoją przed seminarium?

Ks. Piotr Kot: Rozpoczynamy z radością i wdzięcznością Panu Bogu, że możemy tę formację ku kapłaństwu kontynuować. Jesteśmy po czasie pandemii, która mocno ograniczała naszą działalność. Patrzymy w przyszłość z nadzieją. Nasza inauguracja miała kilka etapów. Rozpoczęliśmy już w sobotę dniem skupienia, podczas którego rozważaliśmy temat duchowości drogi seminaryjnej. Tajemnica Chrystusa przed nami się otwiera i nigdy się nie zamyka. Ona wypełni się po tej drugiej stronie. A dzisiaj inauguracja akademicka. Wyruszamy też z nowym programem formacyjnym, który otrzymaliśmy z Kongregacji ds. Duchowieństwa. On obowiązuje od 1 października. Od strony zewnętrznej mamy przygotowane wszystko, teraz tylko otwieramy się na łaskę Pana Boga i na współpracę z tą łaską. Mam nadzieję, że praca intelektualna i duchowa przyniesie dobre owoce w kandydatach do kapłaństwa.

Na czym polega nowość tego programu formacyjnego?

Polega ona m.in. na otwarciu roku propedeutycznego dla kandydatów zgłaszających się do seminarium. Biskup legnicki powołał do istnienia osobny dom formacyjny, który jest domem dla dwóch diecezji. Rok propedeutyczny poprzedza formację seminaryjną. Dokument mówi o tym, że czas propedeutyczny może zależeć od stopnia przygotowania duchowego kandydatów. U nas przyjęliśmy, że będzie to rok. Kandydaci przeżywać ten czas będą osobno, poza seminarium, ze swoimi przełożonymi.

Z czego wynika taka zmiana i na czym ma polegać?

Podstawowym czynnikiem, który zadecydował o takim ukształtowaniu programu wychowawczego jest zmieniająca się kultura zewnętrzna, okoliczności które mają wpływ na życie młodego człowieka, rozwój duchowy, relacja z Panem Bogiem. Zauważamy, że coraz mniej młodych osób angażuje się w życie wspólnot działających przy parafiach, a z tego też powodu zmienia się dynamika rozwoju duchowego. Zatem czas propedeutyczny to okazja, by pomóc kandydatowi, aby mógł w dojrzały sposób rozwijać w sobie osobistą relację z Bogiem, który prowadzi i ma plan na jego życie. Ale mówimy też o płaszczyźnie ludzkiej, a więc emocji, funkcjonowaniu psychiki. Często młodzi mają problemy z określeniem swojej tożsamości, kim jestem jako człowiek, dokąd idę? Do tego dochodzą też inne kwestie, jak dojrzałość uczuciowa, sfera życia społecznego, relacji rodzinnych, wpływ świata mediów. Chcemy na to spojrzeć w tym początkowym etapie i uporządkować to wszystko, dając kandydatom fachowców, ludzi kompetentnych w wielu dziedzinach życia. Naszym celem jest również to, aby ci młodzi chłopcy przeżyli wspólnotę, doświadczyli wspólnoty. Będą się uczyć wzajemnych relacji, współpracy, zaufania, radzenia sobie także z codziennymi domowymi obowiązkami. Będą też angażować się w wolontariat, będą mieć kontakt z parafiami, rodzinami.

Reklama

I dopiero po tym etapie rozpoczną się studia i formacja seminaryjna?

Tak, studia są niezbędne w formacji ku kapłaństwu, ale są jednym z jej elementów. Nauka odbywać się będzie w ramach Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Będzie też formacja w kierunku pastoralnym.

To duże wyzwanie dla nas. Prosimy o modlitwę za nas, za kandydatów, aby nam się to udało.

Ks. Piotr Kot od 2013 r. rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Wykładowca egzegezy Nowego Testamentu i języków semickich. Koordynator duszpasterstwa młodzieży w diecezji legnickiej.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Sławomir Wojciechowski: kard. Wyszyński zawsze myślał o przyszłości

„Kard. Wyszyński nigdy nie był człowiekiem, który działał doraźnie, tylko w tym miejscu; cokolwiek działał, zawsze myślał o przyszłości. Był to wizjoner. Widział dalej niż tylko dzisiaj. Cokolwiek robił dzisiaj, spodziewał się owoców w przyszłości” – powiedział portalowi polskifr.fr ks. Sławomir Wojciechowski pracujący w Couëron we Francji, który jako kleryk drugiego roku warszawskiego seminarium asystował przy pogrzebie kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ks. Sławomir w rozmowie z portalem polskifr.fr nawiązał do wydarzeń bezpośrednio poprzedzających śmierć kard. Wyszyńskiego, która nastąpiła 28 maja 1981 r., w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Do ciężko chorego Prymasa dodzwonił się przebywający w szpitalu po zamachu papież Jan Paweł II. W celu realizacji połączenia trzeba było specjalnie przedłużać linię telefoniczną. Jak zaznaczył ks. Sławomir, był to czas wyjątkowy, kiedy z jednej strony papież walczył o powrót do zdrowia po zamachu, a w Warszawie umierał „niekoronowany król Polski”, jak określano Prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję